Çelik Üreticileri, Avrupa Birliğinden BHP-Rio birleşmesini engellemesini talep ediyor

Çelik Üreticileri, Avrupa Birliğinden BHP-Rio birleşmesini engellemesini talep ediyor
Avrupalı çelik üreticilerinin lobi grubu Eurofer’in, dünya demir cevheri piyasasında rekabet açısından “ciddi” bir risk oluşturacağı gerekçesiyle,

Avrupalı çelik üreticilerinin lobi grubu Eurofer’in, dünya demir cevheri piyasasında rekabet açısından “ciddi” bir risk oluşturacağı gerekçesiyle, Avrupa Birliği Rekabet Kurumundan, BHP Billiton’un, Rio Tinto’yu satınalma girişimini engellemesini talep ettiği ifade ediliyor. Eurofer’in, bu konuda AB Komisyonu Rekabet Kurumu’na ön başvuruda bulunduğu ve ilgili Komisyon yetkilileri ile anlaşmanın yaratacağı muhtemel olumsuz etkiler konusunda gayri resmi bir toplantı yaptığı belirtiliyor.

Dünya denizaşırı demir cevheri piyasasının 80’ini kontrol eden 3 firmadan ikisinin birleşmesinin, durumu kritik hale getirdiğini belirten Eurofer Genel Direktörü Gordon Moffat’ın, “Bu anlaşma sonucunda, Avrupa piyasasında hakim konumda olan bir cevher madencisi ve Asya piyasası için de bir cevher madencisi oluşacak. Bu durum da, sözkonusu firmaların fiyatlandırma gücünü kaçınılmaz olarak yükseltecek” dediği haber veriliyor. Moffat’ın, Avrupalı çelik üreticilerinin Avustralya’daki madencilerden yıllık 10 milyon ton civarında demir cevheri ithalâtı yapmalarına karşın, AB Rekabet kanunlarının BHP-Rio birleşmesini engelleyecek kadar güçlü olduğuna inandığını açıkladığı bildiriliyor.

2006 yılında Avrupa Birliği’nin 173 milyon ton demir cevheri ithalâtı yaptığı ifade ediliyor. Eurofer Genel Direktörü Gordon Moffat’ın, “Demir cevherinin global bir emtia olması ve dünyanın her yerinde aynı fiyatlardan satılması nedeniyle, Avrupa Birliği’nin ithalât miktarının önemli olmadığını söylediği ifade ediliyor. Bu arada, BHP Billiton’un, Rio Tinto’ya yapmış olduğu satınalma teklifinin sürdürülebilir olduğuna ve birleşik grubun geleceğe yönelik beklentilerine ve yaratılacak sinerjiye zarar vermeyeceğine inandığını açıkladığı belirtiliyor. BHP’nin Avrupa Komisyonu rekabet yetkilileri ile sözkonusu birleşme konusunda uzun bir görüşme trafiği içerisinde bulunduğu, olası BHP-Rio birleşmesinin, Avrupa Birliği’nin yanında, Avustralya, ABD, Kanada ve Güney Afrika rekabet makamlarından da onay alması gerektiği kaydediliyor.

Bu haber toplam 20985 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler