Vinç Sektöründe Güvenilir Çözüm Ortağı: BVS BÜLBÜLOĞLU VİNÇ A.Ş.

28 Haziran 2019 Cuma 14:00
Vinç Sektöründe Güvenilir Çözüm Ortağı: BVS BÜLBÜLOĞLU VİNÇ A.Ş.
Türk vinç sektörünün öncü firmalarından bir tanesi BVS Bülbüloğlu… Üretiminin yüzde 80’ini ihraç ediyor ve 70’den fazla ülkeye ihracat yapıyor. Bugün sadece Türkiye’de değil, dünyanın pek çok noktasında ürünleriyle tanınıyor ve tercih ediliyor. Güçlü Ar-Ge merkeziyle her geçen gün üretim kapasitesini artırarak müşterilerine özel çözümler üreten BVS, F.E.M standartlarına uygun üretimi, güçlü mühendis kadrosu ve global çaptaki işbirlikleriyle sektöre değer katıyor. Üretim gücü, kaliteli ve sistematik üretim şekliyle Türkiye’nin çalışma prensibi hakkındaki fikirlerini değiştirerek “Türk malı”na olan bakış açısını değiştiren BVS Bülbüloğlu, vinç sektörüne adeta imzasını atıyor. BVS Bülbüloğlu Yönetim Kurulu Başkanı Önder Bülbüloğlu’nun izinden giden ve deneyimli bir sanayicinin kızı olmanın haklı gururunu yaşayan Beril Bülbüloğlu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Avrupa standartlarında üretim yapıyoruz”

Öncelikle bizlere kendinizden ve firmanızdan kısaca bahseder misiniz?

23 Mayıs 1992 yılında Ankara’da doğdum. 2010 yılında TED Ankara Koleji Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2015 yılında Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdim. Mezun olduktan sonra kısa bir süre İtalya’da yaşadım, ardından Türkiye’ye geri dönüş yaptım. Döner dönmez global bir firmanın bütçe planlamasını yapmak üzere yine global bir ajansta iş hayatıma başladım. 2017 yılında ise aile şirketimiz olan Bülbüloğlu Vinç  İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde İş Geliştirme Uzmanı olarak başladığım görevime, bugün İstanbul Bölge Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam etmekteyim.

1985 yılından bu yana makina imalatı sektöründe hizmet veren Bülbüloğlu Vinç Sanayi, alanında birçok ilke ve yenilikçi projelere imza atmıştır. Firmamızca benimsenen prensiplerimiz üretimde kaliteden ödün vermemek üzerine, satış prensibimiz ise müşterilerimizin
memnuniyeti üzerine kuruludur. 70 civarı ülkeye ihracat yapan BVS, bu alanda kendini kanıtlamış, dünya markalarıyla aynı kalite ve hizmeti sağlayarak rekabetçi pozisyonunu almıştır. Bütün kalite belgelerimizle ve gördüğümüz kabuller ile de tescillenmiştir. Bugün firmamız sayılı diyebileceğimiz global mühendislik firmalarının onaylı tedarikçi listesinde bulunup bu firmalarla bir çok kez çalışma fırsatı da yakalamıştır.

Halihazırda üretimini yapmış olduğunuz vinçler ve müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Oldukça geniş bir ürün yelpazemiz olduğunu ve ürün grubumuzu her geçen gün çeşitlendirdiğimizi söyleyebilirim. BVS, güçlü bir Ar-Ge merkeziyle başarılı tasarım çalışmalarına ve yeniliklerden çekinmeyen bir mühendislik ekibine sahiptir. Firma olarak müşterilerimizin her talebine çözüm üretmeye, her geçen gün üretim kapasitemizi ve bilgi donanımızı arttırmaya çalışıyoruz. Ana hatlarıyla ürün gamımız; Gezer Köprü Vinç,  Monoray, Portal ve Pergel Vinçler, daha büyük tonajlı, ex-proof veya özel amaçlar için ürettiğimiz Proses vinçlerimizden oluşmaktadır. Üretimimiz 1 tondan 500 tona kadar olup, yılda yaklaşık 1.000 adet vinç üretimi yapmaktayız. Vinçlerimizin tesliminden sonra ise satış sonrası hizmetlerimizle yine müşterilerimize çeşitli servis noktalarımızdan destek olmakta, yaşanabilecek tüm problemlere hızlı çözüm üretmeye devam etmekteyiz. Zaman zaman projelerde de beraber çalıştığımız, aynı holding çatısı altında bulunduğumuz BCES Çelik Endüstrisi firmamız ile de çelik konstrüksiyon imalatı yapmaktayız.

“1 tondan 500 tona kadar vinç üretimi yapıyoruz”

Vinçleriniz ağırlıklı olarak hangi sektörlerde kullanılıyor? Referanslarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Firmamız birçok sektöre hitap edebilirken, demir çelik sektöründeki deneyim ve referanslarımız oldukça fazladır. Bu sektörde en büyük tonajlı vincimizi ise MMK -Atakaş Metarulji A.Ş için ürettiğimiz 500/400/100 ton kapasiteli pota vincimizdir. Daha güncel referanslarımızdan bahsetmem gerekirse 2017-2018 yılları içerisinde tesisleri için üretim ve kurulumunu yaptığımız demir çelik firmaları; Yıldız Demir Çelik, Tat Metal, Ereğli Demir Çelik, Asil Çelik, Koç Çelik, Erdemir Demir Çelik, Kardemir Demir Çelik, İsdemir Demir Çelik, Diler Demir Çelik, Tosyalı Demir Çelik, Kroman Demir Çelik, Çolakoğlu, Asaş Alüminyum vb. gibi bu alanda kendini kanıtlamış Türkiye’nin öncü firmalarıyla çalışmaktayız. Yine demir çelik sektörü içerisinde yurtdışında da öncü referanslarımız bulunmaktadır. Bunlardan bizim için önemli isimler olarak Ana Steel ve Thyssenkrupp firmalarını sizlerle paylaşabilirim.

Türk vinç sektöründe F.E.M standartları yıllardır tartışılan bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde F.E. M uyumlu üretim ne durumda? Sektörümüzü Avrupa ile kıyasladığımızda nasıl bir tablo ortaya çıkıyor?

BVS, bünyesinde tecrübeli ve dinamik bir mühendis ekibi barındırıyor. Günümüz standart ve prosedürlerini takip etmekteyiz. Ar-Ge departmanımızda yeni ürün tasarımları ve ürün geliştirmeye yönelik tasarım çalışmaları sürekli olarak devam etmektedir. Çünkü global firmalarla çalışmaların bazı şartları bulunmakta. Yaptığımız tüm dizaynlar, hesaplamalar, bütün kalite belgelerimiz, sertifikalarımız ve bunun gibi birçok kalite standartlarımızı ölçen kontrollerden geçirmekteyiz. Bu aşamaları kolaylıkla geçebilen bir firma olarak rahatlıkla BVS’nin F.E.M standartlarına uygun üretim yaptığını söyleyebilirim.

Fakat ülkemizde bu üretim standartlarına uygun üretim gerçekleştiren firma sayısının çok fazla olduğunu söyleyemeyiz.  Rusya ve Avrupa pazarlarında ise vincin kabulü konusuna oldukça önem verilmekte, devlet tarafından sağlanan bir hizmet ile kalite belgeleri ve vinçler yerinde kontrol edilerek kabul edilmektedir. TEVİD Derneği üyeleri olarak bu konuda Sanayi Bakanlığı’na sunulmak üzere ortaklaşa bir çalışma yürütülmektedir.

Vinç üretiminde kullandığınız kanca, motor, halat ve diğer tüm komponentlerde tercihlerinizi neye göre yapıyorsunuz? Bu komponentleri neye göre tercih ediyorsunuz?

Avrupa standartlarında üretim yaptığımızı ve onlarla rekabetçi pozisyonunda olduğumuzu her zaman vurgulamaktayız. Rekabetçi yerimizi korumak adına sektörünün öncü markalarıyla çalışmaya özen göstermekte, oluşturduğumuz standarttan ödün vermemek adına gerekli araştırma ve incelemeleri sürdürmekteyiz. Vinçlerimizin ana kaldırma ekipmanları için Avrupa ülkeleri çalışmaktayız. Bunun yanı sıra yerliüreticilerimizle de çalışmaktayız. Kalitesini ispatlamış başarılı üreticilerimiz elbette mevcut, fakat müşterilerimizin yönlendirmesiyle onlara bu iki seçeneği de sunmaktayız. Firmamız için kalite önemli olup, gelen bütün ekipmanlarımızın kalite kontrolden geçmesini sağlayarak sağlıklı bir üretim gerçekleştirmekteyiz.

Birçok önemli projede vinçlerinizin tercih edildiğini görüyoruz, bu noktada rakiplerinizden nasıl farklılaştığınızı düşünüyorsunuz?

Dünya döndükçe, zaman geçtikçe, her gün yeni standartlar, yeni teknolojiler ortaya çıkmaktadır. Bugün ‘kaliteli üretim ve kaliteli hizmet veriyoruz’ demekle iş bitmemektedir. Sürekli olarak sektörün dinamiklerine hakim olmak ve takip etmek gerekmektedir. Birçok kez de belirttiğim gibi şirket anlayışımızın temeli kaliteli üretim ve kaliteli hizmettir. Biz bu anlayış doğrultusunda her gün kendimizi ileriye taşımak adına yeni projeler, yeni teknolojiler, yeni yatırımlar, yeni anlaşmalar, yeni pazar araştırmaları yapmaktayız. Fabrikamızı optimize kullanabilmek adına yeni layout çalışmaları, Ar-Ge departmanımızda ürün analizleri, hızlı ve verimli üretim adına robotik kaynak makina kullanımı, sertifikalı kaynakçılarımız, doğru satın alma, düzenli belge ve iş takipleri ile müşterilerimizin doğru ve sağlıklı hizmet almasını sağlamaktayız. Kısacası bütün birimleri birbirine bağlı bakmayı tercih etmekteyiz. Zor bir rekabet ortamında yanlışlarımızı en aza indirmeyi hedefleyerek elimizden geldiği kadar müşterilerimizden gelen talepleri geri çevirmemeye, çözüm ortağı olmaya odaklanmaktayız. BVS şirketi olarak bu hizmeti sağlayacak ekibe, üretim kapasitesine ve potansiyele sahip olduğumuza inanıyorum. Verdiğimiz sözlerin, yaptığımız işlerin her zaman arkasında durup, vinçlerimizin tesliminden sonra ise servis ekiplerimizi doğru plan ve programla oluşturduğunuz memnuniyetin uzun yıllar devam etmesine özen göstermekteyiz. İşimize gösterdiğimiz bu saygı ve özen, müşterilerimizde memnuniyet ve güven duygusu uyandırmaktadır.


“Satış sonrası hizmetlerimizle müşterilerimize çeşitli servis noktalarımızla destek oluyoruz”

Vinçleriniz ağırlıklı olarak hangi Nihai kullanıcılar vinç tercihlerinde hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorlar? Bu konuda ne kadar bilinçliler?

Genellikle iki çeşit ihtiyaç sahipleri ile karşılaşmaktayız. Teknik ve kalite bakımından değerlendirebilen bilinçlikullanıcılara bunun ticari yansımalarını daha kolay açıklayabiliyorken, farklı açılardan veya ezbere değerlendirme yapan kullanıcılarımıza da olabildiğince bu farklılıklarımızın önemini vurgulamaya, üretimimizi nasıl gerçekleştirdiğimizi gösterebilmek adına Ankara’ya üretim alanımıza davet etmekteyiz.

Kaliteli üretim yaptığımızı, nasıl bir hizmet sağlayabileceğimizi yerinde göstererek müşterilerimize açıklamayı amaçlamaktayız. Müşterilerimizi davet ettiğimiz gibi bizler de sürekli olarak müşteri ziyaretleri düzenlemekteyiz. Ankara, İstanbul ve İzmir bölgelerimizden sürekli olarak ülkemizin çeşitli illerine yeni pazar, müşteri ve mevcut müşterilerimizin durumlarını değerlendirme amaçlı gezilerimiz olmaktadır. Kendimizi bildiğimiz gibi müşterilerimizi tanımaya, firma olarak kendi beklentilerini ve müşterimiz olarak bizden beklentilerini öğrenmeye çalışmaktayız. Özellikle şu an ki durumumuz gibi kriz dönemlerinde firmaların stratejileri, yatırımları ve ürünlerdeki önem sıralaması değişmektedir. Firma olarak prensiplerimizden ödün vermeden, firmamıza ve kendimize güvenen emin adımlarla ilerlemeye özen göstermekteyiz.

Türkiye’de üretilen vinçler sizce istenilen kalitede mi? Ürün kalitemiz bakımından gelişmiş ülkelerle rekabet edebilecek düzeyde miyiz?

Ülkemizde şu an tam 180 adet vinç üreten firma bulunmaktadır. Bu oldukça yüksek bir rakamdır ve Türkiye’de üretilen bütün vinçlerin F.E.M standartlarına uymadığını düşünmekteyim. Bu da otomatik olarak istenilen kalitenin altında bir üretim ve başka ülkelerle rekabet edebilme durumunu ortadan kaldırmaktadır. Elbette ülkemizde bunu başaran firmalar bulunmakta ve BVS de bu firmalar arasında yer almaktadır.

Çalışma hayatıma başladığımdan beri yoğun olarak yurtdışı firma ziyaretleri yapmaktayım. Firmamızı tanıttığımızda müşterilerimizden aldığım tepki ve yorumlar bizim için gurur verici olmaktadır. Sadece müşteri ziyareti değil, 3 senedir ağırlıklı olarak bayilik zinciri kurma üzerinde de çalışmalar yapmaktayız. Bu sebeple birçok vinç üretici firmalara ziyaretlerde bulunup, birçoğunu da fabrikamızda ağırlama şansı yakaladık.

Firmamızın üretim gücü ve faaliyet alanımızdaki düzen, kaliteli ve sistematik üretim şekli hem Türkiye’nin çalışma prensibi hakkında fikirlerini değiştirmekte hem de “Türk malı”na olan bakış açılarını değiştirmektedir. Bu da Avrupalı firmalarla çalışma zorunluluğunu ortadan kaldırmakta veya Avrupa malı kullanma alışkanlıklarından vazgeçirebilmektedir. Kısacası Avrupa malı ile rekabet edebilir pozisyonda olduğumuzu kanıtlamaktadır. Bu güveni sağlamak belli bir süreç ve çaba gerektirmektedir. İlk etapta tam bağlılık ve güven sağlamak zor olsa da zamanla sunulan bilgi, tecrübe ve hizmet ile karşılıklı sadakati sağlamayı başardık diyebilirim.


“Üretimimizin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz”

 

2019 yılının ilk yarısını geride bırakmak üzereyiz. Firma olarak yılın ilk yarısını nasıl geçirdiniz? Yılsonu için hedefleriniz neler?

Ülkemizde yatırımlar yavaşladı. Daralan bu pazarda bir önceki soruda da bahsettiğim gibi 3 senedir üzerinde çalıştığımız bayilik zincirlerimizin bize çok büyük desteği oldu.Danimarka, Pakistan, İran, Hindistan, Özbekistan, Amerika, Dubai, İsrail, Rusya, İtalya gibi birçok ülkede bayiliklerimiz, anlaşmalarımız ve hala devam eden görüşmelerimiz mevcut. Hem bizim hem de bayilerimizin desteğiyle ilk 6 ay içerisinde güzel satışlar gerçekleştirdik.

Satışlarımızın % 80’i ihracat diyebilirim.Sektörel açıdan konuşmam gerekirse en son yapılan TEVİD toplantısında üye şirketlerince alınan ortak görüş ise ilk 6 ayı kriz faktörünü göz önünde bulundurduğumuzda iyi geçtiği fakat ilerisi için öngörüde bulunamadığımızdır.

Biz yine bu kriz döneminde de prensiplerimizden ödün vermeden, daha fazla çalışarak, bu zor günleri en az hasarlarla atlatmayı hedeflemekteyiz.

Bu haber toplam 7227 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler