Bulgaristan ve Rusya Güney Akımı yol haritası konusunda anlaştı

 Bulgaristan ve Rusya Güney Akımı yol haritası konusunda anlaştı
Bulgaristan ve Rusya, ilkinin kuzey Karadeniz kıyısındaki Varna kentinde gerçekleşen uzun görüşmeler sonrasında anlaşma sağlayarak Güney Akımı doğalgaz boru hattının Bulgar topraklarındaki bölümünün yapımını hızlandırmaya karar verdiler.

Bulgaristan ve Rusya, ilkinin kuzey Karadeniz kıyısındaki Varna kentinde gerçekleşen uzun görüşmeler sonrasında anlaşma sağlayarak Güney Akımı doğalgaz boru hattının Bulgar topraklarındaki bölümünün yapımını hızlandırmaya karar verdiler.

Söz konusu yol haritası, 2015 yılında tam olarak faaliyete geçmesi planlanan projenin uygulanmasına ilişkin safhaları ve teslim tarihlerini kapsıyor. Anlaşma iki ülkenin enerji bakanları Bulgaristan'dan Trayko Traykov ve Rusya'dan Sergey Şmatko tarafından imzalandı.

Anlaşmaya göre, boru hattının Bulgaristan'daki bölümünün inşası için ortak bir proje şirketinin de kurulacağı önümüzdeki Şubat ayına kadar projeyle ilgili bir teknik ve ekonomik fizibilite çalışması hazırlanması gerekiyor.

Traykov ve müzakerelere katılan Gazprom CEO Yardımcısı Aleksander Medvedev ile Cumartesi günü düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Şmatko, "Güney Akımı ile ilgili çalışmaları hızlandırıyoruz." dedi.

Boru hattı, Ukrayna'yı pas geçerek Avrupa'ya yılda 63 milyar metreküp Rus doğalgazı taşımak üzere tasarlandı. Planlara göre, boru hattı Karadeniz'in altından geçerek Rusya'daki Beregovaya kompresör istasyonundan Varna'ya ulaşacak ve ardından kuzeybatı ucu Avusturya'da, güneybatı ucuysa İtalya'da sona erecek şekilde ikiye ayrılacak.

Bulgar yetkililer, Güney Akımı boru hattı projesinin Bulgar bölümünün yaklaşık 644 milyon avroya mal olacağını söylediler. Yetkililer, toplam doğalgaz hacminin 17 milyar metreküplük bölümünün zaten mevcut olan borulardan akacağını, geri kalan 46 milyar metreküplük bölümününse yeni borulardan pompalanacağını belirttiler.

Bu boruların sahibinin kim olacağı görüşmelerde tartışma noktası oldu. Varna'da varılan anlaşmada Bulgaristan'ın bunlarda 50 paya sahip olması öngörülüyor.

Müzakerelere katılmamasına rağmen imza töreni için Varna'ya uçan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Güney Akımı boru hattı projesinin sadece ülkesine değil, projeye katılan Sırbistan ve Hırvatistan'a da fayda sağlayacağını söyledi.

Rus haber ajansı Itar-Tass tarafından kaydedilen sözlerinde Borisov, "İyi komşular olarak onların Rus doğalgazını kullanmalarına engel olmak istemeyiz." dedi.

Neredeyse 100 oranında Rus doğalgazına bağlı olan Bulgaristan, arzı çeşitlendirmek amacıyla Orta Asya ve Orta Doğu'dan Avrupa'ya doğalgaz taşımak için tasarlanmış olan AB destekli Nabucco boru hattı projesine de katıldı. Sofya, her iki projeyi de öncelik olarak gördüğünü defalarca açıkladı.

Varna'da Cuma günü başlayan görüşmelerde Rusya'dan Bulgaristan'a doğalgaz arzı da ele alındı. Yol haritasıyla ilgili anlaşma, ancak Moskova'nın Balkan ülkesine yönelik doğalgaz fiyatlarını düşürme ve doğalgaz arz sözleşmelerinden aracıları çıkarmayı vaat etmesi sonrasında duyuruldu. Bu da, gelecekte bu tür her nevi anlaşmanın Gazprom ile Bulgar devlet doğalgaz kuruluşu Bulgargaz arasında doğrudan yapılacağı anlamına geliyor.

Şmatko, "Çözülmemiş sorunlarımız yok ve aracıların katılımına da son verdik." diyerek durumu doğruladı.

Traykov, Bulgaristan'ın mevcut anlaşma 2011 ve 2012 yılında sona erdikten sonra Rusya ile yeni uzun vadeli sözleşmeler imzalayacağını da açıkladı. Sofya ilk taslağın 10 Ağustos'ta eline geçmesini bekliyor. Sonrasında iki taraf, yeni doğalgaz arz sözleşmelerinin kesin ayrıntılarını gelecek yılın Haziran ayı sonunda görüşecekler.

Bu haber toplam 23643 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler