“Vasıflı çeliklerde Türkiye pazarında ‘biz de varız’ demek istiyoruz”

13 Haziran 2018 Çarşamba 09:42
“Vasıflı çeliklerde Türkiye pazarında ‘biz de varız’ demek istiyoruz”
LS Çelik’in Kurucu Ortaklarından Serhat Karakuş ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre özel proje çeliklerini gerek yurtiçi gerekse yurtdışından temin edebiliyoruz”

Kurucu ortakları Levent Altunbulak ve Serhat Karakuşun sektör deneyimlerini buluşturduğu, demir çelik sektöründe henüz yeni bir firma LS Çelik... Türkiye’de sanayi yatırımlarına bağlı olarak kullanılan vasıflı çeliklerle ilgili pazarda “bizde varız” diyebilmek için sektörde emin adımlarla ilerliyor.

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

LS Çelik, 2017 yılının Ekim ayında faaliyetine başladı. Firmamızın hikayesi, kurucu ortağım Levent Altunbulak ile geçmişe dönük dostluğumuza dayanıyor. 15 yıllık profesyonel iş hayatımı noktaladığımda Levent Bey ile güç birliği yapıp, yeni bir firma kurarak marka oluşturduk. LS markası anlayacağınız üzere belki de klasik bir düşünce ile Levent ve Serhat isimlerinin baş harfleri ile oluştu.

Logomuzu kendimiz çizdik ve tabii ki onun da bir hikayesi var. L ve S harflerinin alttan birleşmesi bir iş ortaklığının kurulması ile oluşan markamızın, yuvarlak hatlar ise, esnekliğimiz ve uyumun göstergesi. Turuncu rengimiz güneşin rengi olduğu için sıcak, enerjik, çekici ve insanın içini ısıtan bir renk, yaratıcılık, gençlik, coşku anlamlarını barındırır. Mavi rengimiz ise dinginlik ve huzur hissi vermenin haricinde güven ve başarı duygularını kapsar. Otorite, güven, dinginlik, sadakat, güç, başarı, dürüst, resmi anlamlarını barındırır. Turuncu aynı zamanda diğer kuruluşumuz Blanck Stahl Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmamızın da ana rengidir. Blanck Stahl, Levent Bey’in 2012 yılında kurduğu bugünlere büyüterek getirdiği bundan sonra da beraber daha iyi işlere imza atacak olduğumuz firmamızdır.

Hangi sektörlere yönelik hizmet veriyorsunuz? Ürün portföyünüzde hangi ürünler bulunuyor?

LS Çelik; otomotiv yan sanayi, makine imalat sektörü, tarım, havacılık, enerji, savunma sanayi gibi sektörlere vasıflı çelik hammaddesi temin etmektedir. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışındaki kendini dünyaya ispatlamış olan tedarikçilerimizden temin ettiğimiz ürünlerimizi, müşterilerimize depolama ve kesim hizmetlerimizle sunmaktayız. Bizim önceliğimiz müşterimizin hangi ürüne ihtiyacı olduğunu iyi anlamak ve onun istediği şartlara uygun malzemeyi en kısa zamanda tedarik etmektir. Müşteri odaklılık bizim mottomuzdur.

Müşterilerimizin her aşamada memnuniyetlerini ölçmeye çalışıyoruz. Geri dönüşleri önemsiyoruz. Olumsuz olanları hızlı bir şekilde düzeltmeye çalışıyoruz. Bununla ilgili olarak bir CRM programı çalışması başlattık.

Müşterilerimizi daha iyi anlamak, onları daha iyi takip edebilmek, iş süreçlerini hızlandırmak ve daha iyi bir servis verebilmek için bir CRM programı aldık ve yakın zamanda sürecimizi başlatacağız.

Ürün portföyümüzde; otomat çelikleri, karbon çelikleri, ıslah çelikleri, sementasyon çelikleri, yay çelikleri, yapısal çelikler, rulman çelikleri, kalıp çelikleri, öngerme çelikleri ana kalemlerimizi oluşturmakta. Bunların yanında çelik çekme boru, paslanmaz çelikler, mikro alaşımlı çelikleri de tedarik ediyoruz. Bu yıl içinde Stahlalpine firması ile anlaşarak öngerme çeliklerinde Türkiye satışını aldık. Prefabrik beton kirişlerde, demir yolu beton traverslerde kullanılan öngerme çelikleri Türkiye’de altyapı yatırımlarına bağlı olarak ciddi miktarlarda tüketiliyor. Bizde bu alanda Stahlalpine firması ile beraber pazarda “Biz de buradayız” demek istiyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre özel proje çeliklerini de gerek yurtiçi gerekse yurtdışından temin edebiliyoruz.

Vasıflı çelik kullanan sektörlerdeki mevcut durum hakkında neler söyleyebilirsiniz? Talep ne durumda?

Vasıflı çelik sektöründe güçlü bir talep var. Otomotiv öncü sektörlerimizden biri olduğu için o tarafta talep canlı, makine imalat ve savunma sanayimizde de bir hareketlilik mevcut fakat istenilen yerde değil, en büyük etken ise çelik fiyatlarının sürekli bir artış trendine girmesi… Ciddi fiyat artışları yaşadık. Çelik sektörü için iyi yıllar diyebiliriz. Fakat talebin bu oranda artmadığı bir yıl geçiriyoruz.

Yurtiçindeki vasıflı çelik üreticilerinin kapasiteleri büyük oranda dolu, çoğu fabrika hammadde bulamadığından yakınıyor. Avrupa’daki fabrikalar da dolu kapasite ile gidiyor. Termin tarihleri oldukça uzun. En büyük etken Çin, bizim pazarlarımıza geri dönmediği sürece rahatız. Fakat Çin bu pazarlara geri dönerse o zaman işler değişebilir.

Amerika’nın uyguladığı Section 232 vergisi de bizi olumsuz yönde etkiliyor. Amerika’ya yapılan ihracat için başka pazarlar aranıyor, fakat bu hemen olabilecek bir şey değil.

LEVENT ALTUNBULAK İstanbul

Teknik Üniversitesi Metalürji Mühendisliği mezun olduktan sonra, 1992 ve 2012 yılları arasında profesyonel iş hayatında bulunmuş, en son Alman çelik üreticisi Schmolz + Bickenbach Türkiye Parlak Çelik Ürün Müdürlüğü görevinden ayrılarak 2012 yılında Blanck Stahl Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasını kurarak firmayı bugünlerine taşımıştır.

SERHAT KARAKUŞ

2005 yılında İzmir’de başladığı demir çelik serüvenine 2008 yılından itibaren İstanbul’da Coşkun Group firmasında devam etmiş, en son Satış ve Pazarlama Müdürü olarak 2017 yılında profesyonel iş hayatını bırakarak, kendi hayallerinin peşinden gidip, girişimcilik ruhu ile LS Çelik firmasının temellerini Levent Altunbulak ile beraber atmıştır.

Bu haber toplam 4870 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler