BHP Billiton, Yıllık Referans Sisteminden uzaklaşılmasından yana

BHP Billiton, Yıllık Referans Sisteminden uzaklaşılmasından yana
BHP Billiton?un, demir cevheri fiyatlamasında, daha çok pazar odaklı....

BHP Billiton’un, demir cevheri fiyatlamasında, daha çok pazar odaklı bir arayış içerisinde olduğunu söyleyen firma CEO’su Kloppers’ın, bu arayış içerisinde bir demir cevheri endeksi oluşturulmasının sözkonusu olabileceğini ve bunun da yıllık referans sistemden uzaklaşma yönünde bir adım olacağını belirttiği haber veriliyor.

Demir cevheri fiyatının piyasada oluşması alternatifinin, üretimin daha sağlıklı bir şekilde yönlendirilmesini de sağlayacağını belirten CEO’nun, bu durumun da piyasa etkileşiminde temel oluşturacağını bildirdiği kaydediliyor. BHP Billiton CEO’su ayrıca, son zamanlarda, referans fiyat sistemi dışında yapılan demir cevheri ticaret miktarının artmaya başladığını söylerken, demir cevheri endüstrisinden önemli bir kaynağın da yakın zamanda, spot piyasada satılan demir cevheri miktarının, yıllık 400 milyon ton seviyelerine ulaştığını bildirdiği kaydediliyor.

Hindistan demir cevherinin ihraç edildiği spot piyasadaki büyüme ve Çin menşeli demir cevherinin, piyasa fiyatlarını bozucu etki yarattığını söyleyen Kloppers’ın, bu durumun, referans fiyat sisteminin anlamsız hale gelmesine yol açtığını belirttiği ifade ediliyor. Bu arada, Çin’e teslimatı yapılan demir cevheri fiyatlarının spot piyasada bu yıl, 200 $/ton’a yükseldiği ve bu seviyenin de 2007 yılındaki fiyatın iki katından daha fazla olduğunun bildirildiği kaydediliyor.

Bu haber toplam 20617 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler