Satışlarımızın %60’ı ihracat !

12 Ağustos 2020 Çarşamba 18:55
Satışlarımızın %60’ı ihracat !
Firmamız, günümüze kadar devam etmekte olan demir ticaretinde edinmiş olduğu sektör tecrübesi ve sağladığı müşteri memnuniyeti sebebiyle demir çelik sektöründe saygın bir yere ve tercih edilir konuma gelmiştir.

 

 

 

Akmermer Boru Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Akmermer ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

“Üretimini yapmakta olduğumuz spiral kaynaklı çelik borularımız birçok sektör ve projede kullanılıyor”

 

Öncelikle size tanıyabilir miyiz?

 

1993 yılında İskenderun’da doğdum. Liseye kadar olan eğitimimi Ankara Gazi Üniversitesi Vakfı Koleji’nde daha sonra üniversiteyi Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamladım. 2017 yılında işletmeye aldığımız Spiral Kaynaklı Çelik Boru Fabrikası’nın Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonundayım.

 

Akmermer Boru’nun tarihçesi bugünlere gelişi hakkında bilgi verir misiniz?

 

1977 yılında Ankara-Demirciler sitesinde inşaat malzemeleri ticareti ile Akmermer Ticaret-Mustafa Kemal Akmermer şahıs firması olarak başlayan ticari faaliyetlerimiz, 1987-1997 yılları arasında İskenderun Payas ’ta demir çelik ticareti, haddehane yatırımı ve çelik üretimi ile devam etmiştir. 1997 yılında faaliyetlerini Ankara’ya taşımıştır. Ostim’de geniş ürün yelpazesi ile maksimum müşteri memnuniyetini hedefleyerek demir çelik ticareti ve lazer plazma kesim merkezi olarak sektördeki yerini almıştır.

 

Firmamız, günümüze kadar devam etmekte olan demir ticaretinde edinmiş olduğu sektör tecrübesi ve sağladığı müşteri memnuniyeti sebebiyle demir çelik sektöründe saygın bir yere ve tercih edilir konuma gelmiştir. Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde 2016 yılında yaptığı yatırımla sektörün farklı bir kolu olan spiral kaynaklı çelik boru üretimine karar vermiş olup 2017 yılından itibaren üretime başlamıştır. Firmamız demir çelik sektöründeki tecrübesini, bilgi birikimini spiral kaynaklı boru üretimine de aktararak, kalite kontrolv başta olmak üzere müşteri memnuniyetini sağlayan her faktörü en üst seviyede tutmaktadır.

 

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler?

 

Ankara Ostim’de geniş ürün çeşidiyle sac, boru, profil, köşebent, lama - silme, npu – npı –hea - hep cinsi profiller ile satış işlerimiz devam etmektedir. Bunun yanında plazma kesim, lazer kesim ve abgant giyotin ile müşterilerimize satışın yanında kesim hizmeti de vererek müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılamaktayız.

 

2017 yılının Ağustos ayından itibaren devreye aldığımız spiral kaynaklı çelik boru fabrikamız Başkent OSB’de üretime başlamıştır. Ø219-Ø2032 arası çap 5mm-20mm arası kalınlıkta spiral kaynaklı boru üretmekteyiz. İç kaplama olarak epoksi ve poliüretan kaplama uygulayabiliyoruz. Dış kaplama olarak ise polietilen, polipropilen, epoksi ve poliüretan uygulamalarını müşterilerimize sağlayabiliyoruz. Kaliteli, güvenilir, topluma ve çevreye duyarlı ürün ve hizmetlerimizle güvenilir ve iyi bir marka olmak en büyük hedefimizdir.

 

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

 

Üretimini yapmakta olduğumuz spiral kaynaklı çelik borularımız birçok sektör ve projede kullanılmaktadır. Ürünlerimiz daha çok devlet projelerinde kullanıldığı için Dsi, İller Bankası ve belediyeler başlıca hizmet verdiğimiz kamu kuruluşlarıdır. Üretimini yapmış olduğumuz borular çoğunlukla içme suyu taşıma ve dağıtım hatlarında kullanılmaktadır. Bunun yanında çelik konstrüksiyon ve çelik yapılarda sıkça kullanılmaktadır. Hes projelerinde cebri boru olarak, liman kazıklarında, jeotermal su taşımalarında, basınçlı hava hatlarında ve sondaj kuyularında kullanılmaktadır.

 

Firmanızın yıllık üretim kapasitesi, cirosu ve üretim tesisiniz hakkında bilgi verir misiniz?

 

Tesisimiz Ankara Başkent OSB’de 8500 metrekare kapalı olmak üzere toplamda 15400 metrekare alan üzerine kuruludur. Yıllık 50.000 ton kapasiteye sahip olan fabrikamız Ø219-Ø2032 arası çap 5mm-20mm arası kalınlıkta spiral kaynaklı çelik boru üretimi yapmaktayız. Boru boyu 6-35 metre aralığında istenilen boyda üretim yapabiliriz. Üretmiş olduğumuz borulara müşteri talebi doğrultusunda boruların içine veya dışına kaplama uygulaması yapabiliyoruz.

 

Boruların iç yüzeyine epoksi ve poliüretan dış yüzeylerine ise polietilen, polipropilen, epoksi ve poliüretan uygulamalarını standartlara uygun olarak uyguluyoruz. Kurmuş olduğumuz laboratuvarımız sayesinde tüm mekanik ve kimyasal testleri, boya ve polietilen kaplama testlerini ve analizleri kendi bünyemizde uygun prosedür ve prosesler ile yapmaktayız. Kazık borularının üretiminin yanında boruların içine veya dışına çarık ve profil kaynağı yapabiliyoruz. Boru bağlantı şekli olarak kaynak ağızlı, muflu veya flanşlı bağlantı yapabilmekteyiz. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda en hızlı ve en kaliteli şekilde ürün sağlayabilmekteyiz.

 

Yurtdışında hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz? İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

Şimdiye kadar ihracat yaptığımız ülkeler; Senegal, Cibuti, Romanya, Sudan, Bosna Hersek, Fransa, Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, İsrail, Azerbaycan, Özbekistan, Rusya, Macaristan, Irak, Slovenya, Polonya, Kosova, Arnavutluk, Sırbistan… Uluslararası standartlarda üretim sağlayarak yurtdışındaki müşterilerimize kaliteli, güvenilir ve hızlı çözümler sağlamaktayız.

 

Müşteri ağımızı genişletmek ve yeni pazar arayışları için yurt dışında farklı yerlere ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Fabrikamız konumu itibariyle bütün limanlar ile bağlantısı vardır, aynı zamanda karayolu ve tren yolu ile yapılan ihracatlar da müşterilerimize hızlı ve güvenilir çözümler sunmaktayız.

 

Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını demir çelik sektörünü de etkiledi. Sizce sektörün toparlanması için neler yapılabilir? Bu salgın çelik

sektörünü, firmanızı ve sanayiyi ne yönde etkiledi?

 

Belirtmiş olduğunuz gibi Covid-19 bütün sektörleri etkilediği gibi içinde bulunduğumuz demir çelik sektörünü de etkiledi. Pandeminin başlangıcından itibaren herkes de bir panik havası ve tedirginlik oldu. Salgının başlangıç zamanında, fabrikamızda yapmak istediğimiz birkaç yenilenme vardı ve o dönemi bakım çalışmalarıyla geçirdik.

 

Daha sonraki süreçte özellikle yurtdışı projelerinde hareketlilik oldu, bundan ötürü salgın döneminde firmamızın üretim rakamları azalmadı, aksine aydan aya rakamlarda artış oldu.

 

Şirket olarak Covid 19’a karşı almış olduğunuz önlemler neler oldu? Bu süreci nasıl geçiriyorsunuz? Üretimde aksamalar veya yavaşlamalar oldu mu?

 

Şirket olarak Covid-19’a karşı bilinçliyiz. En başından itibaren maske ve dezenfektan kullanımında özen gösteriyoruz. Personel servislerimizi arttırarak sosyal mesafe kuralını elimizden geldiğince her koşulda sağlamaya çalışıyoruz.  Bu dönemde müşterilerimiz ve dostlarımızla yüz yüze görüşmektense telefonla veya görüntülü konuşma ile görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz. Üretimimizde herhangi bir aksam veya yavaşlama durumu olmadı.

 

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

 

İleriye dönük en büyük hedeflerimizden biri doğal gaz borusu üretmek ve bu doğrultuda gerekli olan kalite normlarını sağlamak. İhracat rakamlarımızı arttırmak ve yeni ülkelere satış yapmak hedeflerimiz arasındadır. Hedefimiz katma değeri yüksek ürünler üreterek ekonomiye olduğu kadar paydaşlarımıza da fayda sağlamak ve karlı büyümeye odaklanmaktır.

 

2020 yılının ilk yarısı firmanız açısından nasıl geçti? Yılsonu için öngörüleriniz neler?

 

2020 yılının ilk yarısı pandemi sürecine rağmen firmamız için iyi geçti. Satışımızın % 60’ını ihracat olarak gerçekleştirdik. 2020 yılında özellikle yurtdışı pazarlarda daha aktif olmaya başladık. Yurt dışına olan satışlar ülke ekonomimiz içinde fayda sağladığı için bizi ekstra motive etmektedir. 2020’nin ikinci yarısında da umuyorum ki aynı performansı sağlayacağız. Covid-19 salgınından kurtulabilirsek önümüzdeki zamanlarda ülkemiz ve sektörümüz için iyi ve kazançlı günler geleceğini umut ediyorum.

 

“İhracat rakamlarımızı arttırmak ve yeni ülkelere satış yapmak hedeflerimiz arasındadır”

 

Bu haber toplam 36192 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler