“Türkiye İçin Üretiyoruz”

24 Mayıs 2019 Cuma 11:21
“Türkiye İçin Üretiyoruz”
Demir çelik sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan Nevsac Metal üretimini yaptığı boyuna kaynaklı sanayi boruları ve profil üretimi ile Türkiye’de sektörde söz sahibi firmalar arasında yer alıyor. Kurulduğu günden bu yana teknolojiyi yakından takip ederek kaliteli ürün ve hizmet anlayışıyla üretimlerine ve yatırımlarına devam eden firma, Ar-Ge çalışmalarıyla da ülkemiz ihracatına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Nevsac Planlama Müdürü Arif Öbekli ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Yerli hammadde ve makine parkurumuzla yüzde 100 yerli üretim yapıyoruz ”

Nevsac’ın kuruluş hikayesinden kısaca bahseder misiniz?

Firmamız Nevsac Metal Sanayi 1964 yılından bu yana Nevşehir sanayisine hizmet vermektedir. Demir çelik sektörüne ilk girişimiz rahmetli dedemiz Mustafa Öbekli ile başlayıp günümüze kadar süregelmiştir.

Firmamız çelik boru üretimi ile alakalı ise ilk yatırımını 2004 yılında Nevşehir Özel Sanayi Bölgesi’ne yapmıştı. Nevsac günümüze gelindiğinde 200 çalışanı, yıllık 383.000.000 TL cirosu, yaklaşık 200.000 ton üretim kapasitesi ve birçok ülkeye yaptığı ihracatlarıyla ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam etmektedir.

Türkiye, yeni vizyon yeni yol haritası ile ihracatta büyük dönüşüme ve rekorlara hazırlanıyor… Bu konudaki görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Ülkemizin son yıllarda içerinde bulunduğu ekonomik dar boğazdan çıkmasının yolu ihracattan geçmektedir. Ülke olarak katma değerli ürün üretmeyi ana hedeflerimizin arasına almak ve yeni ihracat rotaları çizmek zorundayız.

Şirket olarak siz, bu yeni döneme ne tür katkılarda bulunacaksınız? 2019’da ne kadar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyorsunuz?

Şirket olarak son yıllarda yaptığımız ArGe çalışmaları sayesinde ihracatta çok ciddi yol kat ettik. 2017’den 2018’e geçtiğimizde ihracat rakamımız % 100 arttırdık ve yaptığımız Ar-Ge çalışmalarının ne kadar yerinde ve doğru olduğunu görmüş olduk. 2019 yılı için 20 milyon dolarlık ihracat rakamını hedefliyoruz.

Faaliyet gösterdiğiniz alanda küresel pazar koşulları (pazar büyüklüğü, potansiyel, rekabet, ürün ve teknolojik gelişmeler vb.) hakkında en son bilgileri paylaşır mısınız?

Faaliyet gösterdiğimiz demir çelik sektörü, son yıllarda ülkeler arası ekonomik güç göstergesi ve bir nevi tehdit aracı olarak kullanılmaya başlandı. Daha önce Amerika’nın önce tüm dünyaya sonra Türkiye’ye ekstra koyduğu demir çelik ürünleri için vergiler. Avrupa Birliği’nin Türkiye için koyduğu satış kotaları, aslında bu sektörde global olarak ne kadar güçlü olduğumuzun göstergesidir. Her sektörde olduğu gibi demir çelik sektörü Çin’in yoğun etkisi altında olsa da Türk çeliğinin kalitesi ve üreticilerin sektörel becerileri sayesinde birçok bölgede Çin’le rekabet edebilmektedir.

Sektörde içerde ve küresel pazarda sizi farklı kılan (Ar-Ge, inovasyon, tasarım, teknoloji, üretim modeli, rekabet vb.) yanınız nelerdir?

Sektörde butik çalışabilen, özel ve işçilikli üretim isteyen imalatçılara cevap verebilen firmamız yaptığı Ar-Ge çalışmaları ile de geliştirdiği sıcak daldırma galvanizli borular ve pre-galvanizli sacdan üretilmiş borular ile sektörde Sera imalatçıları, Solar enerji imalatçıları, Tel çit imalatçıları için alternatif ekonomik ve kaliteli ürünler sunmaya devam edecektir.

Varsa eklemek istedikleriniz…

“Üretmek bir tutkudur, Türkiye için üretiyoruz” sloganı ile Nevsac firmasını özetleyebiliriz. Başarımızdaki en büyük anahtar ise birbirimize kenetlenmiş aile şirketi olmamız, talep ve ihtiyaçlarına göre 7/24 üretim yapıyor olabilmemiz ve müşteri memnuniyet odaklı çalışmamız bizi diğer firmalardan ayıran en büyük özelliklerimizden bir kaçı olduğundan bahsedebiliriz. Şirketimiz, bölgede en büyük kurumsal firma olma özelliğinin yanı sıra bölgemize daha fazla katkı sağlamak, iş gücünü arttırmak, ekonomiye can vermeyi amaç edinmiştir. Firmamız, Nevsac logosunu tüm dünyaya ulaştırmayı hedeflemektedir.

Bu haber toplam 4986 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler