İnşaat demiri ithalatında yüzde 10'luk vergi kararı yürürlükte

31 Temmuz 2018 Salı 11:28
İnşaat demiri ithalatında yüzde 10'luk vergi kararı yürürlükte
Dünyanın en büyük ikinci inşaat demiri ihracatçısı konumundaki Türkiye'de inşaat demiri ithalatına uygulanan yüzde 30 gümrük vergisi oranı bugün itibarıyla yüzde 10'a indirilirken; düzenlemenin mevcut durumda tükettiğinin üç katı üretim kapasitesi bulunan Türk üreticisine zarar verebileceği belirtiliyor.

Çelik sektöründe son dönemde atılan ithalatı kolaylaştırıcı adımların yerli üretimi olumsuz etkileyebileceği belirtilirken; Ukrayna ile yıl sonu itibarıyla yürürlüğe girmesi beklenen Serbest Ticaret Anlaşması da yerli üreticilerin endişelerini artırıyor.

Resmi Gazete'de yer alan ithalat rejimi kararına ek karara göre, inşaat demirinde daha önce bazı ülkelere yüzde 30 olarak uygulanan gümrük vergisi oranı yüzde 10'a çekildi. Diğer ülkelere uygulanan yüzde 5.6'lık gümrük vergisi ise sabit tutuldu. Gümrük vergisi indirimi bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Düzenleme ilgili Reuters'a değerlendirmede bulunan Yayan, tüm dünyada son yıllarda çelik ithalatına karşı son derece sert tedbirler alınırken, Türkiye'nin tam tersi bir yaklaşım sergilediğini belirterek, "Türkiye tükettiğinin iki katı inşaat demiri üretimi yapan ve tükettiğinin üç katı üretim kapasitesi bulunan bir ülke. Gümrük vergisi indirimi yerli üreticiye zarar vermesinin yanında dış ticaret dengemizi de olumsuz etkiler" dedi. Yayan'ın verdiği bilgiye göre, Türkiye inşaat demiri piyasasında 30 civarında ham çelikten üretim yapan tesis, 50 civarında haddehane ve binlerce tüccar faaliyet gösteriyor. İnşaat sektörü temsilcileri son dönemde piyasada istedikleri miktarda ürün bulamamaktan ve fiyat artışlarından şikayet ediyordu.

Söz konusu şikayetlerin ardından hükümet, inşaat demirine uygulanan gümrük vergisinde yeni bir ayarlama üzerinde çalışmaya başlamış; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Reuters'a geçen hafta verdiği söyleşide Bakanlar Kurulu kararının kısa bir süre içinde Resmi Gazete'de yayımlanacağını söylemişti.

Gümrük vergisinde indirimin bazı inşaat sektörü temsilcilerinin yüksek fiyat iddiaları üzerine gündeme geldiğini hatırlatan Yayan, "Gümrük vergisinde indirim ve buna bağlı ithalat baskısı nedeniyle iç piyasadaki fiyatların düşeceği beklentisi varsa, böyle birşey gerçekleşmez. Çünkü fiyatlar dünyadan bağımsız oluşmuyor. Türkiye'deki demir fiyatlarını belirleyen küresel piyasalardaki fiyatlar" diye konuştu. Yayan, düzenleme ile birlikte iç piyasaya kalitesiz inşaat demiri girişlerinde de artış yaşanacağını söyledi.

TÇÜD verilerine göre, 2016'da Türkiye'de 16 milyon inşaat demiri üretilirken, inşaat demiri tüketimi ise 9 milyon ton civarında oldu. Türkiye 2016'da 6.8 milyon ton ihracat gerçekleştirirken, bunun mali değeri ise 2.55 milyar dolar oldu. Türkiye Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci uzun ürün ihracatçısı, en büyük de nervürlü inşaat demiri ihracatçısı konumunda bulunuyor.

Bu haber toplam 10969 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler