Demir Çelik fiyatları ucuzladı

Demir Çelik  fiyatları ucuzladı
Hurda demirin tonunun dünya borsalarında 450 ile 465 dolara kadar çıkması sonucu 1 tonu 1300 liradan işlem gören inşaat demiri, talebin ve ihracatın azalması sonucu ton başı 200 ile 250 lira ucuzlayarak 1050 liraya kadar geriledi.

Önceki ay tonu 1300 liraya kadar çıkan demir fiyatları, talebin düşmesi sonucu ucuzlamaya başladı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Çin'in dünya piyasalarından aşırı oranda hurda demir toplamaya başlaması sonucu demir fiyatları mart ayından itibaren bir anda yükselmeye başladı.

Ocak ve Şubat ayında tonu 250 ila 300 dolardan işlem gören hurda demir, Çin'in dünyanın her yerinden sürekli hurda demir toplaması sonucu mart ayında yükseldi.

Hurda demirin tonunun dünya borsalarında 450 ile 465 dolara kadar çıkması sonucu 1 tonu 1300 liradan işlem gören inşaat demiri, talebin ve ihracatın azalması sonucu ton başı 200 ile 250 lira ucuzlayarak 1050 liraya kadar geriledi.

Demir satıcılarından İsmail Çağan, önceki ay tonu 1300 lira olan inşaat demirinin, 1050 liradan satıldığını söyledi.

Çağan, ''Hurda demirin tonu dünya borsalarında 465 dolardan 420 dolara kadar düştü. Bu düşüş sonucu demir fiyatları dünya borsalarında ucuzlamaya başladı. Şu anda ülkemizde talebin az olması ve demir ihracatının gerilemesi sonucu fiyatlar ton başı 200 lira ile 250 lira arasında ucuzladı. İnşaat sektöründeki durgunluk sürerse fiyatlar biraz daha düşmeye devam edebilir. Demir fiyatları, dolar biraz daha düşerse, daha da ucuzlayabilir'' dedi.

Demir satıcılarından Şaban Miraboğlu da talebin azalması sonucu fiyatların gerilemeye başladığını belirterek, ''Demir fiyatları aşırı artınca talep azaldı. Şu an özellikle inşaat sektörünün talebi kısıtlı. Bu nedenle demir fiyatlarının bin lira civarına oturmasını bekliyoruz'' diye konuştu.

Demir fiyatlarının düşmesi sonucu işlenmiş demir ürünleri olan kütük demir, ray demiri, saç, teneke, galvanizli saç, profil boru, çelik boru ve tel fiyatları da değişik oranlarda ucuzladı.

AA

Bu haber toplam 80406 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler