“Müşterilerimizin ihtiyaçlarına Mobkon ile çözüm üretiyoruz”

29 Haziran 2018 Cuma 13:30
“Müşterilerimizin ihtiyaçlarına Mobkon ile çözüm üretiyoruz”
Mobkon Elektrik Elektronik Mühendisi Hakkı Selvi ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Ürün portföyümüzü genişletmeyi hedefliyoruz”

Öncelikle Mobkon’un kuruluşu ve bugünlere gelişi hakkında bizlere bilgi verir misiniz?

Mobkon Mühendislik olarak 2016 yılı için faaliyete başladık. Sektörde yepyeni bir firma olsak da birçok değişik sektörde yıllardır kazanılan elektrik-elektronik tecrübesinin birikimini müşterilerimize sunmayı hedefliyoruz.

Mobkon’un faaliyet alanları, ürün ve hizmet yelpazesi hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Günümüzde özellikle elektronik otomasyon projelerinde birçok firma anahtar teslimi çözüm sunan firmaları tercih etmektedir. Bizimde Mobkon olarak amacımız, müşterilerimizin ihtiyaçlarına Türkiye distribütörü olduğumuz firmaların ürünleri ile çözüm sağlamaktır. Çalıştığımız firmaları listeleyecek olursak:

• Isı, soğuk, duman, kir gibi çevresel şartlardan etkilenmeyen, radyo frekanslı vinç çarpışma önleme sensörleri ve pozisyon ölçüm sensörleri üreten SYMEO (Almanya);

• Kablonun büyük sorun olduğu PROFİBUS, CANOPEN ve PROFİNET gibi özel sistemlerde, herhangi bir tanıtma yapmadan kablosuz data aktarımı sağlayan SCHILDKNECHT (Almanya),

• Kablosuz kumanda alanında her biri sektöründe lider Dünya devi üreticilerin tercihi olan HBC-radiomatic (Almanya),

• Özellikle hareket eden nesnelerin çevresini görebilmek için ister kablolu ister kablosuz kamera ve kamera setleri üreticisi AXION (Almanya).

Demir çelik sektöründe iş güvenliğiyle birlikte tesis içindeki hatların kesintisiz ve sorun yaşamadan çalışması da büyük önem taşıyor. Mobkon olarak özellikle demir çelik sektörüne yönelik ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Bildiğiniz üzere demir çelik işletmelerinde çevresel şartlar oldukça zordur. Hem yüksek sıcaklık hem de duman, kir nedeniyle elektronik sistemlerin çalışması zordur. Distribütörü olduğumuz SYMEO firması, bu tür şartlarda sorunsuz çalışabilen sensörler üretmektedir. Bu sensörler aynı hattaki vinçlerin çarpışmalarını engellemek için kullanılabildiği gibi otomatik çalışan vinçler ve arabalar için pozisyon tespit/mesafe ölçüm görevi de sağlayabilir.

Yine demir çelik işletmelerinde kablo kopmaları nedeniyle sorun olan profibus, canopen gibi protokollerde kablo yerine kullanılan açık alanda 300 metre mesafeye kadar bu dataları kablosuz aktarabilen SCHILDKNECHT ürünleri ciddi kolaylık sağlamaktadır.

“Çarpışma Önleme” , “Pozisyon Tespiti”, “Mesafe Ölçümü” gibi teknolojik sistemler demir çelik fabrikalarında ihtiyaç duyulan tüm hatlara entegre edilebiliyor mu? Yoksa sadece yeni teknolojiyle üretilmiş hat, vinç veya makinalara mı entegre edilebiliyor?

Bu sistemler eski /yeni fark etmeksizin tüm vinç, makine veya hatlara entegre edilebiliyor. Bu sensörler yardımıyla bobin stok sahasında vinç ve üzerindeki arabanın gittiği pozisyon ve mesafe -/+ 1 cm’ye kadar hassasiyetle ölçülebilir. Ya da çok büyük tonajlı vinçlerin birbiri ile çarpışmaları engellenebilir. Ürünlerimizin devreye alması oldukça kolaydır ve diğer birçok ürün gibi herhangi bir bakım masrafı gerektirmez. Üzerinde toz sebebiyle birikme olsa bile çalışmaya devam eder. Üstelik sensörlerimiz sürekli olarak ölçüm yaparlar, bu nedenle devamlı olarak çalışıp çalışmadığını çok rahat görebilirsiniz.

Günümüzde bu teknolojiler sizin gibi yerli mühendislik firmaları tarafından demir çelik sektörüne sunulabiliyor. Eskiden bu hizmetler nerelerden alınıyordu? Yerli firmaların bu hizmetleri vermesi demir çelik sektörüne ne gibi avantajlar sağlıyor?

Daha önceleri bu tür teknolojiler doğrudan Avrupa veya Amerikan firmalarından devreye alma ve yazılım dahil olacak şeklide alınıyordu. Bugünlerde bizim gibi firmaların bu hizmetleri sunması hem satış sonrası destek anlamında hem de birçok ürünün stoktan hemen teslimi anlamında kolaylıklar sağlamaktadır.

Bizlerle firma ismi vererek ya da vermeden demir çelik sektöründe devreye aldığınız sistemler ve sunduğunuz hizmetlerden bazılarını paylaşır mısınız?

SCHILDKNECHT kablosuz data aktarım cihazı için en son bir mobil yangın söndürme aracının yönetim odasından kablosuz olarak kontrolü için ürün sağladık. Ayrıca sektörün en bilinen firmalarından bir üreticimiz için ciddi ilerleme kaydettik, umarım müşterimizin yaşadığı kablo kopma sorunlarını çözeceğiz. SYMEO ürünler için ise yine önde gelen iki üreticimizde yüksek tonajlı vinçlerin çarpışma engellemesinde kullanılıyor. Ayrıca fırın üzerinde çalışan vinçlerin pozisyonlarının tespiti ve kablosuz kumanda ekranı üzerinde gösterilmesi için de bir proje yürütmekteyiz, inşallah bu ve benzer güzel projeleri hizmete sunacağız.

Kısa ve uzun vadede hedefleriniz neler?

Kısa vadede siparişini aldığımız projeleri teslim etmeyi planlıyoruz. Sonrasında ürün portföyümüzü biraz daha genişleterek, müşterilerimizin paket çözüm içinde görmek isteyeceği ürünleri de bünyemize katmaya çalışacağız. 2016 yılı bizim için bir başlangıç, umarım hep birlikte güzel projeler yapabiliriz.

Bu haber toplam 2628 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler