Çelik sektörü toparlanma sinyali veriyor

Çelik sektörü toparlanma sinyali veriyor
Dünyanın en büyük 8. çelik üreticisi konumundaki Türkiye artan maliyetler, anti damping davaları ve ABD’nin ilave gümrük vergileriyle mücadele ederken; ilk beş ayda ihracatta yüzde 5 daralma yaşayan sektör, ABD’nin diğer ülkelere tanıdığı gümrük muafiyetini Haziran itibarıyla kaldırmasının ardından toparlanma sinyalleri veriyor.

Türk çelik sektörünün en büyük ihracat pazarı konumundaki ABD’nin Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere çelikte yüzde 25 ilave vergi uygulamasıyla rekabet avantajını kaybeden ve ihracatı sert gerileyen sektör; ABD’nin söz konusu vergiyi aralarında AB’nin de bulunduğu diğer ülkelere de uygulamaya başlamasıyla kaybettiği pazarı geri kazanmaya başladı. ABD’den alınan siparişlerde artış başladığını ve bu ivmenin Temmuz - Ağustos aylarından itibaren ihracat rakamlarına yansıyacağın belirten ÇİB - Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan basınla yaptığı sohbet toplantısında; ilk beş ayda yaşanan ihracat kayıplarının sene sonu itibarıyla büyük oranda telafi edileceğini söyledi. AB’nin Rusya ve Ukrayna’ya uyguladığı antidamping vergilerinin de Türk çelik sektörünü AB pazarında avantajlı hale getirdiğini belirten Aslan, sektör ihracatının ilk beş aydaki daralmaya rağmen 2018’i tonaj bazında geçen yıla paralel şekilde 18 milyon tonda tamamlamasını; değer bazında ise ürün fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle yüzde 30 artarak 15 milyar dolara yükselmesini öngördüklerini söyledi. Türk çelik sektörünün en büyük ihracat pazarı konumundaki ABD, 23 Mart’tan bu yana Türkiye’nin de aralarında olduğu bazı ülkelere ithal demir çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 ilave gümrük vergisi getirmişti. ABD yönetimi Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika’ya ise geçici muafiyet tanımıştı. ABD, Haziran itibarıyla bu muafiyeti kaldırdı.

“Çelik sektörü ekonomik yavaşlamadan hemen etkilenmez”

İç piyasaya bakıldığında ise, hem yassı hem de uzun ürün tarafında ciddi bir talep olduğunu belirten Aslan, “Devlet projeleri devam ediyor; otoban, şehir hastaneleri, havaalanı, 3. Köprü’nün yolları hala devam ediyor. Otomotiv ve beyaz eşya ile boru sektörünün yassı ürün talebi de iyi” ifadelerini kullandı. Aslan, “Üçüncü çeyrekte ekonomi yavaşlayabilir ama bunun etkisini çelik sektörü hemen görmez. Çünkü siparişler verildi.

Üçüncü çeyrekte ekonomi yavaşlasa da, çelik sektörü etkisini 2019 ilk çeyrekte görür.” şeklinde konuştu. Diğer yandan, elektrot ve refrakter başta olmak üzere, hammadde kaynaklı maliyetlerinde artışın sürdüğüne dikkat çeken Aslan, kurdaki yükselişin de yüzde 80 ithalalata dayalı hammadde maliyetlerini olumsuz etkilediğini söyledi.

Elektrik tarifelerinde yapılan son değişikliğin de maliyetleri yükselttiğini belirten Aslan, “Sanayide elektrik tarifeleri değişti, Mayıs ve Haziran’da ciddi zam geldi. Çelik sektörü çok elektrik kullanan bir sektör. Elektrikli ark ocaklarının 24 saat çalışma sistemi ile ton başına 40 - 45 dolar maliyet artışına neden olacak” dedi.

Bu haber toplam 3117 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler