60 Yıllık Dev İşbirliği: Körüstan A.Ş. & Durmazlar Makina

21 Mayıs 2019 Salı 10:13
60 Yıllık Dev İşbirliği: Körüstan A.Ş. & Durmazlar Makina
Körüstan A.Ş. Genel Müdürü Aytekin Koç ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle bizlere kendinizden ve firmanızdan kısaca bahseder misiniz?

1981 yılında Bursa’da doğdum. Evli ve iki çocuk babasıyım. 2008 yılından beri Körüstan A.Ş. firmasında çalışmaktayım. İlk sekiz yılımı Üretim Müdürü olarak görev yaptıktan sonra 2016 yılında Genel Müdür pozisyonuna atandım. Körüstan Bursa Sac Pres Sanayi Tic. A.Ş. 60 yıldır Bursa’da demir çelik sektöründe büyük yatırımlara öncülük ederek, geniş ürün yelpazesi ile pek çok farklı sektörlerdeki müşterilerine hizmet vermektedir. Önce insan politikası ile müşterilerimizin ve çalışanlarımızın taleplerini dikkate alarak hızlı aksiyonlar ve çözümler üreten firmamız, daha çok satış değil, daha çok memnuniyet ve yüksek kalite kavramlarını ilke edinmiştir.

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler?

Firmamız 8.500 m2 kapalı ve 13.500 m2 açık alanda demir çelik sektöründe hizmet vermektedir. Boru, profil, sac, hadde, trapez vb ürün satışları yapmaktayız. Müşterilerimize işçilik olarak vermiş olduğumuz hizmetler ise; oksijen-plazma kesim, lazer kesim, boru-profil lazer kesimi, giyotin kesim, abkant büküm gibi hizmetlerdir. Ürünlerimizin sevkiyatını kendi araç filomuz ile sağlamaktayız.

“Sektörde 60’ıncı yılımızı kutluyoruz"

Durmazlar Makina ile olan işbirliğinizden bizlere bahseder misiniz? Kaç yıldır Durmazlar ile çalışıyorsunuz?

60. yılını kutlayan firmamız, ticaret hayatına atıldığı ilk yıllardan bugüne, Durmazlar Makina ile işbirliği içerisindedir. Kardeş firma profili çizen Durmazlar Makina ve Körüstan A.Ş.’nin işbirliği, rahmetli Ali DURMAZ ve rahmetli Ömer KÖRÜSTAN’ın sıkı dostluklarına dayanmaktadır. Durmazlar Makina’nın ürettiği ilk makineler genelde firmamız tarafından satın alınmaktadır.

Hali hazırda makine parkınızda DURMA marka hangi tezgahlar çalışıyor?

Firmamızın sahip olduğu 35 adetlik makine parkurundaki makinelerin tamamı DURMA markadır. 8 adet lazer, 1 adet boru-profil lazeri, 3 adet plazma kesim, 6 adet oksijen kesim, 4 adet doğrultma presi, 4 adet makas kesim, 1 adet kombine makas, 8 adet abkant pres makinasına sahibiz.

Tezgah alımında neden Durmazlar’ı tercih ettiniz? Seçim yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurdunuz? Bu kriterler sizlere ne gibi avantajlar sağladı?

Yukarıda da belirttiğim gibi makina parkurumuzdaki tüm makinalar DURMA markadır. Durmazlar ile ticari dostluğumuz uzun yıllara dayanmaktadır. DURMA marka makinaların kaliteli olması, firmanın yerli ve büyük bir üretici olması, yedek parça temini konusunda firmalara sağladığı avantajlar ve daha birçok olumlu özellikleri olması sebebiyle yarım asırdır güzel bir işbirliği içerisindeyiz diyebilirim. Bu işbirliğimizin çok uzun yıllar devam edeceğine olan inancım tamdır.

Ülkemizde birçok sektörde “İthal ürün daha kalitelidir” algısı var. Sizce Durmazlar, ürettikleri yeni nesil tezgahlarla bu algıyı kendi sektörlerinde değiştirdi mi?

İthal ürün daha kaliteli değildir! Ben buna katılmıyorum. Durmazlar Makina, en yakın yabancı rakipleri ile başa baş mücadele edebilecek kalitede ve hızda makineler üretmektedir. Bu konuda dünya genelindeki en başarılı rakipleriyle başa baş mücadele vermektedir. İthal ürün daha kalitelidir algısına kesinlikle katılmıyorum. Nihayetinde yerli de olsa yabancı da olsa firmanın ürettiği ürünlerin kalitesi ve dayanıklılığı önemlidir. Türk malı olunca direk kalitesizdir demek son derece yanlıştır ve bu önyargının kırılması gerekmektedir. Bugün baktığınızda Türk sanayisine değer katan, özgün ve kaliteli üretimler yapan pek çok Türk firması bulunmaktadır. Ayrıca bu firmalar, dünya devi pek çok firmaya üretim yapmakta ve ürün satmaktadır. Sonuç olarak bir ürünün kalitesini kullanmadan bilemeyeceğimiz için direk ithal ürün kalitelidir demek veya ithal ürünü yerli ürüne tercih etmek doğru değildir.

Bursa sanayisi hakkında bizlere neler söyleyebilirsiniz? Sizce bölge sanayisinin gelişmesi adına neler yapılabilir?

Bursa sanayisi, her geçen gün büyüyen, sürekli gelişime açık olan ve teknolojiyi en üst seviyelerde kullanmayı başarabilen bir konuma sahiptir. Daha fazla istihdam için daha fazla fabrika, daha fazla fabrika için de şu anda en üst seviyede olan arsa ve inşaat maliyetlerinin makul fiyatlara düşürülmesi ve/veya teşviklerle desteklenmesi gerekmektedir.

“Makina parkurumuzdaki tüm makinalar DURMA markadır”

2019 yılının ilk yarısını geride bırakmak üzereyiz. Firmanız açısından bu dönem nasıl geçti? 2019 yılı sonu için öngörüleriniz neler?

2019 yılı geçmiş yıllardaki gibi hareketli olmasa da iyi geçiyor. Daha da iyi olacağına inanıyoruz. Sizlerin de bildiği gibi piyasalarda yaşanan ekonomik durgunluk tüm sektörleri olduğu gibi bizim sektörümüzü de etkiledi. Dolar ve Euro’nun yükselişi, ekonomik alım gücünün düşmesi ve piyasalardaki güven kaybının artması sonucu ekonomimiz durağanlaştı.

Devamında gelen seçim süreci ve piyasaların çok iyi seyretmemesi sonucunda yatırım planları ertelendi, yabancı yatırımcı beklemeye başladı ve firmalar hedef küçültmeye kadar gitti. Bu durum 2019 yılı başından bu güne kadar olan süreçte endişe yaratsa da yılın ikinci yarısının daha olumlu geçeceğine inanıyorum. Körüstan olarak yılsonu hedeflerimiz için ümitliyiz. Yılsonu hedeflerimizi tamamlayacağımıza inanıyor ve bu yönde faaliyetlerimize ara vermeden devam ediyoruz.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler?

Öncelikle firma olarak önümüzdeki dönemlerde hayata geçireceğimiz birtakım yatırım planlarımız var. Kısa vadede makine yatırımları yapmayı planlıyor ve makine parkurumuzu geliştirmeyi hedefliyoruz. Böylece sektördeki varlığımızı ve gücümüzü daha çok arttıracak ve hizmet yelpazemizi genişleteceğiz. Çok yakında da yeni fabrika inşaatımızın temellerini atmayı hedefliyoruz. Kısa zamanda yeni fabrika inşaatımıza başlayacak ve çalışma kapasitemizi ve verimliliğimizi arttıracağız.

 

Bu haber toplam 6018 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler