Kardemir Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yolbulan'dan çarpıcı açıklamalar

Kardemir Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yolbulan'dan çarpıcı açıklamalar
Kardemir Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yolbulan, gelecek 5-10 yıl içinde İran, Suriye ve Irak'ta çok ciddi ray ihtiyacı olacak ve Kardemir'in de bölgede söz sahibi olabileceğini bildirdi

Kardemir Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yolbulan, gelecek 5-10 yıl içinde İran, Suriye ve Irak'ta çok ciddi ray ihtiyacı olacak ve Kardemir'in de bölgede söz sahibi olabileceğini bildirdi.

İSTANBUL - Yolbulan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1994 yılında özelleştirilen ve yüzde 100 halka açık bir şirket olan Kardemir'in hisselerini demir çelik sanayicisi olan Yolbulan, Yücel ve Güleç ailelerinin ağırlıklı olarak topladığını söyledi. 

Yolbulan, ''Şu anda A ve B grubu hisselerin yüzde 51'inden fazlası bu 3 ailede toplanmış durumda. Zaman zaman 'yüzde 100'ü halka açık şirket, binlerce ortağı var' dense de aslıda burası sahipli bir şirket. Kardemir'in binlerce ortağı var, ama A ve B grubu hisselerden yüzde 51'den fazla hisse bu üç ailede, yönetim de bu 3 aileden oluşuyor'' dedi. 

Yıllık 1 milyon 300 bin üretim kapasitesi olan ve 4 bin kişinin çalıştığı Kardemir'de şu anda çok büyük yatırımların devam ettiğine işaret eden Yolbulan, şunları kaydetti: 

'Ɖ tane yüksek fırınımız vardı, şimdi dördüncü yüksek fırın yapılıyor. Bu bittiğinde kapasite 1 milyon 800 bin tona çıkacak. İkinci önemli yatırım olarak Kardemir 50 megavatlık enerji santrali kuruyor. Bu enerji santrali Kardemir'in şu anda bacalarından çıkmakta olan yüksek fırın, kok fabrikası ve çelikhanenin atık baca gazlarından üretilecek. Tamamlandığında Kardemir bırakın dışarıdan elektrik almayı, dışarıya 10-15 megavatlık elektrik satar duruma gelecek. Bunun da anlaşmasını geçen Mart veya Nisan ayında Çin'e giderek Sfeco firması ile imzaladık. Onlar yapıyorlar. 1-1,5 sene içinde tamamlanacak. Bu 35-40 milyon avroluk bu yatırım... 

Üçüncü olarak da Sinter yatırımımız olacak. Sinter toz halinde gelen demir cevherini işleyerek bir yüksek fırınların kullanabileceği kaliteye getiriyor. Böylelikle yüksek fırının verimi artarken, verilen fireler de önleniyor.'' 

''ULUSLARARASI STANDARTTA DEMİRYOLU MAKASI ÜRETİLECEK'' 

TCDD, Avusturyalı Voestalpine (VAE), Kardemir ortaklığında, Çankırı'da yapılacak olan hızlı tren makası fabrikasının temelinin de bu pazar Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından atılacağını belirten Yolbulan, bu projeye yüzde 51 ile Voestalpine firmasının ana ortak olduğunu, yüzde 34 Kardemir, yüzde 15 de TCDD ortaklığı bulunduğunu belirtti. 

Yolbulan, makas fabrikasındaki ürünlerin sadece yüzde 10-20'sini ihraç etmeyi öngördüklerini, çünkü TCDD'nin buna şiddetle ihtiyacı bulunduğunu ve bunun için bu işe ortak olduğunu söyledi. 

TCDD'nin bu ortaklığa para vererek girmediğini ifade eden Yolbulan, ''TCDD mekanı vererek giriyor. Fabrikanın kurulacağı arsa TCDD'nin. Zaten o arsanın yanında TCDD'nin kendi makas fabrikası vardı ancak eski teknolojiydi. Yeni fabrikada daha modern teknoloji ile uluslararası standartta demiryolu makası üretilecek'' dedi.
Musafa Yolbulan, ''Kardemir, Türkiye'nin tek ray üreticisi ama makas üretmiyordu. Makası TCDD üretiyordu. Şimdi bu konsorsiyum demiryolu makası üretmeye başlayacak. Şu an için 8-9 milyon avroluk bir yatırım. 1-1,5 senede tamamlanacak, 144 işçi istihdam edilmesi planlanıyor. Bu yatırım, TCDD ile Kardemir arasındaki işbirliğinin daha da artarak devam etmesini sağlayacak'' diye konuştu.

100 MİLYON LİRA KAR HEDEFİ 

TCDD'nin, Kardemir için olmazsa olmaz olduğunu, Kardemir'e hammadde girişinin tamamen TCDD vagonları ile sağlandığını belirten Yolbulan, şunları kaydetti: 

''TCDD aynı zamanda Kardemir'in en büyük müşterisi. Çünkü 2007 yılına kadar Türkiye'de ray üretilmiyordu. 2007'ye kadar TCDD, bütün hatlarda kullandığı rayları yurtdışından alıyordu, şimdi Kardemir üretiyor. Kardemir 2007 yılından bu yana TCDD'ye yaklaşık 120 bin ton ray teslim etti ve teslim etmeye devam ediyor. Geçen sene Suriye'ye 36 bin ton ray ihracatı gerçekleştirdik. Yeni pazarlar arıyoruz. İran pazarı üzerinde çalışıyoruz. Kardemir bölgenin tek ray üreticisi.'' 

Kardemir'in büyüyüp, gelişip, karlı hale gelmesinde ağır profil ve ray üretiminin etkili olduğunu ifade eden Yolbulan, ray işine çok önem verdiklerini, ray işinin Kardemir'in en önemli ürünü olduğunu düşündüklerini vurguladı. 

Yolbulan, ''Önümüzdeki 5-10 sene içinde İran'da, Suriye'de, Irak'ta çok ciddi ray ihtiyacı olacak ve Kardemir'in burada çok ciddi söz sahibi olma ihtimali var. Kardemir 72 metre rayı tek parça üretiyor. Rayın uzunluğu ne kadar fazla olursa demiryolu seyahatinin güvenilirliği açısından o kadar iyi'' dedi. 

Özelleştirildiğinde 500 bin ton üretim kapasitesi olan Kardemir'in şu anda kapasitesinin 1 milyon 300 bin tona çıktığını, önümüzdeki dönemde 1 milyon 800 bin tona ulaşacağını ifade eden Yolbulan, 2002 yılından bu yana 540 milyon lira yatırım yapıldığını, yıllık bilanço büyüklüğü 1,2 milyar lira olan kuruluşta, ilk 6 ayda 44 milyon lira kar açıkladıklarını, bu yıl karın sene sonunda 100 milyon lira olmasını hedeflediklerini kaydetti. 

Kardemir'in kendi limanını yapma zamanı geldiğini de söyleyen Yolbulan, Filyos Liman projesi üzerinde çalıştıklarını, 5 senede bu yatırıma bir şekilde başlayıp, büyük ölçüde de bitirmeyi düşündüklerini kaydetti.

''BETON LOBİSİ TÜRKİYE'DE ÇOK KUVVETLİ'' 

Türkiye'de inşaat demirinde uzun mamul fazlası bulunduğunu, Türkiye'nin yerli olarak kullanabileceği inşaat demirinin 3 misli inşaat demiri üretimi olduğunu ifade eden Yolbulan, binalarda çelik konstrüksiyon kullanımıyla ilgili olarak da, ''Beton lobisi Türkiye'de çok kuvvetli olduğu için binalarda çelik konstrüksiyon kullanılmıyor. Türkiye'de binalara çelik konstrüksiyon yapılsa bu Kardemir'in daha çok işine gelir, profil satar. İran da deprem kuşağında olduğu için normal evleri bile çelik konstrüksiyon kullanarak yapıyorlar'' dedi. 

Mustafa Yolbulan, Türkiye'de yatırım olmasıyla profil satışlarının birebir ilişkili olduğuna dikkati çekerek, yeni fabrika yapılmaması nedeniyle Türkiye'de geçen sene profil satışlarının yüzde 50 düştüğüne dikkati çekti.

KARABÜKSPOR 

Kardemir'in sosyal sorumluluk projelerinden de bahseden Yolbulan, ''Karabük Üniversitesi'ni çok önemsiyoruz. Kardemir daha önce mühendislik fakültesi, 500 kişilik kapalı spor salonu yaptı. Bu sene Nisan ayında iktisat fakültesinin temelin attı. Karabük kamouyuna iki senede bir yeni fakülte binası yapma sözümüz var. Her türlü desteğimiz sürecek'' diye konuştu. 

Bu yıl Turkcell Super Lig'e çıkan Karabükspor'a ise iki tür destekleri bulunduğunu ifade eden Yolbulan, şunları kaydetti: 

''Birincisi direk forma reklamı olarak, Kardemir'in direk verdiği bir para var. İkincisi de Kardemir'den mal alan herkes mal bedelinin binde 3'ü kadar Karabükspor'a bağış yapıyor. Karabükspor daha ikinci ligdeyken futbolcuların gelmek istediği bir yerdi. Niye? parayı az verirdi ama verdiği çek bir kere hayatta karşılıksız çıkmazdı. Karabükspor Süper Lig'e çıktığı için artık yayıncı kuruluşlardan da ciddi para gelecek ama biz bu desteği kesmiyoruz. Karabükspor'un yönetimi de yine Kardemir bağlantılı. Ben aynı zamanda Karabükspor'un Asbaşkanıyım. Bizim diğer kulüplerden farkımız, hasılata dayalı gelirimiz yok, 3 liraya 5 liraya bileti zor satıyoruz. Bizim finansörümüz Kardemir veyahut Kardemir'den alışveriş yapan tüccar. Karabükspor sağlam bir bütçeye sahip. Bu sene ligde kalıcı olmayı başarabilirsek çok daha iyi yerlere gelme potansiyeli olan bir kulüp. İyi transferler yaptık ve ligi ilk 10'da bitirmeyi hedefliyoruz. Karabükspor'u Kardemir kontrolünden çıkarmayı düşünmüyoruz.'' 

Yolbulan, Süper Lig şartlarına göre yetersiz olan stadın da yenileme çalışmalarının sürdüğünü, çalışmalar bittiğinde 7 bin kişi kapasiteli stadın 14 bin kişilik kapasiteye çıkacağını belirtti.

Bu haber toplam 38217 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler