“Dünyanın en büyük özel kablo üreticilerinden biriyiz”

15 Mart 2019 Cuma 09:46
“Dünyanın en büyük özel kablo üreticilerinden biriyiz”
40 yılı aşkın süredir 6 kıtada 70’ten fazla ülkeye ihracat yapan Üntel, uzun yıllardır Türkiye’deki tüm demir çelik fabrikalarının kablo tedarikçisi olarak faaliyet gösteriyor. 15.000’in üzerindeki ürün çeşitliliğiyle dikkat çeken firma, birçok farklı sektör ve proje için kablo üretiyor. İkinci fabrikaları henüz yapım aşamasında olan Üntel, yeni fabrikasıyla birlikte farklı tip ve özellikte kablolar üreterek çok daha geniş bir ihracat portföyüne ulaşacak.

Üntel İç Satışlar ve Özel Projeler Müdürü Faruk Pullu ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

Üntel, 1972 yılında Ünlü ve Günan Aileleri tarafından kurulmuş bir firma. Kurulduğu günden beri sürekli gelişip genişleyen özel kablo üretim portföyü ile hem Türkiye hem de dünya pazarlarına hizmet veriyor. Üntel, dünyanın en büyük özel kablo üreticilerinden biri. Birçok farklı sektör ve proje için kablolar üretiyoruz. Ürettiğimiz kabloları hem tüm Türkiye’ye satıyor hem de tüm dünyaya ihraç ediyoruz.

15.000’in üzerinde ürün çeşitliliğine sahip bir firma olarak güncel ürün yelpazeniz hakkında bizleri detaylı bilgilendirir misiniz?

Özel kablolar konusunda çalıştığımız için gerçekten çok geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Gemi Kabloları, Offshore Petrol platform Kabloları, Havaalanı Pist Aydınlatma Kabloları, Demiryolu kabloları, Maden Kabloları, Petrol Tesisleri ve Boru Hatları için Kablolar, Askeri projeler için Kablolar, Demir Çelik Fabrikaları ve Endüstriyel Tesisler için ve Vinçler, hareketli sistemler tünel ve tünel delme makineleri için kablolar üretiyoruz.

Demir çelik sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetleri bizlerle paylaşır mısınız?

Demir çelik sektörü; yapısı, yaşanabilecek problemlerin ve duruşların çok ciddi sorun ve maliyetlere yol açması sebebiyle özel bir sektör. Demir çelik tesislerinde kullanılan kablolar da ağırlıklı olarak H07RN - F, NSHTÖU, NGFLGÖU ve NTSCGEWÖU gibi kauçuk yapıda kablolar, H07BQF gibi Poliüretan kablolar ya da FG7, FG7OR, FG7OH2R, FG7OHH2R gibi demir çelik sektörüne özel üretilen kauçuk izoleli ve özel PVC dış kılıflı kablolar gibi bu zorlu şartlara uygun yapıda olmalı.

Üntel, uzun yıllardır Türkiye’deki tüm demir çelik fabrikalarının kablo tedarikçisi olarak çalışmakta. Ayrıca demir çelik sektöründe kullanılan kablolar konusunda çok tecrübeli bir üretici konumunda.

Biz demir çelik sektöründeki müşterilerimize sadece kablo vermiyoruz; çoğu zaman onlara kablo ihtiyaçları konusunda farklı çözümler konusunda da tavsiye ve çözüm önerilerinde bulunuyoruz.

Vinç sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetler neler? Ağırlıklı olarak hangi ürünleriniz vinç sektöründe kullanılıyor?

Vinç sektörü de çok güçlü olduğumuz sektörlerden biri. Türkiye’nin en büyük vinç üreticilerinin kablo tedarikçisiyiz. Vinç sektöründe yassı ve yuvarlak kauçuk kablolarımız yoğun şekilde kullanılmakta.

Yaklaşık yarım asırdır faaliyet gösteren bir firma olarak hangi ülkelerde / bölgelere ihracat yapıyorsunuz?

Başta Almanya, İngiltere, İspanya, Körfez Ülkeleri, Rusya ve Uzak Doğu olmak üzere 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyoruz.

Firmanızın stok gücü - kapasitesi hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Özel kablolar ürettiğimiz için çok fazla stokla çalışma imkanımız yok fakat yine de yüksek miktarlı satış gerçekleştirdiğimiz kablolardan sürekli stok tutmaya çalışıyoruz.

Bizlere fabrikanızdan, teknik özelliklerinden kalite kontrol laboratuvarınızdan ve yıllık üretim kapasitenizden bahseder misiniz?

Üntel, Dilovası’nda modern üretim hatları ve laboratuvarları ile tam donanımlı bir fabrikada üretim yapıyor. Kablolarımızın tüm testlerini kendi fabrikamızda gerçekleştirebiliyoruz. Özel kablolar ürettiğimiz için 1 yıllık kablo üretim tonajı veremeyiz fakat yıllık üretim kapasitemizi 15.000 ton bakır işleme kapasitesi olarak ifade edebiliriz.

Demir çelik sektörü her geçen gün gelişiyor ve büyüyor. Siz ülkemizdeki demir çelik sektörünün genel durumu ve piyasası hakkında neler düşünüyorsunuz?

Türk demir çelik sektörü, kalitesi ve rekabet gücüyle dünya pazarlarında önemli bir yere sahip. Birçok ülkede uygulanan ek vergi ve kotalar bile sektörün ihracat ve hacmindeki büyümeyi engelleyemiyor. Yapılan yeni yatırımlarla da demir çelik sektörünün gücüne güç katarak daha büyük başarılara imza atacağını düşünüyoruz.

İleriye dönük hedefleriniz ve mevcut Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

İlk fabrika binamızın hemen yanında yapımını sürdürdüğümüz ikinci fabrika binamızın % 30’luk kısmını tamamladık. İkinci fabrika binamız bitince bu binada farklı tip ve özellikte kablolar üreterek çok daha geniş bir ihracat portföyüne ulaşacağız.

Üntel’de Ar-Ge çalışmaları sürekli hayatın içinde olan bir kavram. Geniş ve etkili bir Ar-Ge ekibiyle sürekli daha iyiye ulaşmayı hedefleyerek hizmetlerimize devam ediyoruz.

Bu haber toplam 5482 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler