“Kablosuz kumanda sektöründe lider firmalardan biriyiz”

29 Haziran 2018 Cuma 12:52
“Kablosuz kumanda sektöründe lider firmalardan biriyiz”
HBC – radiomatic Türkiye Elektrik Elektronik Mühendisi Ertuğrul Pamuk ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Demir Çelik sektörüne özel çözümler üretiyoruz”

Kablosuz kumada ve kontrol sistemleri denince HBC radiomatic akla ilk gelen firmalardan birisi… Halihazırda güncel ürün yelpazenizi bizimle paylaşır mısınız?

Alman firması HBC-radiomatic 70 yıldır kablosuz ekipmanlar üreten, dünya genelinde servis ve satış ağıyla yaygınlaşmış bir markadır. Hemen hemen tüm sektörler için kablosuz kumanda çözümleri olan firmamızda en ufağından 6 hareketli vinçler için kullanılan quadrix modelinden başlayan ve ciddi kapsamlı proses vinçlerinde kullanılan renkli ekranlı ve canlı kamera aktarımı yapabilen spectrum E modeline kadar geniş bir ürün yelpazesi mevcuttur.

HBC radiomatic ürünleri ağırlıklı olarak hangi sektörlerde ve alanlarda kullanılıyor?

Özellikle demir çelik işletmelerinde, otomotiv üretim tesislerinde, port diye adlandırdığımız liman stok sahalarında dünya lideri firmalar, vinçleri için ürünlerimizi tercih etmektedir. İlave olarak mobil araç sektörü adını verdiğimiz beton pompaları, kamyon üstü vinçler, maden makinaları, vidanjörler gibi birçok araçta da ürünlerimiz yaygın kullanılmaktadır.

Endüstride kablosuz kumanda kullanımı eskiden lüks olarak görülüyordu fakat günümüzde yaygınlaşmaya başladı. Kablosuz kumanda kullanımının avantajları ve ürünün giderek yaygınlaşma sebepleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

En kolayından standart bir tavan vinci ile çalışan operatör bu sayede yükün yakınında bulunmak yerine, yükten uzakta uygun bir mesafede vinç kontrolü yaparak hareket alanını daha rahat görebilmektedir. Bu sayede oluşabilecek kazalarda ciddi anlamda önlenmektedir.

Ayrıca mevcutta kullanılan kablolu kumandanın kopması, sık sık yenilenmesinin gerektirdiği ekstra maliyetlerde ortadan kalkmaktadır. Aslında ithalat yönetmeliğinde hala kablosuz kumandalar lüks tüketim olarak geçmekte ve bu nedenle ilave özel vergiler ödenmektedir. Yine de birçok iş güvenliği uzmanı kablosuz kumanda kullanımını işletmelere şart koşmaktadır.

Her sektörde olduğu gibi sizin sektörünüzde de merdivenaltı firmaların yarattığı bir haksız rekabet söz konusu… Nihai kullanıcılar ürün ve firma tercihlerini nelere göre belirlemeli?

Kablosuz kumanda pazarının geliştiğini gören birçok firma bu alanda çalışmalar yapmaktadır. Fakat bazı ürünlerin yeterli güvenlik şartlarını sağlamadığını görmekteyiz. Özellikle insan faktörünün içinde olduğu bir operasyonu yöneten bu araçların güvenlik seviyelerinin yeterli olmaması ciddi bir sorundur.

Maalesef Avrupa’da bu konu çok ciddi ele alınmakta ve bazı şartları sağlayamayan firmaların ürün satışına izin verilmemektedir. Fakat ülkemizde özellikle uzak doğudan standart garaj kapısı aç/kapa mantığıyla çalışan televizyon kumandası mantığındaki ürünler çok rahat satılmakta ve fiyat önceliği olan firmalar tarafından tercih edilmektedir.

Kullanıcılar ürün tercih ederken her şeyden önce sağladığı güvenlik şartlarına dikkat etmeli, sonrasında ise günlük hayatta tercih edilen her ürün gibi kalitesine ve satış sonrası desteğine bakmalıdır.

HBC radiomatic Ar-Ge’ye önem veren bir firma… Bizlere son dönemde piyasaya çıkan yeni ürünlerinizden ve üzerinde çalıştığınız projelerinizden bahseder misiniz?

HBC-radiomatic, en büyük Ar-Ge araştırmalarını bir önceki sorunuzda bahsettiğimiz güvenlik alanında yapmaktadır. En son geliştirilen bir fonksiyonellikle operatör joystiğe temas etmeden joystiğin hareket almaması sağlanmıştır.

Bu sayede joystiğe başka bir nesnenin temas etmesi sonucu istenmeyen bir vinç hareketi oluşmaz. Ayrıca daha kolay şartlarda kontrol sağlanabilmesi adına operatörün kamera görüntüsünü kumanda üzerinden görebildiği modellerimize technosA ve technosB modeli de eklenerek müşterilerimize sunulmuştur.

Dünya’da HBC radiomatic ürünleri kullanan prestijli firmalardan bazılarını referans olarak bizimle paylaşır mısınız?

Türkiye’de de ürünleri çok yaygın olan alfabetik sıraya göre ürünlerimizi kullanan lider firmalardan bazılarını Abus, Demag, Gottwald, Konecranes, Liebherr, Sandvik, Stahl, SWF, Zoomlion olarak sayabiliriz. Ayrıca yerli birçok üretici ve işletmede ürünlerimizi tercih etmektedir.

Son olarak 2017 yılı sizin açınızdan nasıl geçti? 2008 yılından beklentileriniz neler?

2017 yılı iş hacmi olarak güzel geçse de son yıllarda gittikçe artan piyasadaki nakit sıkıntısı devam ediyor, ayrıca döviz kurlarının da artması veya azalması alış – satış arasındaki dengeleri bozuyor, bu nedenlerle 2018 yılı piyasalardaki nakit akışının artmasını ve döviz kurlarının sabit seyretmesini beklemekteyiz.

Bu haber toplam 2611 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler