1967’den günümüze Önerler...

02 Aralık 2019 Pazartesi 20:27
1967’den günümüze Önerler...
Yarım asırlık tecrübesiyle sektörde faaliyetlerini sürdüren Önerler, ülkemizin önemli ısıl işlem ve Çelik firmalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Kuşaktan kuşağa aktarılan bilgi birikimi ve tecrübesiyle yönetim kadrosu başta olmak üzere tüm Önerler ailesi görevinin bilincinde olup, sektörün lider uluslararası ve yerli sanayi kuruluşlarının tercih ettiği çözüm ortağı olarak karşımıza çıkıyor.

Yarım asırlık tecrübesiyle sektörde faaliyetlerini sürdüren Önerler, ülkemizin önemli ısıl işlem ve Çelik firmalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Kuşaktan kuşağa aktarılan bilgi birikimi ve tecrübesiyle yönetim kadrosu başta olmak üzere tüm Önerler ailesi görevinin bilincinde olup, sektörün lider uluslararası ve yerli sanayi kuruluşlarının tercih ettiği çözüm ortağı olarak karşımıza çıkıyor.

 

Önerler üçüncü kuşak en genç üyesi Arda Öner ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz. Bizlere öncelikle kendinizden ve firmanızdan, firmanızın kısa tarihçesinden bahseder misiniz?

 

Eğitimimi Dokuz Eylül Üniversitesi ve Viyana Teknik Üniversitesi’nde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nde tamamladım. Eğitim dönemi içerisinde Almanya, Berlin’de bulunan araştırma kuruluşu Helmholtz-Zentrum Berlin’de yüksek entropili alaşımlar (High Entropy Alloys) üzerine çalışmalarımı tamamladım. Mezuniyetimin ardından firmamızın üçüncü kuşak en genç üyesi olarak meslek hayatına atıldım.

 

Firmamız Önerler‘den bahsedecek olursak, Türkiye’de otomotiv ve makine endüstrisinin merkezi konumunda bulunan Bursa’da 1967 yılında kurucumuz ve aynı zamanda da dedem olan Teknik Öğretmen Adem ÖNER’in kendi imkanları ile imal ettiği elektrikli bir fırınla ısıl işlem faaliyetlerine, ardından 1974 yılı itibariyle başlıca takım çelikleri olmak üzere çeşitli çeliklerin satış hizmetini vermeye başlamıştır.

 

Sektördeki teknolojik gelişmeleri sürekli takip eden ve yatırımları ile bu teknolojilerin Türkiye’deki öncülerinden biri olan firmamız, 50 yıllık birikimi, deneyimli kadrosu ve üç kuşaktır görevinin bilincinde olan yönetim kadrosu ile ülkemizin ileri gelen ısıl işlem ve çelik firmalarından biri olup, sektöründe lider uluslararası ve yerli sanayi kuruluşlarının tercih ettiği çözüm ortağıdır.

 

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve

hizmetleri sunuyorsunuz?

 

Firmamızın Bursa, Beşevler Sanayi Sitesi’nde bulunan çelik satış bölümünde yaklaşık 1000 ton takım çeliği stoğumuz bulunmaktadır. Takım çeliği dışında yaklaşık olarak toplamda 500 ton alaşımlı imalat çeliği, sementasyon çeliğimiz bulunmaktadır. Ayrıca kalıp sektörüne hizmet amaçlı olarak ön sertleştirilmiş sac karbon çeliği stoğumuz da bulunmaktadır. Bünyemizde bulunan 18 adet şerit testere, servis ağı ve deneyimli personelimizle müşterilerimize hızlı ve kaliteli bir hizmet sunmaktayız. BOSB ’de bulunan yaklaşık 5000 m2’lik modern ısıl işlem tesisimizde ise; ıslah, sementasyon, karbonitrürleme, tavlama, indüksiyon sertleştirme, vakum sertleştirme, gaz nitrasyon, nitrokarbürleme, derin soğutma, vakum altı sert lehimleme ve aluminyum yaşlandırma işlemlerine ek olarak bu yıl içinde hizmete aldığımız vakum sementasyon işlemi ile müşterilerimize tek noktadan tüm ısıl işlem proseslerini sunmayı amaçlamaktayız.

 

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

 

Çelik ve ısıl işlem ihtiyacı olan hemen hemen tüm sektörlerle çalışmaktayız ancak yoğun olarak hizmet verdiğimiz sektörler; otomotiv sanayi, makine sanayi, genel imalat sanayi, madencilik, savunma ve havacılık sanayi ve tarım makineleri sanayisidir. Özellikle otomotiv sanayi en yoğun çalıştığımız sektördür. Bu sektörde yerel ve uluslararası birçok büyük ve köklü firma müşteri portföyümüzde yer almaktadır. Otomotiv sektörü dışında özellikle son yıllarda havacılık sektörüne yönelik hizmetlerimiz ağırlık kazanmaktadır.

 

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

 

Firmamız müşteri ihtiyaç ve taleplerine çok önem vermektedir. Bu doğrultuda özellikle firmamızın üçüncü kuşağının çalışma hayatına başladığı 2010 yılından günümüze yatırımlarına aralıksız olarak devam etmektedir.

 

2019 yılında da firmamız çelik ve ısıl işlem tesislerinde birçok konuda yeni proje ve yatırımlar gerçekleştirmiştir. Isıl işlem tesisimizde endüstri 4.0 çerçevesinde yapılan yatırımlar sonucu atmosfer kontrollü kamara tipi fırın hattı tam otomatik hale getirilmiştir. Bu proje ile müşterilerimizin ürünlerinin, insan kontrolünden bağımsız bir şekilde ilgili hattaki tüm işlemleri otomatik olarak gerçekleştiriliyor ve böylece insan bazlı hatalar en aza indirilip müşteri memnuniyeti artırılıyor. Isıl işlem tesisimizdeki bir diğer yatırım ise kurulumu bitmek üzere olan düşük basınçlı vakum sementasyon fırınıdır. Çift kamara, helyum–azot soğutma özellikleri ve 20 bar soğutma basıncı olan bu fırınımız ile özellikle savunma-havacılık sanayine yönelik kritik parçalar,  otomotiv sektöründe kullanılan dişli grubu ve enjeksiyon sistemleri üretimi yapan firmalara hizmet etme amacı hedeflemekteyiz.

 

Çelik satış bölümümüzde ise geçtiğimiz yıl başladığımız ve hala sürdürmekte olduğumuz yenilenme ve kurumsallaşma çalışmalarımız devam etmekte olup bu konuda müşterilerimizden çok olumlu dönüşler almaktayız. Firma içi çalışmalar dışında çelik tedarik ağımızın yenilenmesi ve tedarik zincirimize yeni halkalar katma çalışmalarımız da tüm hızıyla sürmektedir. Bu konuda şu ana kadar müşterilerimizin talep ve beklentileri doğrultusunda, en yüksek performans/fiyat oranını müşterilerimize sağlayacak dünyanın kaliteli ve güvenilir çelik üreticileri ile çeşitli anlaşmalar yapmış bulunmaktayız.

 

Özellikle otomotiv sektöründe çok gelişmiş olan Bursa’da, özel soğuk iş takım çelikleri konusunda performans/fiyat oranındaki düşüklüğün uzun yıllardır farkındayız. Otomotiv sektöründe kullanılan sacların mukavemetleri arttıkça da özel çeliklere ihtiyacın da aynı doğrultuda arttığını görmekteyiz. Bu konuda araştırmalarımız devam etmekte olup, yüksek peformans/fiyat oranına sahip özel soğuk iş takım çeliklerini de gelecek dönemlerde piyasaya sunmak hedeflerimizden biridir. Otomotiv sektöründeki en güncel konulardan olan CO2 emisyonunu azaltmak ve elektrikli araçları hafifletmek üzerine yapılan birçok çalışma, üretimde sıcak presleme (Hot stamping) uygulamalarını da beraberinde geliştirmeye devam ediyor. Yaklaşık 1470 MPa üzeri sacların şekillerindirilmesinde kullanılan bu yöntem, yüksek alaşımlı özel sıcak iş takım çeliklerine olan ihtiyacı da artırmaktadır.  Bu konuda da araştırmalarımız devam etmekte olup, gelecekte sıcak presleme uygulamaları için de performans/fiyat oranı yüksek çelikleri müşterilerimize sunmayı hedefliyoruz.

 

Son dönemlerde piyasalarda yaşanan durgunluk ve  döviz kurunun yükselmesi firmanıza ve sektörünüze nasıl yansıdı? Bizlere bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

 

Döviz kurunun yüksek pik gösterdiği dönemlerde piyasada çok büyük sıkıntılar yaşandı. Biz bu dönemlerde de müşterilerimize sorun yaratmayacak şekilde çalışmamıza devam ettik, bu durum da firmamıza müşteri memnuniyeti olarak geri döndü tabiki. Son dönemlerdeki durgunluktan bahsedersek, tabiki firmamızda da hissediliyor fakat biz bu durgunluğu bir şekilde lehimize çeviriyoruz. Böyle durgun dönemlerin firmaların eksiklerini tamamlayıp gelişmesi için çok uygun dönemler olduğunu düşünüyorum. Yoğun dönemlerde odaklanılamayan küçük detaylar, durgun dönemlerde ön plana çıkıyor ve düzeltilebiliyor.

 

2019 yılının ilk üç çeyreği firmanız açısından nasıl geçti? Yılsonu için öngörüleriniz neler?

 

Özellikle 2018 yılının başından itibaren firmamızın her iki bölümü için de çok önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişikler eşliğinde yatırımlarımız 2019’da da hızla devam etmekte. Son dönemlerde piyasada bir durgunluk söz konusu olsa da, 2019’un firmamız için iyi gittiğini söyleyebilirim. Yılsonunda da durgunluğun devam edeceğini düşüyoruz fakat geliştirmelerimize ara vermeden devam edeceğiz.

 

 

 

Bu haber toplam 16106 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler