Avrupa Yassı Çelik Sektörü, 3’üncü Çeyrekte Sıcak Rulo Fiyatlarını Yükseltecek

12 Temmuz 2018 Perşembe 09:28
Avrupa Yassı Çelik Sektörü, 3’üncü Çeyrekte Sıcak Rulo Fiyatlarını Yükseltecek
Avrupa yassı çelik sektörü, 3’üncü çeyrekte sıcak rulo fiyatlarını yükseltecek. Ayrıca yaz boyunca AB yassı çelik piyasasında görülen geleneksel düşüşe rağmen, fiyatların Temmuz-Ağustos döneminde büyük ölçüde sabit kalması bekleniyor.

Avrupa yassı çelik sektörü, 3’üncü çeyrekte sıcak rulo fiyatlarını yükseltecek. Ayrıca yaz boyunca AB yassı çelik piyasasında görülen geleneksel düşüşe rağmen, fiyatların Temmuz-Ağustos döneminde büyük ölçüde sabit kalması bekleniyor. Olumlu görünüm, piyasa kaynaklarına göre, Temmuz ayının ilk yarısında açıklanması beklenen bir AB koruma durumunda bir ön kararın muhtemel etkilerine dayanıyor.

Avrupa Komisyonu (AK) Mart ayı sonlarında 26 çelik ürününe yönelik bir soruşturma başlattı ve Birleşik Devletler ithalatının 232. Maddesine göre ithalat vergisi uygulaması nedeniyle çelik sevkiyatlarının AB pazarına yönlendirilmesini engellemeye çalıştı. İthal sıcak rulo, soğuk haddelenmiş rulo (CRC) ve sıcak daldırma galvanizli rulo (HDG) ticari durumda yer alan ürünler arasında yer buldu. Avrupa yassı çelik üreticileri Haziran ayının ikinci yarısında yurt içi fiyatlarını ton başına 20 € (23 $) artırdı.

Bir İtalyan tüccar, "Avrupalı fabrikalar fiyatları şu sıralar yükselmeye devam etse de, fiyatlar şu sıralar zaten yükselmeye devam ediyor. Bu, herhangi bir ticari davada bir kararın duyurulmasından önce çelik üreticilerinin standart hareketidir ve büyük olasılıkla bazı fiyat artışlarını başaracaklar ya da fiyatlar yaz aylarında sabit kalacak” dedi. O ön bulgunun ardından ithalatın mevcudiyetine bağlı olarak, (eylül ayında) faaliyetlerin toparlanmasıyla birlikte fiyatların yeniden yükselebileceğini de ekledi.

Metal Bulletin'in Kuzey Avrupa'daki yerel sıcak rulo için haftalık fiyat değerlendirmesi 27 Haziran Çarşamba günü ton başına yapılan en son işlemleri yansıtan 550-565 € (642-660 $) oldu. Pazar kaynaklarına göre, bölgedeki bazı üreticiler, ton başına 20-30 € 'luk resmi fiyatlar getiriyor. “Kuzey Avrupa'daki birkaç üretici, rulo fiyatlarını ton başına 20-30 € artırmayı istiyor. Kuzey Avrupalı bir tüccar, müşterilerle yaptığımız görüşmelerin sorunsuz ilerlediğini ve çoğunun hafif bir artışı kabul edeceğini söyledi. Çoğu üreticinin fiyatları ikinci çeyrekte olduğu gibi aynı fiyatları kabul edeceğine inanıyorum, ancak herhangi bir indirim vermeye hazır değiller” diye ekledi. “Ön koruma tedbirleri yakında açıklanacak ve sipariş defterleri iyi dolduruyor, dolayısıyla mevsimsel piyasa yavaşlamasına rağmen fiyatları düşürmek için hiçbir nedenleri yok.”

Metal Bulletin'in Güney Avrupa'daki yerel sıcak rulo için fiyat değerlendirmesi 520-540 € oldu. Ancak bu artış, İtalyan çelik üreticisi Ilva'dan piyasa kaynaklarına göre daha düşük tekliflerin olmamasıyla açıklandı.

İtalyan yetkililer Eylül ayına kadar ArcelorMittal tarafından Ilva'nın devralınmasını erteledi. Aslen bu yılın ikinci çeyreğinin sonunda tamamlanması beklenen bir işlemdi. Çelik üreticisinin Haziran-Eylül dönemi için sipariş miktarlarını güvence altına alması ve bu kaynaklara ulaşmak için düşük fiyatlara sıcak rulo teklif etmesi ve Güney Avrupa'daki yerel fiyatları aşağıya çekmesi piyasa kaynaklarına göre gerçekleşti.

Pazar kaynaklarına göre, Ilva'nın gerekli sipariş miktarlarına ulaştığı ve piyasanın stresini durdurduğu bildirildiğinden, bölgedeki yerel fiyatların istikrara kavuşması veya yükselmesi muhtemeldir. Koruma durumunda, ön kararını verirken, AK'nin, piyasa kaynaklarına göre, son üç yıl içinde her bir ürün için ortalama ithalat hacimlerine göre ithalat kotaları belirlemeyi seçmesi bekleniyor . Sonuç olarak, deniz aşırı tedarikçiler Avrupa Komisyonu'na daha önce Avrupa'ya daha fazla malzeme satabiliyorlardı, çünkü AK bu konuda kesin bir bulgu ortaya attılar. Bununla birlikte, AB üyesi olmayan çelik üreticilerinin yerel fiyatlar üzerinde çok fazla baskı oluşturma olasılığı düşüktür, zira ithalat demiri teklifleri haziran ayında yükseld.

Buna ek olarak, Avrupalı alıcılar güvenlik önlemi ile ilgili risklerden kaçınmak için AB içinde daha fazla HRC rezervasyonu yapıyorlar. Bu durumun önemli ölçüde değişmesi olası değildir, yani yurt içi fiyatlar desteklenmeye devam edecek gibi görünüyor.

Bununla birlikte, yaz aylarında yaşanan yavaşlama ve distribütörlerin yeterli miktarda malzeme stokuna sahip olması ve çelik üreticilerinin iyi sipariş kitaplarına sahip olması nedeniyle, yurt içi fiyat artışının yaz aylarında kayda değer bir ihtimal olmaması muhtemel bir olgu olarak karşımıza çıkıyor.

Güney Avrupalı bir distribütör, "Alıcılar önemli siparişler vermek için acele etmiyorlar ve üreticilerin iyi sipariş defterleri olduğu için herhangi bir indirim yapmaları gerekmiyor" dedi. “Böylece fiyatlar yükselmeye başlayana kadar yaklaşık bir ay boyunca piyasa bekle-gör modunda olacak” dedi.

Bu haber toplam 2877 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler