Geleneksel Anadolu 250 Çelikleri 6. Kez Sahiplerini Buldu

Geleneksel Anadolu 250 Çelikleri 6. Kez Sahiplerini Buldu
Fortis Bank Türkiye’nin Ekonomist dergisi ile birlikte bu yıl 6.’sını gerçekleştirdiği Anadolu 250 araştırmasının sonucunda, Anadolu’nun en dinamik ve en büyük şirketlerine ödülleri verildi. İlk kez İstanbul’da düzenlenen ödül töreninde yine 4 farklı kategoride Türkiye’nin dört bir yanından gelen 20 firma ödüllendirildi.

Fortis Bank Türkiye’nin Ekonomist dergisi ile birlikte bu yıl 6.’sını gerçekleştirdiği Anadolu 250 araştırmasının sonucunda, Anadolu’nun en dinamik ve en büyük şirketlerine ödülleri verildi. İlk kez İstanbul’da düzenlenen ödül töreninde yine 4 farklı kategoride Türkiye’nin dört bir yanından gelen 20 firma ödüllendirildi. Ödül törenine katılan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise, “2010’a Girerken Ekonomi ve İş Dünyası” başlıklı konuşmasıyla katılımcılara ekonominin geleceğiyle ilgili ipuçları verdi.

Fortis Bank Türkiye ve Ekonomist dergisinin Anadolu’nun en başarılı ve en dinamik şirketlerini belirlemek amacıyla her yıl gerçekleştirdiği Anadolu 250 araştırması tamamlandı. Bu yıl 6. kez gerçekleştirilen araştırmanın ödül töreni ise, 18 Kasım Çarşamba akşamı İstanbul Swissotel the Bosphorus’ta düzenlendi. Ödül törenine, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın yanı sıra, Fortis Bank Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yvan De Cock, Ekonomist ve Capital Dergileri Yayın Direktörü Rauf Ateş ile iş dünyasından birçok isim katıldı.

Fortis Bank Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yvan De Cock yaptığı konuşmada, dünya ekonomisinde ihtiyatlı bir iyimserlik dönemine girildiğini dile getirdi ve “Türkiye, bu süreçte krizin etkilerinden en hızlı kurtulacak ve büyümesini sürdürecek ülkeler arasında gösteriliyor” dedi. Bu durumun, Türk ekonomisinin krize direncinin ve sahip olduğu büyük potansiyelin bir göstergesi olduğunun altını çizen De Cock, “Anadolu şirketlerinin başarılı performansı, ekonominin sahip olduğu bu gücün temel direkleri ve büyümeyi ateşleyen temel faktörleri arasında yer alıyor. Anadolu 250 araştırmasının ruhu da, bu performansı ödüllendirmek ve büyümeyi desteklemekten geliyor. Türk ekonomisine ve Anadolu kaplanlarına büyük bir güven besliyor; onların başarılarına alkış tutmaktan onur duyuyoruz.” dedi.

Ekonomist ve Capital Dergileri Yayın Direktörü Rauf Ateş ise konuşmasında, “Anadolu 250 araştırmasını, büyük iller dışında gelişen müthiş girişim ruhunu ortaya koymak, ödüllendirmek için geliştirmiştik. Aradan geçen kısa süre, Anadolu 250’nin bütün Türkiye çapında ilgi gördüğünü, desteklendiğini bize gösterdi. Bunlar olurken, bir yandan Anadolu’daki şirketlerin gelişimi devam etti; başlangıçta hedef olarak koyduğumuz 250 büyük listesinin yakın zamanda 500 ile değiştirilebileceğini düşündürmeye başladı. Bu, gerçekten müthiş bir gelişmedir. Şöyle düşünelim, 1968 yılında ilk 100 şirket içinde birkaç sanayi şirketi vardı; bu sayı 2008’de 20’ye yükseldi. İlk 100’e girmeyi küçümsemeyin... Milyar TL’lik cirolardan söz ediyoruz. Bu gerçek bile Anadolu’daki etkileyici gelişimi ortaya koyuyor; Anadolu 250 çalışmasına giren şirketlerin öneminin altını bir daha çiziyor.” dedi.

Anadolu 250 araştırması kapsamında, her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul, Ankara ve İzmir dışından araştırmaya katılan firmalar 4 farklı kategoride değerlendirildi ve her kategorinin ilk 5’ine, toplamda 20 firmaya, ödülleri verildi.

Firmalar araştırmaya, ciro, net satışlar, vergi öncesi kar, ihracat tutarı ve öz sermayeye dair beş soruyu verdikleri yanıtlarla katıldılar. Bu kriterlerin değerlendirilmesi sonucunda ödüller “Anadolu’nun En Büyük 5 Şirketi”, “Karını En Çok Artıran 5 Şirket”, “İhracatını En Çok Artıran 5 Şirket” ve “İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirket” olmak üzere 4 kategoride dağıtıldı.

250 şirketin ciro toplamlarının, GSYİH içindeki pay artışının da takip edildiği araştırma sonucunda ödül alan şirketler şöyle:


“Anadolu’nun En Büyük 5 Şirketi”

Şirket İsmi Şehir


1. KROMAN ÇELİK SANAYİ KOCAELİ
2. NURSAN ÇELİK SANAYİ HATAY
3. ER-BAKIR ELEKTROLİTİK BAKIR DENİZLİ
4. KARDEMİR KARABÜK DEMİR ÇELİK KARABÜK
5. YILDIZ ENTEGRE AĞAÇ SANAYİ KOCAELİ


“Anadolu’nun Karını En Çok Artıran 5 Şirketi”

Şirket İsmi Şehir


1. SELVA GIDA SANAYİ KONYA
2. GÜNEY ÇELİK ADANA
3. SUNTEKS DOKUMA BURSA
4. SANKO PAZARLAMA GAZİANTEP
5. KARDEMİR HADDECİLİK DENİZLİ


“Anadolu’nun İhracatını En Çok Artıran 5 Şirketi”

Şirket İsmi Şehir


1. ÇİMKO ÇİMENTO GAZİANTEP
2. FORM SÜNGER VE YATAK KAYSERİ
3. ŞENPİLİÇ GIDA SANAYİ SAKARYA
4. YÖRÜKOĞLU SÜT ANTALYA
5. GEMLİK GÜBRE SANAYİ BURSA


“Anadolu’nun İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirketi”

Şirket İsmi Şehir


1. ŞİMŞEK BİSKÜVİ KARAMAN
2. DOĞUŞ ÇAY ORDU
3. TURYAĞ GIDA SANAYİ BALIKESİR
4. ÖZLEM TARIM ÜRÜNLERİ MANİSA
5. ARBEL BAKLİYAT MERSİN

Bu haber toplam 25118 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler