Lojistik sektörünü İMKB’de temsil eden 3’üncü şirket olmaya hazırlanan Latek Lojistik, düğmeye basıyor.

Lojistik sektörünü İMKB’de temsil eden 3’üncü şirket olmaya hazırlanan Latek Lojistik, düğmeye basıyor.
Lojistik sektörünü İMKB’de temsil eden 3’üncü şirket olmaya hazırlanan Latek Lojistik, düğmeye basıyor. Halka arzı 20,21,22 Nisan tarihlerinde borsadan satış yöntemi ile yapılacak olan Latek Lojistik Ticaret A.Ş., ödenmiş sermayesini 26 milyon TL’den 30 milyon TL’ye artıracak

Lojistik sektörünü İMKB’de temsil eden 3’üncü şirket olmaya hazırlanan Latek Lojistik, düğmeye basıyor. Halka arzı 20,21,22 Nisan tarihlerinde borsadan satış yöntemi ile yapılacak olan Latek Lojistik Ticaret A.Ş., ödenmiş sermayesini 26 milyon TL’den 30 milyon TL’ye artıracak.

Latek Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Levent Erdoğan, sınırlı ve stratejik yatırımlar yaparak yüksek nakit pozisyonlarını koruyacaklarını belirterek, “Halka arzdan sağlanacak kaynağın tümünü yeni yatırımlar ve büyüme finansmanında kullanacağız. Bizi diğer şirketlerden ayıracak projelerimizi hayata geçireceğiz” dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu ve İMKB tarafından bir kampanya olarak yürütülen ‘halka arz seferberliği’ sürecinde halka açılacak olan Latek Lojistik Ticaret A.Ş., aynı zamanda kendi sektörünü borsada temsil eden üçüncü lojistik firması ünvanını alacak. Şirketin halka arzının açıklandığı basın toplantısında konuşan Latek Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Levent Erdoğan, halka açık ve kazancını yatırımcılarla paylaşan, yatırımcılardan aldığı güçle gelecek hedeflerini öngörülenden daha önce gerçekleştiren ve Türkiye’nin ilerlemesinde katkısı bulunan şirketler arasında yer almak amacıyla hareket ettiklerini söyledi.Latek Lojistik’in kurulduğu günden itibaren yüksek nakit pozisyonu ile çalışan, kredi kullanmayan, büyümesini özkaynakları ile finanse eden bir yapıda olduğunu kaydeden Erdoğan, “2009 sonu itibariyle nakit ve nakit benzerleri kalemi 11 milyon 839 bin TL düzeyindedir. Buna karşılık finansal borcu ise sadece 41 bin 500 TL'dir” bilgisini verdi.

Krizde darboğaza girmedik
Hiçbir zaman ağır yatırımlar altına girip finansallarının bozulmasına izin vermediklerinin altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Kriz yılları dahil her yıl kar elde ettik. Ödediğimiz yüksek tutarlı vergilerle gümüş ve altın plaketlerle ödüllendirildik. Hissedarlarımıza her yıl temettü dağıtabildik. Kriz yıllarında finansal darboğaza girmedik. Hareket esnekliği sağladık, 2009 yılında olduğu gibi küçülmemiz gerektiğinde zarar etmeden küçülebildik. Amacımız ilerleyen yıllarda da benzer bir çizgiyi izlemek. Sınırlı ve stratejik yatırımlar yapmak, yüksek nakit pozisyonumuzu korumak…Müşterilerimize özel çözümler üretmek, ülkemizin üretim ve ihracatta öncü sektörlerinin işlerine odaklanabilmeleri için onlara özgü çözümler üretmek.”

Halka arz kaynağı ‘Silk Express’e gidecek

Latek Lojistik’in geliştirdiği Latek Silk Express projesi ile Türkiye’nin lojistik üssü olması yönünde katkılarını ortaya koymak istediklerini vurgulayan Erdoğan, “Halka arzdan sağlanacak kaynağın tümünü yeni yatırımlar ve büyüme finansmanında kullanacağız. Bizi diğer şirketlerden ayıracak projelerimiz var, bunları hayata geçireceğiz. Latek Lojistik’in en önemli projelerinden biri Şubat 2010 itibariyle hayata geçirilen ‘Silk Express’ Projesi... Bu proje ile tarihi İpek Yolu’nu İstanbul üzerinden hayata geçirmek ve Türkiye’yi lojistik üssü haline getirmek istiyoruz” diye konuştu.

Galata ve Meksa halka arza aracılık ediyor

Latek Lojistik, halka arz gelirini, şirketin büyüme stratejisi kapsamında yapmayı planladığı yatırımlar ve büyüme finansmanı için kullanmayı hedefliyor. Galata Menkul Değerler ve Meksa Menkul Değerler firmanın halka arzına ortak lider olarak aracılık ediyor.

11 YIL ÖNCE KURULDU

Latek Lojistik, 1999 yılında Levent Erdoğan tarafından İstanbul’da kuruldu. Toplam 150 personel ile lojistik sektöründe hizmet veren Latek Lojistik, yurt içinde ve yurt dışındaki acentaları ve geniş ağı sayesinde dünyanın her noktasına ulaşıyor.

1961 yılında doğan Levent Erdoğan, Ege Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1982 yılında mezun oldu. Yurt dışında iş yönetimi ve pazarlama teknikleri konularında yönetici pozisyonunda çalışan Erdoğan, çeşitli sektörlerde kurmuş olduğu şirketlerin yurtdışına açılması ve yurt dışı yatırımlarını takiben birçok yatırımını elden çıkartarak özellikle lojistik alanına odaklandı.

1999 yılında Latek Lojistik’i kuran ve halen yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenen, 28 yıllık iş tecrübesi olan Levent Erdoğan İngilizce biliyor. 2004 yılından itibaren TÜSİAD üyesi olan Erdoğan, binicilik ve golf başta olmak üzere sporla yakından ilgileniyor. Erdoğan, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Kulübü‘ne de üye.

Bu haber toplam 26805 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler