Alaaddin Çolak: “Çin ile ticaret yapmak bizimle çok daha kolay”

Alaaddin Çolak: “Çin ile ticaret yapmak bizimle çok daha kolay”
1975 yılında Giresun’da doğan Alaaddin Çolak, ilk ve orta öğrenimini İstanbul Pendik’te tamamladı

1975 yılında Giresun’da doğan Alaaddin Çolak, ilk ve orta öğrenimini İstanbul Pendik’te tamamladı. 1995’den beri Çin’de yasayan Çolak, üniversite eğitimini Çin’de bitirdi. Fuzhou Üniversitesi’nde 2 yıl Çince hazırlığın ardından lisans eğitimini aynı üniversitenin Uluslararası Ticaret bölümünde tamamlayan Çolak, iş hayatına atıldı. İş hayatındaki başarısını kendi şirketini kurarak sürdürüyor. Çolak’ın 1997 yılından beri çeşitli firmalara danışmanlık hizmeti vermesi Çin’deki ticari hayat hakkında daha derin bilgiye ve bu alanda söz sahibi olmasına yardımı oldu. Çolak ayrıca devlet ihalelerine ve projelerine teklif hazırlayıp pek çok girişimciye rehberlik ve danışmanlık yaptı.

Alaaddin Çolak ile yapmış olduğu çalışmalar ve kendi firması Fuzhou Aladdin Imp&Exp Co. Ltd Şti. hakkında yapmış olduğumuz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle bizlere Fuzhou Aladdin Imp&Exp Co. Ltd Şti.nin faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Firmamız Fuzhou Aladdin Imp&Exp Co. Ltd Şti. Çin’in Fujian eyaletinin Fuzhou şehrinde 1997 yılından beri hizmet vermektedir. Çin’in en güçlü ekonomik bölgelerinden biri olan bu eyalet, çok güçlü sektörlere sahiptir. Gemi inşa, uçak bakım ve onarım, IT ürünleri, spor ayakkabısı ve yan sanayi, granit, mermer, seramik, konfeksiyon, (mont, pantolon, iç çamaşır …) güneş gözlüğü ve hediyelik eşya gibi, ihracata yönelik sektörlerde bir numaradır.

Firma olarak; 1997-2001 yılları arasında danışmanlık, tercümanlık ve kalite kontrol hizmetlerinin yanında 2002’den sonra aktif bir şekilde çok geniş bir sektör gurubundan ihracat yaparak hizmet verdik. Firmamız Çin’de ithalat-ihracat belgesine sahip olup, doğrudan ithalat, ihracat, gümrükleme ve mal sevkiyatı yapabilmektedir. 2005 yılından sonra, Türkiye’deki denizcilik sektörüne hizmet vermekte olan firmamız, üç yılda Türkiye’ye 5000 dwtlik iki gemi satışında brokerlik hizmeti verdi ve halen değişik tonajlarda gemi pazarlamaktadır. Ayrıca firma olarak proje bazında çalışma yapmaktayız. Değişik sektörlerde kurulacak fabrikalar için fizibilite çalışması yapıp teklif veriyoruz. Çelik tel, laminant parke, mermer, granit ve tasarruflu ampul fabrikası üzerine proje çalışmalarımız oldu. Bizimle çalışmak isteyen kişi ve kurumlara şu hizmetleri sunabiliriz: Uzak Doğu ofisiniz ve burada Firmanız için çalışan personeliniz olabiliriz. Tarafınızdan talep edildiği zamanlarda firmanız için çalışmak (talep edilen bilgi/belge/urun/ilişki/organizasyon/yönetim/vb. sağlamak), Firmanız yetkililerine sadece Çin’e geldiklerinde Danışmanlık hizmeti vermek (seyahat yolunu/seyahat detaylarını/görüşmeleri/ilgili bilgi ve belgeleri temin etmek, organizasyonları yapmak, vb.), Yatırım söz konusu olduğundaysa: Yatırım projesinin başından sonuna kadar tüm resmi/gayrı resmi bilgi/belge/işlem ve ilişkilerini oluşturmak/Yönetmek… Firma olarak müşterilerimize ve çözüm ortaklarıma şu hizmetleri sunabiliyoruz:

Çin pazarına sürülmesi planlanan ürün için en uygun alıcı/distribütör’ün bulunup en uygun çalışma şartlarının sağlanması ve de kontrat süresince takip edilmesi; 

- Çin’den almayı düşündüğünüz ürünler için uygun fabrikaların bulunup size sunulması. 

-Beğenip talep edeceğiniz ürünlerin imalatçıları ile irtibata geçilip en uygun ihracat şartlarının, en uygun ihracat fiyatlarının ve en uygun ödeme şartlarının temin edilmesi; 

- Talep edilen urun/ürünlerin numune takımlarının yaptırılıp firmanıza gönderilmesinin sağlanması; 

- Satın alınacak ve/veya satılacak ürünlerin imalatçıları/ihracatçıları ve/veya alıcıları/ithalatçıları ile yapılacak alış-satış kontratının en doğru şartlarda olmasının sağlanması; 

- Mal bedeli ödeme/tahsili seklinin ve şartlarının en uygun ve sağlam şekilde ayarlanmasının sağlanması; 

-Üretim numunelerinin firmanıza gönderilmesinin sağlanması; 

-Malin üretilmesi sırasında başlangıçtan itibaren düzenli olarak kalite on kontrollerinin yapılması; 

-Malin paketlenmesinden önce kalite son kontrollerinin yapılması;
Talep edilen sekil ve zamanda malların ihracatının gerçekleştirilmesinin sağlanması. 

-Talep ve talimatlarınız doğrultusunda malin istenen kalitede, adet ve asortide, belirtilmiş süre içinde üretilip ihracatının gerçekleştirilmesinin sağlanması Daha çok hangi sektörlere ürün temin ediyorsunuz?

Makine ve Hırdavat, Pnömatik & Hidrolik, Elektrik ve Aydınlatma, İnşaat Malzemeleri, Gemicilik sektörü…

Küresel ekonomik durgunluk sektörünüze nasıl yansıdı? Firmanız bu durgunluktan ne kadar etkilendi?
Çin pazarında çalıştığımızdan dolayı çok fazla etkilenmedik. Ve firma olarak ihracat ağırlıklı çalıştığımızdan esnek olarak ani kararlar verebildik. Tek sektöre bağlı kalmadık. Ağırlıklı olarak bir kaç sektör üzerinde çok yöneldik. Ve isin ufaklığı büyüklüğü fark etmediği için is seçmedik. Ve müşteri memnuniyetini birinci hedef aldık. Sonuç olarak çok fazla etkilenmedik.

2010 yılı için neler düşünüyorsunuz?
2010 yılının yarısından fazlası bitmek üzere, Çin gibi büyük bir ekonomin içinde olduğumuzdan dolayı ekonomik sıkıntıyı dışarıdakiler kadar hissetmedik. Bence Çin'e mal satan firmalarda krizi yok. Bütün dünya markalarının Çin'de yatırımları var. Ülkelerinde küçülürken fabrika kapatırken Çin'de büyüyorlar, karları artıyor ve sürekli yatırım yapıyorlar. Dünya firmalarını ikiye ayırmak lazım, Çin'e yatırım yapalar ve yapmayalar. Tabi üretici firmaları kapsayarak, Çin'de üretimi olan firmaların piyasaları çok iyi…

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleri bizimle paylaşır mısınız?

En büyük idealim; Türk markalarını Çin'in her yerinde görmek. Bunla alakalı Türkiye'den buraya sürekli Türk mallarının reklamını yapmaktayım sektör ayırmıyorum. Firma olarak hedeflerimiz burada belirlediğimiz belli başlı bir iki ürünü burada üretmek ve bir Türk oteller zinciri kurabilmek.
Son olarak şunları dile getirmek istiyorum: Çin'de yatırım yapmak istiyorsanız hiç çekinmeden arayınız. Size en uygun devlet teşvikleri ile hayalleriniz gerçeğe dönüştürmek için yardımcı olabiliriz.

Bu haber toplam 23171 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler