“Akademi Yıldız ile daima bir adım öndeyiz”

15 Mayıs 2018 Salı 09:10
“Akademi Yıldız ile daima bir adım öndeyiz”
Yıldız Demir Çelik İnsan Kaynakları Müdürü Salim Kiracılar ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Akademimizin verdiği eğitimlerle şirketlerimizin kalifiye çalışan sorununu büyük ölçüde gidermeyi hedefliyoruz”

Firma olarak bünyenizdeki beyaz yaka, mavi yaka ve toplam çalışan sayısı hakkında bizleri bilgilendirir misiniz? Toplam istihdam olarak kaç kişi çalıştırmayı planlıyorsunuz?

Proje aşamasından üretim aşamasına geçen önemli bir sanayi şirketi olarak her geçen gün çalışan sayımızı hızla artırıyoruz. Şu anda üretime geçen tesislerimizde 80’i beyaz yakalı, 270’i mavi yakalı olmak üzere toplam 350 kişiyi istihdam ediyoruz. Devreye alınacak yeni ünitelerle birlikte yılsonunda 750 kişilik bir istihdama ulaşmayı hedefliyoruz. Çalışanlarımızın aileleriyle birlikte doğrudan 2 bin 500 kişiye gelir sağlamış olacağız. Bu rakamın yan sanayi ve hizmet aldığımız üçüncü tarafları da dahil ettiğimizde 7 bin 500 kişiye ulaşacağını ön görüyoruz.

Personel ihtiyacınızı daha çok hangi alanlardan karşılıyorsunuz?

Personel ihtiyacımızı; web sitemiz, Kariyernet, Linkedin, şirketimize yapılan genel başvurular ve headhunter firmaları üzerinden karşılıyoruz.

Deneyimsiz personel tercih edip kendiniz mi yetiştiriyorsunuz? Yoksa sektör tecrübesi olan elemanları mı tercih ediyorsunuz?

Aslında karma bir ekip oluşturuyoruz. Sektörden farklı deneyimleri olan tecrübeli kişilerle tecrübesi olmayan kişilerin aynı süreç içerisinde çalışmasını sağlayarak buradan tecrübeli ve dinamik bir ekip oluşturuyoruz. İşe alımlarımızı da bu stratejimize uygun bir şekilde yapıyoruz.

Türk sanayisinin en büyük sorunu kalifiye personel sorunu… Siz firma olarak bu konuda neler düşünüyorsunuz? Ne gibi çözüm önerileriniz var?

Değişen dünya düzeninde bilimin, teknolojinin, bilişimin hayatımızın her alanına daha fazla girmesiyle birlikte tüm sanayi şirketleri gibi bizim de kalifiye personel ihtiyacımız gün geçtikçe artıyor. Yıldız Demir Çelik olarak bu sorunu üniversite - sanayi iş birlikleri, istihdam fuarları ve şirket içi yetkinlik gelişimine yönelik kapsamlı eğitim programlarıyla çözmeyi hedefliyoruz.

Hem yeni mezun hem de deneyimli kişileri değişen teknolojinin getirdiği iş yapış biçimlerine hazırlamak, meslek içi eğitimi sürekli hale getirmek için bu yıl lansmanını yaptığımız Akademi Yıldız’ı kurduk. Akademi Yıldız ile hem beyaz hem de mavi yaka tüm çalışanlarımızın yetkinlik ve tecrübelerini geliştirme yönünde çalışmalar yapıyoruz. Akademimizin verdiği eğitimlerle Yıldızlar Yatırım Holding bünyesindeki şirketlerimizin kalifiye çalışan sorununu büyük ölçüde gidermeyi hedefliyoruz.

Yalın çalışma modeli hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yalın çalışma modelinin özellikle sanayi sektöründe çok önemli sonuçlar yarattığı bilinen bir gerçek. Bildiğiniz gibi en az kaynakla, en kısa sürede, en ucuz ve hatasız üretimi, müşteri taleplerine cevap verecek şekilde gerçekleştirmeyi ifade eden yalın üretim; aynı zamanda atıkları azaltıyor ve kaliteyi artırıyor. Günün sonunda ise şirkete verimlilik olarak dönüyor. Bu nedenle bu yöntem, bizim de üzerinde önemle durduğumuz bir yaklaşım. Biz de bugüne kadar tüm iş süreçlerimizi, bir proje yönetim şekliyle ele aldık. İş süreçlerimizin her birini kontrollü testlere tabi tuttuk. Gerçek hayatta her sürecin sürekli iyileştirilmesi gerektiğinin de farkındayız. Bu kapsamda süreçlerimizi iyileştirmek üzere yalın çalışma modelini benimseyerek fark yaratmaya çalışıyoruz.

Endüstri 4.0 sanayiye büyük yenilikler getiriyor. Sizce bu yeni çalışma modeli istihdamı ve şirketlerin IK politikalarını nasıl etkileyecek?

Artan rekabet koşulları şirketleri her alanda daha verimli, daha yenilikçi çalışma modellerini araştırmaya itiyor. Bunun en net örneği Endüstri 4.0 kavramıdır. Bu kavramla birlikte hayatımıza daha çok otomasyon ve otomasyonun gereği olan cihazlar giriyor, iş yapış biçimleri değişiyor.

İstihdam açısından baktığımızda ise Endüstri 4.0 ile işgücüne dayalı süreçlerde bir azalma gözlense de bu süreçleri ayakta tutmak üzere daha kalifiye iş gücü gereksinimi ortaya çıkıyor. Yani bazısı zamanla ortadan kalkacak, bazıları da ağırlıklarını, etkinliklerini yitirecek.

Ancak bunların yerine yeni iş alanları, yeni meslekler çıkacak. Hatta bazı alanlarda bu yeni meslekleri görebiliyoruz. Bu kapsamda hem meslek liselerinin hem de üniversitelerin eğitim programlarını gözden geçirmeleri Endüstri 4.0’a uygun hale getirmeleri gerekiyor.

Üniversiteler ile yaptığımız iş birliklerinde bu açığı giderecek çalışmalar yürütüyoruz.

Bu süreçte Yıldız Akademi de çok önemli bir görev üstleniyor. Çünkü Akademi kapsamında oluşturduğumuz eğitim programlarıyla bir adım önde olup çalışanlarımızı bu yeni döneme hazırlayacağız.

Bu haber toplam 4551 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler