“PAN CHEMICALS 100’e yakın ülkeye ürün tedarik ediyor”

11 Mart 2019 Pazartesi 10:25
“PAN CHEMICALS 100’e yakın ülkeye ürün tedarik ediyor”
Tel endüstrisine ileri teknoloji çekme yağları ve yardımcı ürünler üretip, tedarik eden PAN CHEMICALS, dünya genelinde yaklaşık 100’e yakın ülkeye ürün tedarik ediyor. Ürün ve servis hizmetlerinde “just in time - anında tedarik” prensibi ve toplam kalite yönetimi anlayışıyla hareket eden firma, her zaman sürdürülebilir tek tedarikçi ilkesiyle Türkiye ve dünya tel endüstrisine hizmet sunuyor.

PAN CHEMICALS Türkiye Ülke Müdürü Hakan Tanış ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz. Firmanızın kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY; 1987 yılında konusunda yetkin kişiler tarafından dünya tel endüstrisine hizmet vermek ve esas olarak endüstriyel hadde sabunu üretmek amacıyla Kuzey İtalya’da kurulmuş; ISO 9001:2008, ISO 18001 ve ISO 14001 kalite belgelerine sahip üretici bir firmadır.

PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY bünyesinde, 2013 yılında açılışı gerçekleştirilmiş PAN CHEMICALS BOSPHORUS adlı Türkiye Ofisi ve 2017 yılında hizmete girmiş PAN CHEMICALS AMERICAS adlı Meksika fabrikalarını barındırmaktadır. Aynı zamanda farklı ülkelerde 10 adet distribütör firması ve 20 adet temsilci firması bulunmaktadır. Bu şekilde ürünlerinin tedarikini 100’e yakın ülkeye sağlamaktadır.

Ürün yelpazeniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmanın temel üretim ve faaliyet konusu; dünyanın her noktasında ve elbette Türkiye’de esas olarak Tel Çeken (Çelik, Bakır, Bronz, Alüminyum) bütün firmalara; Tel Çekme Hadde Sabunu (Toz ve Sıvı), Tel Çekme Galvanizleme Fluksu, Tel Çekme Galvanizleme Vaksı, Tel Kaplama Kimyasalları, Çeşitli Fosfat Kimyasalları ve Yardımcı Kimyasallar üretmektir.

Bu ürünlerin yanı sıra; Tel Yüzeyini Temizleyici Spiral Fırçalar, Galvanizleme Sonrası kullanılan Sıyrıcı Padler ve Tel Çekme Haddelerinin de tedarikini sağlamaktır. Söz konusu ürün ve servisleri “just in time” (anında tedarik) prensibi ve toplam kalite yönetimi anlayışı ile her zaman sürdürülebilir tek tedarikçi ilkesini benimseyerek dünya tel endüstrisinin hizmetlerine sunmaktadır. İlave olarak belirtmemiz gerekirse; PAN CHEMICALS’ın dünya tel endüstrisine vermiş olduğu çeşitli danışmanlık, mühendislik ve proje hizmetleri de mevcuttur.

Firmanızın sektördeki konumu ve pazardaki gücü hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Firmamız dünya genelinde kendi kuruluşları ve ortak proje yürüttüğü kuruluşlarla birlikte ürünlerini 100’e yakın ülkeye sunmaktadır. Dolayısıyla firmamız sektörde önde gelen firmalardan birisidir diyebiliriz. Pazar payımızı; yıldan yıla geliştirmiş olduğumuz stratejik projelerimizle arttırdığımızı, bu şekilde kısa vadeli hedeflerimize eriştiğimizi, dolayısıyla orta ve uzun vadeli hedeflerimize de her geçen yıl biraz daha yaklaştığımızı, sürdürebilir aynı zamanda çevreye duyarlı projelerimiz ve sürekli olarak gerçekleştirmiş olduğumuz Ar-Ge çalışmalarımızla, gücümüze güç kattığımızı tüm bu açıkladığımız faaliyetlerimizle birlikte kendimize pazarda iyi bir yer edindiğimizi düşünüyoruz.

Önümüzdeki dönemlerde yeni bir yatırımınız olacak mı? Böyle bir yatırımınız var ise bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirmeyi planladığımız bazı yatırımlarımız elbette olacaktır. Bununla birlikte söz konusu yatırımlarımızı gerçekleştirmeden önce ekonomik ve finansal bazda iyice projelendirilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Dolayısıyla stratejik proje bazlı çalışmalarımız, gerekli fizibilite araştırmalarımız doğrultusunda devam etmektedir. Konuya ilişkin tarafımıza somut bilgiler ve belgeler geçtiğinde; bu oluşabilecek yeni durum ya da durumları siz değerli basın mensupları nezdinde Türk tel endüstrisi başta olmak üzere, dünya tel endüstrisi ile paylaşacağımızı deklare ederiz.

Avrupa ile karşılaştırıldığında Türkiye’de sektör hangi noktadadır? Sektörün size göre önümüzdeki dönem hedefleri neler olmalıdır? Sizler sektöre destek vermek adına ne gibi faaliyetler yürütmektesiniz?

Özellikle Batı dünyasında ve Avrupa’ da demir çelik endüstrisinin ve dolayısıyla tel endüstrisinin doğuya doğru yer değiştirdiğini biliyoruz. Dolayısıyla sektör; elbette Türkiye’de, Batı dünyasına nazaran ekonomik koşullar doğrultusunda genel olarak yükseliş trendindedir diyebiliriz. Bir diğer açıklamayla; Avrupa’nın artık demir çelik üretim endüstrisine çok fazla yatırım yapmak istemediğini, dolayısıyla Avrupa ülkelerinin dahi yatırımlarını Romanya, Bulgaristan, Türkiye gibi daha doğu ülkelerine kaydırmak istemesi sonucu Türkiye’de ciddi anlamda üretim / tonaj miktarının arttığından ve gelecekte daha da artacağının beklentisi içerisinde olduğumuzdan söz edebiliriz. Bu durum nedeniyle sektörün bizce önümüzdeki dönem hedefleri; doğru planlama, doğru ve kalifiye (yetişmiş / yetiştirilmiş) iş gücü ile üretim miktarını sürekli artırıcı projeler üzerinde çalışıp söz konusu projeleri optimum bir şekilde hayata geçirmek, bir başka manada üretim miktarına dönüştürmek olmalıdır diye düşünüyoruz. Bu durumun gerçekleşmesi, yukarıda da bahsettiğimiz gibi elbette ülkemizde daha çok kalifiye personel ve iş gücü ihtiyacını doğuracaktır. Bu nedenle üretim sektörünün konuya ilişkin başlangıç projesi aslolan insan kaynağına önem verip, konusunda yetkin personelleri yetiştirmek olmalıdır diye düşünüyoruz.

Bizim PAN CHEMICALS S.p.A. ve PAN CHEMICALS BOSPHORUS olarak durum dahilinde hedefimiz ise Türk ekonomisini geliştirmek adına, yüksek erime noktasına sahip özel olarak Ar-Ge’ si yapılmış ileri teknoloji ürünü sabunlarımızı, ortam sıcaklığında ekstra ısı gerektirmeden çalışabilen flukslarımızı, telin yüzeye homojen bir şekilde nüfuz edebilen özel vakslarımızla birlikte diğer özel ürünlerimizi; Türk tel sanayisinin her noktasına nüfus ettirecek şekilde iş birliği içerisinde olduğumuz ve olacağımız firmalara sunmak, dolayısıyla Türk sanayisine, maliyet düşürücü ve üretim miktarını yükseltmeye yönelik destekler vererek katkıda bulunmaktır diyebiliriz.

“Türk ve Dünya tel sanayisine aktaracağımız enerjimiz ile daha fazla pozitif projelere imzamızı atma gayretindeyiz”

“Ar-Ge çalışmalarımızla gücümüze güç kattık”

2018 yılını firma olarak nasıl geçirdiniz? 2019 yılıyla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

2018 yılını, gerek ana fabrika merkezimiz PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY olarak gerek Türkiye Ofisimiz; PAN CHEMICALS BOSPHORUS gerekse Meksika Fabrikamız; PAN CHEMICALS AMERICAS olarak (her ne kadar Dolar ve Euro dünya para birimleri karşısında 2018’i beklenenin üstündeki değer artışı ile geçirse de) ulaşılabilir hedeflerimiz doğrultusunda kapattığımızı belirtebiliriz. 2019 yılından Yönetim Kurulumuzun ve Genel Müdürümüz Dr. Luigi Vago’nun beklentisi ise dünya tel endüstrisine daha çok hizmet vererek, çok daha stabil bir dünya ekonomisi neticesinde başta Türkiye olmak üzere dünya tel endüstrisinde varlığımızı daha da yukarılara taşımak yönündedir. Bu şekilde Türk ve dünya tel sanayisine aktaracağımız enerji ile daha fazla pozitif projelere imzamızı atma gayretindeyiz.

PAN CHEMICALS ailesi olarak Boru - Tel - Rulo fuarına katılımcı firmalardan birisiniz. Geçmiş dönem tecrübelerinize dayanarak söz konusu fuardan beklentilerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz?

Evet, belirttiğiniz gibi PAN CHEMICALS ailesi olarak Yeşilköy - İstanbul Fuar Merkezi (İFM)’de 28 Şubat - 2 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Boru - Tel - Rulo Fuarı’nda katılımcı firmayız. Firmamızı ziyaret edecek olan değerli ziyaretçilerimizi Hall: 9 - H1- A Numaralı standımızda ağırlamaktan onur duyacağız. Geçmiş dönemlerde katılımcı olarak İstanbul’da ve uluslararası arenadaki çeşitli kentlerde yer aldığımız fuar tecrübelerimize dayanarak İstanbul Tel Fuarı - 2019’ un da bizler açısından verimli geçeceği kanaatindeyiz. Dolayısıyla söz konusu fuara çok önem veriyoruz. Beklentimiz fuarın hem bizler için hem de diğer katılımcı firmalar için verimli geçmesi yönündedir.

Fuar esnasında genel merkezimiz olan PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY’den yetkili mühendis meslektaşlarımla birlikte standımızda bizzat ben de bulunacağım. Standımızda Ar-Ge’sini yeni yaptığımız üstün teknoloji ürünü, endüstriyel sabunlarımızın bilgilerini değerli misafirlerle paylaşacağımız gibi misafirlerimizin ricaları doğrultusunda çözüm odaklı olarak üretim iyileştirici ve üretime katkı sağlayıcı tecrübelerimizi ve çözüm önerilerimizi konuklarımızla paylaşacağız. Bizleri ziyaret edecek olan bütün misafirlerimize şimdiden iyi fuarlar diliyoruz. Sözlerimize son verirken, Demir Çelik Store Dergisi vasıtasıyla tüm tel sanayici ve iş adamlarına bol tonajlı ve yüksek kaliteli üretimler diler ve saygılarımızı sunarız.

Bu haber toplam 5016 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler