“YARIM ASIRLIK TECRÜBEMİZLE SEKTÖRE DEĞER KATIYORUZ”

08 Mayıs 2020 Cuma 14:25
“YARIM ASIRLIK TECRÜBEMİZLE SEKTÖRE DEĞER KATIYORUZ”
Firmamız 1959 yılında İstanbul Karaköy Perşembe Pazarı’nda babamız Ali ÇINAR tarafından kurulmuştur.

  Çınarlar Metal Genel Müdürü Cengiz Çınar ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 Bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

 

Firmamız 1959 yılında İstanbul Karaköy Perşembe Pazarı’nda babamız Ali ÇINAR tarafından kurulmuştur. 1990’lı yılların başında İstanbul Anadolu Yakası’nda ticaretin biraz daha hareketleneceğini düşünerek Kartal’da yapılan işyeri yatırımımız ile beraber şu an merkezimizin bulunduğu işyerimizi faaliyete geçirmiştik. 2000’li yıllara gelindiğinde Tuzla Tersane bölgesine biraz daha hakim olabilmek adına ikinci şubemiz olan Tuzla şubemizi açtık. Bu şubede büyük çaplı çelik çekme borular ve gemi inşaat sanayinin kullanımı olan SCH grubu boru ve fitings satışlarını yapmaya başladık.

 

2004 yılından sonra firma kurucumuz olan Ali ÇINAR’ın ikinci kuşak olarak firmayı bizlere devrederek üzerimizdeki sorumluluğu arttırmış oldu. Babamızın bizlere bıraktığı bu güzel yapıyı, gene onun engin tecrübe ve fikirlerinden faydalanarak büyütmek arzusu içerisinde olduk. Çelik çekme boru satışı ve kesimi ile faaliyetlerine devam eden firmamızın bünyesine vasıflı çelik satışını da ekleyerek 3. şubemiz olan Kartal Dolu Mil şubemizi kurduk. İleriki yıllarda ise, iç piyasadan tedarik etmekte olduğumuz çelik çekme boru ve vasıflı çeliklerinde ithalatına başlayarak hammadde tedarikimizi güçlendirmiş ve bu sayede müşterilerimize daha hızlı ve daha geniş bir yelpazede hitap etmeye başladık. 2015 yılının 2. çeyreğinden itibaren firmamızı sadece ticari bir firma olmaktan çıkarıp artık sanayici konumuna geçirmemiz gerektiğini düşünerek soğuk çekme boru üretimi yapmaya başladık. Sektördeki büyümenin yanı sıra, müşterilerimizin bize olan güven ve talebinin artması sebebiyle 2017 yılında Dilovası Sanayi Bölgesi’nde daha öncede yatırımını yapmış olduğumuz 2500 m2 arsanın üzerine soğuk çekme boru ve profil tesisimizi kurarak üretimimizi arttırdık.

 

Şu an biri üretim tesisimiz olmak üzere toplamda 4 şubemiz ile ülkemizde,  soğuk çekme boru, çelik çekme boru ve vasıflı çelik ile ilgili tüm ürünleri bünyesinde bulunduran tek firma konumundayız. Bundan sonraki süreçte de hem üretim hem de ticari faaliyetlerimizi arttırarak ülke ekonomimize katkı sağlamak amacıyla yolumuza devam etmek arzusu içerisindeyiz.

 

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler?

 

Toplamda 1000 ton ve üzerindeki stok kapasitemiz ile müşterilerimize tek noktadan tedarik imkanı sağlamaktayız. Firmamız bünyesinde satışını gerçekleştirdiğimiz ürün portföyümüz aşağıdaki gibidir.

 

        Soğuk Çekme Borular

        Çelik Çekme Borular

        İmalat Çelikleri

        Islah Çelikleri

        Sementasyon Çelikleri

        Transmisyon Milleri

        Soğuk Çekme Lama ve Kareler

        İmalat Çeliği Lama ve Kareler

        Civa Çelikleri

        Soğuk İş Takım Çelikleri

 

 

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

 

Ürün gamımızdaki çeşitliliğin bize verdiği avantajdan yararlanarak, başta otomotiv ve otomotiv yan sanayi olmak üzere, makina, tarım, gemi inşaat, enerji. maden, tekstil vs. gibi birçok sektöre hitap etmekteyiz.

 

Firmanızın yıllık üretim kapasitesi, cirosu ve üretim tesisiniz hakkında bilgi verir misiniz?

 

2019 yılı sonu itibariyle, soğuk çekme boru tesisimizin yıllık üretim kapasitesi yapmış olduğumuz ek makina yatırımı ile 3000 tonun üzerine çıkmıştır.  Üretim tesisimizde yüksek yüzey kalitesi, +/-0,1 mm.ye varan hassasiyetli ölçü toleransları ve yüksek metalürjik/mekanik özelliklerde boru ihtiyaçlarını karşılamak için Ø18,0-114,0 mm ve et kalınlığı 1,8-14 mm arası olan gizli dikişli borular ve çelik çekme borulardan kalibrasyon yöntemi ile soğuk çekilerek üretilmektedir.

 

Borularda işlem durumlarımız ise; BK, BKW, BKS, GBK, NBK olarak belirlenir. Soğuk çekme boru, çelik çekme boru ve vasıflı çelikler dahil olmak üzere toplamda yıllık 4000 tonun  üzerinde ürün satışı ile hizmet sağlamaktayız.

 

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

 

Tesisimizde gerçekleştirdiğimiz soğuk çekme boru üretiminde, hammadde olarak da kullandığımız dikişsiz çelik çekme borular yurtdışından ithal edilmektedir. Bu da bizi dışa bağımlı bir hale getirmektedir. Bundan sonraki hedefimiz bu anlamda dışa bağımlı olmadan kendi hammaddemizi üretip hem kendimize hemde ülkemize daha fazla katma değer katmak arzusu içerisindeyiz.

 

Son dönemlerde piyasalarda yaşanan durgunluk ve  döviz kurunun yükselmesi firmanıza ve sektörünüze nasıl yansıdı? Bizlere bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

 

Son dönemde yaşanan salgın hastalıklar sebebiyle ülkemizde birçok firma durma noktasına geldi. Bilhassa otomotiv sanayi tamamen durdu. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi önümüzdeki süreçte bizim ülkemizi de ekonomik olarak etkileyecektir. Özellikle döviz kurlarındaki artış ve ithalatın yavaşlaması hammadde anlamında piyasayı hem ürün bulunabilirliği hem de fiyat anlamında çok zora sokmaktadır. Bu ekonomik sorunların üstesinden gelebilmek için devletimiz başta olmak üzere hepimiz biraz daha elimizi taşın altına sokmalıyız.

 

 

“Yapmış olduğumuz ek makina yatırımı ile soğuk çekme boru tesisimizin yıllık üretim kapasitesi 3000 tonun üzerine çıkmıştır”

Bu haber toplam 72514 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler