“Yaptığımız revizyonlarla işletmelerin bakım maliyetlerinde ve enerji kullanımlarında tasarruf sağlıyoruz”

16 Nisan 2019 Salı 11:18
“Yaptığımız revizyonlarla işletmelerin bakım maliyetlerinde ve enerji kullanımlarında tasarruf sağlıyoruz”
Sarvion Genel Koordinatörü Beste Özdeşlik ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Ar-Ge merkezi olarak çalıştığımız için kendi üretim alanımızda test yapabiliyoruz”

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

İş hayatında aktif olarak bir kaç yıldır rol almama rağmen aile şirketimiz olan Sistem Teknik Sanayi Fırınları A.Ş. sayesinde bu sektörün içinde doğup büyüdüm diyebilirim. Mezun olduktan sonra ilk yıllarda müşteri sahasında fırın devreye alma çalışmalarında rol alarak kendimi hızlı geliştirme fırsatı buldum.

Geçtiğimiz Kasım ayı itibariyle de Sarvion firmasında Genel Koordinatör olarak görev almaktayım. Aynı zamanda Sistem Teknik Sanayi Fırınları A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesiyim. Türkiye’de yerli fırın üreticilerinin yanı sıra yurtdışından bir çok fırın ithal edilmektedir. Bu fırınların yedek parça, servis ve bakımı ciddi sorun oluşturmaktadır. Bu ihtiyaca çözüm olması için Sarvion bu konuda alanında uzman Almanya ve Amerika’da aktif olan Avion firması ile birlikte kurulmuştur. Firmamız 2010 yılından beri demir çelik, otomotiv, havacılık, ticari ısıl işlem ve endüstriyel fırın kullanan pek çok sektöre hizmet vermektedir.

Demir çelik sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetleri bizlerle paylaşır mısınız?

Sarvion endüstriyel fırınlar üzerinde uzmanlaşmış bir mühendislik firmasıdır. Müşterilere proses iyileştirme konusunda destek ve danışmanlık vermektedir. Fırın tiplerine yönelik hazır bakım prosedürlerimizin yanında yerinde inceleme ve ölçümler ile ihtiyaca yönelik çözümlerimizi müşterilerimize sunmaktayız.

Demir çelik sektöründeki tesislerin çoğu hiç durmadan çalışmak durumundadır. Kısa süreli bir duruş bile işletmeye büyük bir maliyet olarak dönmektedir. Bu sebeple önleyici bakım ve anında müdahale büyük önem arz etmektedir. Bunun bilincinde olarak 7/24, ulaşıldığı anda yola çıkabilecek şekilde bir teknik servis altyapısı kurduk. Fırınların CQI-9, AMS2750 gibi standartlara uygunluğunu muayene edebilmekteyiz. TUS olarak isimlendirilen sıcaklık homojenlik testi, baca gazı ölçümü, vakum kaçak testi gibi bir çok testi gerçekleştirip raporlamaktayız. Bunun dışında verdiğimiz hizmetler arasında en çok refrakter tamiri, fırınları enerji verimli hale getirmek için çeşitli revizyonlar ve fırın otomasyonu yer almaktadır. Bunların bir kısmı standartlara uygun emniyetli kontrol sağlamak amaçlı, bir kısmı da tüketim ve üretimi takip etmek için raporlama amaçlı yapılmaktadır.

Yaptığınız revizyon projelerine örnek verebilir misiniz?

Ereğli Demir Çelik Fabrikası’nda tandiş ısıtmalarında kok gazından doğal gaza dönüşümü ve yakma sistemlerinin yenilenmesi projesini gerçekleştirdik. Kok gazı kirli bir gaz olması sebebiyle sürekli olarak temizlik ve bakım ihtiyacına sebep olmaktadır. Yaptığımız revizyon sonucunda işletmenin bakım maliyetlerinde ciddi bir tasarruf sağlamış olduk.

Bunun yanında tandiş kapaklarının önceden kontrolsüz yanma sonucu hızlı deforme olmasının da önüne geçmiş olduk. Ayrıca Sıcak Haddehane’deki kontinü tipte Normalizasyon fırınının yakıcılarını self-reküperatif yakıcılar ile değiştirerek % 20’ye kadar enerji tasarrufu sağladık.

Firmalar ürün ve hizmet alımında neden sizleri tercih etmeli? Sunmuş olduğunuz ayrıcalıklar neler?

Bizim hem Sistem Teknik hem de Sarvion olarak belki de en önemli özelliğimiz ürünümüzün ve verdiğimiz hizmetin arkasındaki sağlam duruşumuzdur. Önceliğimiz ise müşterilerimizi memnun etmektir. 40 yıldır sektördeki lider varlığımızın sebebini buna bağlıyorum. Firmalar servis ve revizyon işlerinde bizi tercih etmelidir. Çünkü Sistem Teknik ailesi olarak ciddi bir bilgi birikimi ve kuvvetli bir ekibimiz var. Endüstriyel Fırın üreticisi olarak bu hizmeti belki de en doğru verebilecek firmayız.

Ek olarak; Ar-Ge merkezi olarak çalıştığımız için kendi üretim alanımızda test yapabilme olanağımız var. Bu da müşterilerimiz için geliştirdiğimiz bir sistemi analiz ve test etmemiz için bize kolaylık sağlıyor. Ayrıca yanma, akış ve fiziksel özellikleri dijital ortamda simule ederek optimizasyon yapabiliyoruz.

“En önemli özelliğimiz ürünlerimiz ve verdiğimiz hizmetin arkasındaki sağlam duruşumuzdur”

Firmanızın stok kapasitesi hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Firmamız, Endüstriyel Fırınlar için gerekli olabilecek yedek parça ve sarf malzemeleri deposunda stok tutmaktadır. Isıtma elemanları, katalizörler, oksijen probu, termokupl vb. bir çok malzeme stoğumuzdan temin edilebilmektedir.

Şu aralar gündeminizde ne gibi projeler ve yatırımlar yer alıyor?

Sarvion’un gündeminde tüm dünyada olduğu gibi enerji verimliliği bulunuyor. Ülkemizin cari açığının büyük bir kısmında enerji ithalatı yer alıyor. Kullandığımız bu enerjinin de büyük bir kısmını sanayide fırınlarda bacadan dışarıya atıyoruz. Bu konuda danışmanlık ve revizyon hizmeti veren bir firma olarak bu konunun önemini her yerde vurgulamayı kendimize görev edindik. Sanayide hiç sönmeyen bacalardan aslında işletmeye geri dönebilecek, uzun vadede ciddi bir miktar olan parayı sürekli dışarı attığımızın farkında mıyız? Doğru izolasyon, yanma verimliliği ve ısının geri kazanımı burada büyük önem taşıyor. Yaptığımız çalışmalar sonucunda pek çok sektörde büyük ölçüde verimlilik artışı gördük.

Bu haber toplam 6390 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler