Makedon Demir çelik Sektörü Zor Durumda

Makedon Demir çelik Sektörü Zor Durumda
Dünya çapında yaşanan finans krizi nedeniyle Makedon hükümeti 330 milyon avro civarında yeni tedbir paketi açıkladı.

Dünya çapında yaşanan finans krizi nedeniyle Makedon hükümeti 330 milyon avro civarında yeni tedbir paketi açıkladı.

Makedon yetkililer Estonya’da kullanılan bir modeli örnek alıyorlar. Plan gereği sermaye gelirleri vergilerini sadece kâr paylarına uygulamayı planlıyorlar. Ayrıca Makedon sanayileri tarafından ithal edilen malzemeler üzerindeki tarifeler de düşürülecek.

Söz konusu tedbirlerde, şirketlerin ödenmemiş sağlık sigortası katkı paylarının, bu süre içinde katkılarını sürdürmeleri halinde dört yıl içinde silinmesi de öngörülüyor. Reutes'e göre hükümet, şirketlerin ödenmemiş gelir vergisi, sermaye gelirleri vergisi, katma değer vergisi, emlak vergileri ve emeklilik katkı payları üzerindeki ceza faizine de vergi affı uygulayacak.

Başbakan Nikola Gruevski, bu borçların taksitler halinde ödenebileceğini söyledi. Üsküp, emeklilik ödemelerinin gerisine düşen şirketlerin ödenmemiş borçlarını üç yıl süreyle donduruyor.

Demir çelik sektöründe işten çıkarmalar sürüyor

Çelik ve tekstil ise, Makedonya'da krizden en kötü etkilenen sektörler oldu. Ekim ayında Makedonya çelik sektöründe 3 bin 300 civarında işçi işten çıkarıldı. Silmak demir-alaşım haddehanesi ve Feni demir-nikel fabrikası çalışanları da bu durumdan etkilenenler arasında yer alıyor. Madenciler ise önemli oranda talep düşüşü yaşıyor.

Bu haber toplam 25487 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler