“Çeliğin anavatanından aldığımız güç ve güven ile sektörde fark yaratıyoruz”

08 Ekim 2020 Perşembe 20:10
“Çeliğin anavatanından aldığımız güç ve güven ile sektörde fark yaratıyoruz”
1980 yılında çeliğin doğduğu topraklarda çeliğin anavatanında, Zonguldak Devrek’te dünyaya geldim. 1996 yılında bu yana çok farklı sektörlerde çeşitli departmanlarda çalışmalarda bulundum.

 Z Çelik Firma Kurucusu Ziya Öncan ilegerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

 

1980 yılında çeliğin doğduğu topraklarda çeliğin anavatanında, Zonguldak Devrek’te dünyaya geldim. 1996 yılında bu yana çok farklı sektörlerde çeşitli departmanlarda çalışmalarda bulundum. Zonguldak Sanayici İşadamları Derneği, Zonguldak Dernekler Federasyonu vb. birçok STK’larda Başkan ve yönetici olarak görev yaptım, yapıyorum. Bu güne edindiğim bilgi birikim ve 20 yıllık tecrübe ile doğruluk ve dürüstlük ilkesi ile önce kalite ve güven mottosuyla 2011 yılında Grup şirketi olan Z Makine, Z Metal şirketlerimizi kurduk.

 

Z Makine, Z Metal firması olarak ülkemizde güvenilir ve sağlam iş ortağı sıkıntılarının yaşandığı imalat sanayine ve üretim sektörüne farklı bir bakış açısıyla yeni değerler katmayı amaç edindik. Bu minvalde çalışmalarına devam eden firmamız müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini yönelik özgün tasarım, özel imalat ve spesifik çalışmalar yapmaktadır.

 

Fabrikasyon metal ürünleri imalatı, özel proje makine imalatları, paslanmaz metal imalatlar, çelik konstrüksiyon imalatlar, lazer ve plazma kesimi ile metal işleme ve şekillendirme konularında ve daha birçok konuda müşterilerimize çözüm ortağı olmaya devam ediyoruz.

Z Makine, Z Metal Tasarım Proje İmalat Sanayi firmamız ile uzun yıllardır makine ve metal imalatı sanayinde faaliyetlerde bulunarak çok çeşitli sektörlere verdiğimiz hizmetlerle edindiğimiz bilgi birikim ve tecrübe ile Z Çelik Sanayi Ticaret Limited şirketini 2020 yılı Ocak ayında kurmuş bulunmaktayız.

 

Çeliğin doğduğu topraklarda doğup büyümenin verdiği avantajla ve çeliğin anavatanından aldığımız güç ve güven ile Marmara Organize Sanayi Bölgelerinin merkezi konumunda olan Tuzla Orhanlı Birmes Sanayi Sitesi’nde firmamızı faaliyete geçirdik. Z Çelik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi olarak bölgemiz imalat sanayinin ihtiyaç duyduğu vasıflı çelik ürünlerini yurt içi ve yurt dışındaki kaynaklardan tedarik ederek hızlı ve rekabetçi fiyat avantajı ve stok çeşitliliği ile müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. 

 

Firmanızın bünyesinde hangifaaliyetler gösteriliyor,müşterilerinize hangi ürün ve

hizmetleri sunuyorsunuz?

 

Z Çelik firmamızda; imalat çeliklerinin, ıslah çeliklerinin, sementasyon çeliklerinin, soğuk iş takım çeliklerinin, sıcak iş takım çeliklerinin, plastik kalıp çeliklerin, otomatik çeliklerinin, transmisyon millerinin, civa çeliklerinin, CK 45 lama çeşitlerinin, çelik çekme boruların, platina sacların satışı gerçekleştirilmektedir.

 

Farklı ebatlardaki testereler ile talep edilen ölçülerde çeliklerin hassas bir şekilde kesimi yapılmakta ve müşterilerimize sevkiyatı en kısa sürede gerçekleştirmektedir.

 

Firma olarak vizyonumuz; müşterilerimizin ilk aklına gelen ve kolay ulaşılabilen çelik tedarikçisi olmaktır.

 

Misyonumuz ise; bölge sanayisinin ihtiyaç duyduğu vasıflı çelik ürünlerini yurt içi ve yurt dışındaki üreticilerinden tedarik ederek rekabetçi fiyat ve zengin stok çeşitliliği ile beklentilerin üzerinde hizmet sağlayan müşterilerine en yakın ve değer katan çözüm ortağı olabilmektir.

 

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

 

Dünyada çeliğin girmeği hiç bir sektör olmadığı düşüncesi ile...

 

İmalat sanayiinde faaliyette bulunan tüm firmalar potansiyel müşterimizdir. Ağırlıklı olarak da Makine imalatçıları, Kalıpçı, Otomotiv ve yan sanayicilerdir. Kısacası talaşlı imalat bölümü olan tüm firmalara hizmet vermekteyiz.

 

Sektöre sunduğunuz en yeni ürünlerinizden, özelliklerinden ve getirdiği avantajlardan bahseder misiniz?

 

Sektöre yeni bir bakış açısı ve butik hizmet anlayışıyla...

İmalatçıların farklı yerlerden tedarik etmeye çalıştığı ürünleri tek elden tedarik edebilme imkanı sağlıyoruz. Komplike çözüm üretecek çok farklı ürün gamından oluşan stok çeşitliliği ile acil çelik ihtiyaçlarına cevap vererek hizmet vermeye devam ediyoruz. Böylece malzeme tedarik zamanlarını minimuma indiriyoruz.

 

Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını bütün sanayiyi olumsuz etkiledi. Bu salgın demir çelik sektörünü, firmanızı ve sanayiyi ne yönde etkiledi? Sizce sektörün toparlanması için neler yapılabilir?

 

Son yıllarda iç talepteki daralmaya ilaveten tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile ülkemizde üretim kapasitesindeki düşüşe bağlı olumsuz yönde gelişmeler yaşandı. Kapasitedeki artışa oranla taleplerde çok ciddi azalmalar oldu. Bu noktada Covid-19’dan etkilenen sektörlerin ve firmaların toparlanabilmesi için, iç piyasada beklentilere yönelik atılacak etkin adımlar riskleri kısmen azaltacaktır. Sektörde faaliyette bulunan sanayiciler olarak ülkemizden beklentimiz dış politikada normalleşme, üretimin daha etkin desteklenmesi ve en önemlisi de kur riskinin azaltılmasıdır.

 

“Yüksek kaliteli vasıflı çelik ürünlerini tedarik ediyor vemüşterilerimizin

hizmetine sunuyoruz”

 

Şirket olarak Covid 19’a karşı almış olduğunuz önlemler neler oldu?Bu süreci nasıl geçiriyorsunuz?Üretimde aksamalar veyayavaşlamalar oldu mu?

 

Şirketimiz Covid-19 ile ilgili çalışanlarımızın sağlığını öncelik alarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bunu yanı sıra müşterilerimizin güveni için de gerekli önlemleri almış bulunmaktayız. Birinci önceliğimiz her zaman olduğu gibi hiçbir çalışanımızın bir olumsuzlukla karşılaşmamasıdır. Tüm çalışan arkadaşlarımıza maskeler dağıtıldı, şirketimiz ilaçlandı, gelen ziyaretçi misafirlerimiz ile sosyal mesafe kuralarına dikkat edildi. Esnek çalışma saatleri ve sokağa çıkma kısıtlamalarına bağlı olarak hizmetlerimizde aksamalar ve yavaşlamalar oldu, büyük bir olumsuzluk yaşanmaması için planlamalarımızı sürekli gözden geçiriyoruz, işlerimizi kesintiye uğratmadan faaliyetlerimize devam etmeye çalışıyoruz.

 

Mevcut yatırımlarınız, ileriyedönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

 

Mevcutta, ‘Z Grup Şirketleri’ Z Makine, Z Metal olarak makine ve metal imalatlar konusunda özgün tasarım, özel imalat, spesifik çalışmalar ile sektörde faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Bunun yanı sıra 2020 yılı başlarında kurmuş olduğumuz Z Çelik firması olarak zengin stok çeşitliliği ve makine parkuru ile müşterilerimizin tüm çelik taleplerine cevap vermeye çalışıyoruz. İleriye dönük olarak makine parkurumuzu genişletmek ve stok miktarı ile stok çeşitliliğini artırarak taleplere daha kısa sürede cevap vermek istiyoruz.

 

2020 yılının ikinci çeyreğiiçerisindeyiz. Firmanız açısındanbu dönemi nasıl geçiriyorsunuz? Yılsonu için öngörüleriniz neler?

 

Mevcutta, ‘Z Grup Şirketleri’ Z Makine, Z Metal olarak sektörde eski olmamızın avantajı ile 2020 yılı ilk ve ikinci çeyreğinde üretimde düşüş oldu ama biz emin ve sağlam adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Z Çelik Firması olarak 2020 yılı başında kurulmamıza rağmen ilk ve ikinci çeyrekte dünyada yaşan salgının etkisiyle tüm ekonomik göstergeler ışığında beklentinin üzerinde bir performans sergiledik. Bu durumun memnuniyet verici olduğunu söylemek istiyorum. Yılsonuna kadar yine küçük de olsa olumlu yönde gelişmeler olacağını düşünüyoruz. Sektörde bir canlanma olacağı düşüncesindeyiz.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz…

 

Malum tüm dünyada yaşanan Covid - 19 salgını sebebiyle tüm sektörler zor süreçten geçiyor. Firma olarak temennimiz salgının bir an önce son bularak piyasalardaki belirsizlik ortamının ortadan kalkmasıdır. Tedbir amaçlı bekleyen projelerin en kısa zamanda hayata geçmesini temenni ediyoruz. Böylelikle hayata geçen projelere bağlı tüm sektörde canlılık ve hareketlenme olacaktır diye umut ediyoruz.

 

“Z Çelik firması olarak zengin stok çeşitliliğimiz ve makine parkurumuz ile

müşterilerimizin tüm çelik taleplerine cevap veriyoruz”

Bu haber toplam 43169 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler