Önder Bülbüloğlu ,Otomotiv, Çelik, İnşaat, Makine sektörü gibi ana sektöre vinçler yapmaktayız.

Önder Bülbüloğlu ,Otomotiv, Çelik, İnşaat, Makine sektörü gibi ana sektöre vinçler yapmaktayız.
1986 yılında Ankara’da küçük bir atölyede faaliyete geçen Bülbüloğlu Vinç,13 Ekim 2006 tarihinde Organize Sanayi Bölgesi Gelişme Sahasında hizmete açılan 400 çalışanı 37.000 m2’lik yeni fabrikası, Ankara, İstanbul ve İzmir satış ofisleri, yurt içi ve dışındaki bayileri ve sektörüyle ilgili dünya markalarıyla yaptığı işbirliği ile Türk vinç sektörünün lider firmaları arasında yer alıyor. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Önder Bülbüloğlu, dergimizin sorularını sizler için yanıtladı.

1986 yılında Ankara’da küçük bir atölyede faaliyete geçen Bülbüloğlu Vinç,13 Ekim 2006 tarihinde Organize Sanayi Bölgesi Gelişme Sahasında hizmete açılan 400 çalışanı 37.000 m2’lik yeni fabrikası, Ankara, İstanbul ve İzmir satış ofisleri, yurt içi ve dışındaki bayileri ve sektörüyle ilgili dünya markalarıyla yaptığı işbirliği ile Türk vinç sektörünün lider firmaları arasında yer alıyor. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Önder Bülbüloğlu, dergimizin sorularını sizler için yanıtladı.

Bülbüloğlu markası altında üretimi yapılan ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

İmalat ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren çeşitli müşterilerin ihtiyaç ve taleplerine yönelik monoray, gezer köprülü, portal, pergel, ağır tonajlı, ex-proof, proses vinçleri ve çelik konstrüksiyon yapıların imalatını gerçekleştiriyoruz. Ürünlerimizin kullanım alanları ve müşterilerimizin amaçları doğrultusunda 1 ton hafif tonajlı yüklerden 500 ton ağır tonajlı yüklere kadar çeşitlilik göstermektedir. Bu imalatlarımızın yanı sıra İtalya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinden kaliteli vinç ekipmanları ithal ederek sektörlerin tüm kaldırma taşıma makineleri taleplerine cevap verebilmekteyiz.Vinçleriniz ağırlıklı olarak hangi sektörlerde kullanılıyor? Referanslarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Otomotiv, Çelik, İnşaat, Makine İmalat, Enerji sektörü gibi ana sektörlerin yanında, imalatla uğraşan her türlü sektöre yönelik değişik kapasite ve modelde vinçler yapmaktayız.

Bazı önemli referanslarımızdan bahsedecek olursak; US Army Corporation’a ait Afganistan ve Irak projelerinde vinçlerimiz kullanılmaktadır.

Türkiye’nin önde gelen yassı mamul üretim fabrikası MMK-ATAKAŞ Metalürji A.Ş.’ye bir kısmı tamamlanmış bir kısmının da imalatı devam eden, toplamda 128 adet vincin üretiminde BVS kalitesinin seçilmiş olması örnek gösterilebilir. Türkiye’de bu kapasitede bir ilki gerçekleştirecek olan firmamız, proje kapsamında yer alan 500 ton kapasiteli vince ait, tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanmış projelerinin TUV’den onaylarını almış ve imalat sürecine başlamıştır. Projede yer alan diğer vinçlerin büyük bir bölümünün montajı tamamlanmıştır.Proje kapsamındaki başlıca vinçler şu şekildedir.

1 adet 400/100/20/10 ton, 1 adet 400(500)/100/20/10 kapasiteli Pota Vinci,
1 adet 280/80/20 ton kapasiteli Şarj Vinci,
2 adet 120/20 ton kapasiteli Tandish Vinci,
1 adet 150/30 ton,

1 adet 100 /20 ton 1 adet 80/20 ton, 1 adet 60/15 ton, 38 adet 40/10 ton kapasiteli gezer Köprülü Vinçlerdir. Bununla beraber firmamız halen ülkemizin önde gelen ve sektörlerinde lider tüm kuruluşlarına vinç imal etmeye devam etmektedir.

Ayrıca, otomotiv sektöründe dünyanın önde gelen ismi Renault, Fas’ta gerçekleştireceği otomobil fabrikası RENAULT TANGER MEDITERRANEE GREENFIELD Projesi kapsamındaki toplam 8 adet 32, 40/20 ve 40 ton kapasiteli gezer köprülü vinçler için firmamızı tercih etmiştir. Proje çalışmaları devam etmekte olup, 2010 yılı içerisinde imalatları tamamlanıp teslim edilecektir.

Birçok önemli projede tercih edildiğinizi görüyoruz, tercih nedeni ne olabilir sizce?

Müşteri memnuniyeti ve bağlılığını en yüksek seviyede tutmak, potansiyel müşterilere ulaşmak, pazar payını yükseltmek ve sosyal fayda sağlamak amacı ile çeşitli pazarlama ve satış stratejileri uygulamakta ve geliştirmekteyiz. Satış sonrası teknik desteğin sektördeki payımızın artışı yönündeki en önemli faktör olduğunun bilincinde olarak 20 araçtan oluşan bir filo ile kesintisiz ve yerinde hizmet sunmaktayız. Tecrübeli ve eğitimli bir proje ekibiyle teknik çalışmaya önem vermekte, gelişime ve yeniliklere açık bir yol izlemekteyiz.

Uluslararası pazarlarda yer alabilmek için gereken rekabet üstünlüğü, ancak teknolojik üstünlük ve inovasyon yeteneğiyle mümkün olduğundan bilgi ve sermayeye dayalı yenilikçi ürünler geliştirilmelidir. Bu amaçla teknolojinin yeni imkânlarını sürekli olarak üretimine yansıtmakta olan firmamız bilgisayar destekli tasarım yapmakta ve bir kısım imalatlarında bilgisayar teknolojisinden yararlanmaktadır. Tasarım konusunda firmamızın herhangi bir firmayla lisans veya know-how anlaşması olmayıp tüm tasarımlar firmamıza aittir.

Sonuç olarak uygulamalarımız uluslararası arenada da firmamıza rekabet üstünlüğü yaratmaktadır. Bunların tamamını bir araya getirerek tercih nedeni oluşturduğumuzu düşünüyorum.

İhracat çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz? Hangi ülke ve firmalarla çalışıyorsunuz?

Türkiye’nin her noktasında çalışmakta olan makinelerimizle ABD pazarına giren ilk Türk firma olmanın haklı gururunu yaşamaktayız. ABD'ye vinç ihracatımız devam ediyor. Çift Kiriş Gezer Köprülü vinçlerimiz için yeni siparişler aldık. Bugün sadece Türkiye'nin her noktasında çalışmakta olan makinelerimizle değil; Rusya, Romanya, Almanya, Belçika, Fransa, İtalya, Arnavutluk, Tunus, Portekiz, Romanya, İsrail, Suudi Arabistan, Katar, Mısır, Cezayir, Sudan, Afganistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Filistin, Irak, İran, Suriye, Ürdün, Türk Cumhuriyetleri’ne makine ihraç etmenin gururunu yaşamaktayız. Halen 34 ülkede hizmet veren makinelerimiz üstün kalite ve hizmet anlayışı prensibinin bir meyvesi olarak 2010 yılı içerisinde de çalışmaya devam edecektir.
Yeni alınan siparişlerle birlikte BVS, Suudi Arabistan pazarında da iddialı konuma geldi. Bundan sonrası için Suudi Arabistan Distribütörümüzle birlikte hedefimiz, bu ülke pazarının da lideri olmak.

2010 yılında yine Sudan, Etiyopya ve Eritre distribütörlüğümüz için Sudan distribütörümüz ile tekrar anlaştık. Bu yıl itibariyle Afrika kıtasında da güzel projelere imzalar attık.

Vinç sektöründe birkaç firmanın dışında kurumsallaşmadan söz edilemezken, sizin firmanızın bu yönde oldukça önemli adımlar attığını görüyoruz.

Bu bağlamda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Kurumsallaşma ve büyüme yolundaki yatırımlarına hızla devam eden ve basamaklarını emin adımlarla tırmanan Bülbüloğlu pazarını giderek genişletmektedir.

Üretimden servise kadar olan tüm aşamalarda, işleri sadece zamanında yetiştirmek değil, müşterimize en iyi kaliteyi sunmak da firmamız yönetim ve işçi kadrosunun en önemli hedefidir. Sektöründe verdiğimiz hizmet kalitesiyle iç ve dış pazarın genişleyerek büyüyen dev ismi; kaliteye, insana ve çevreye verdiği önemin bir sonucu olarak TUV’den onaylı ‘DIN EN ISO 9001:2000’ kalite ve ‘Product Service’ Belgeleri,’ Türk Standartları Enstitüsü Kalite Uygunluk Belgesi ve ‘CE Belgesiyle’ bu temel prensibini sicillemiştir.

Krize rağmen 2009 yılında önemli bir çıkış yakaladınız. Bu çıkış 2010 yılında da devam edecek mi?

2009 yılı içerisinde sektörün önemli kuruluşlarının büyük projelerinde sözleşmeler imzaladık.
2009 yılında ihracat rakamlarımızı 2008 yılına göre 120 artırmış olup, dünya pazarında da ne kadar iddialı olduğumuzu bir kez daha kanıtlamış bulunuyoruz. 2009 yılı hedeflerini fazlasıyla aşan BVS, 2010 yılı için daha büyük hedeflerle daha büyük başarılara imza atmak için yoğun çalışmalarına devam etmektedir. Dolayısıyla bu yıl da çıkışımızı sürdüreceğimize inanıyorum. Türkiye’nin en büyük vinç fabrikasına sahip olan Bülbüloğlu, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki geniş alanında müşterilerine daha kaliteli hizmet ve etkin pazarlama faaliyetleri sunarak bu yılda yurtdışı projelerinde yer alacaktır. Bülbüloğlu Vinç Sanayi ve Ticaret A.Ş olarak kuruluşumuzdan bugüne sahip çıktığımız ilkelerimizden ayrılmamamız gerektiğinin bilinciyle ve ortaya çıkardığımız eserlerin gururuyla isteklerinize cevap vermeye hazırız. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da “DÜNYANIN HER YERİNDE, DÜNYANIN YÜKÜNÜ KALDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”.

ÖNDER BÜLBÜLOĞLU

1961 yılında Ankara’da doğdum. 1979 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra 1985 yılında İTÜ Makine Mühendisliği’ni bitirdim.

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olduğum Bülbüloğlu Vinç Sanayi Şirketini 1986 yılında kurduktan sonra 2006 yılında Bülbüloğlu Çelik Fabrikasını kurarak Bülbüloğlu Vinç Sanayi çatısı altında devam eden çelik konstrüksiyon üretimini ayrı bir bünyede topladım.

Air taxi olarak çalışan Air Ancyra’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyorum, Ankara Sanayi Odası’nda 15 yıllık hizmetimin yanı sıra halen Başkan Vekilliği görevini sürdürmekteyim.

Mezun olduğum TED Ankara Koleji’nin Yüksek Öğretim vakfı Yönetim Kurulu Üyeliğinin yanı sıra 2007 yılında TED Ankara Koleji Yönetim Kurulu Üyeliğine, 2009 Mayıs ayı itibariyle de TED Ankara Spor Kulübü Başkanlığına seçildim.

Aslen Trabzonluyum, bir dönem de Trabzon Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlığı ve Trabzonspor Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptım.

Bu haber toplam 26795 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler