Sanayi üretimi yüzde 9,8 arttı

Sanayi üretimi yüzde 9,8 arttı
Sanayi üretim endeksi Ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 oranında arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2010 yılı Ekim ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.
Buna göre, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 11,4 azalma meydana gelirken, imalat sanayi sektörü endeksinde yüzde 11,3, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde de yüzde 7,6 artış kaydedildi.Madencilik ve taşocakçılığı sektörü üretiminde ise geçen yıla göre yüzde 10,8'lik bir gerileme meydana geldi.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks, 2010 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise yüzde 3,1 artış gösterdi.MOTORLU TAŞIT İMALATINDA BÜYÜK ARTIŞ

Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, ekimde geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış, yüzde 25,6 ile sermaye malı imalatında kaydedilirken, bunu yüzde 21,7 ile dayanıklı tüketim malı imalatı, yüzde 8,9 ile ara malı imalatı, yüzde 5,5 ile enerji ve yüzde 3,7 ile dayanıksız tüketim malı imalatı izledi.

Alt sektörler itibariyle de en yüksek üretim artışı yüzde 31,9 ile motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatında meydana geldi. Sözkonusu oran, başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatında yüzde 31,4, bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında yüzde 29,8, ana metal sanayinde yüzde 10,3, mobilya imalatında yüzde 11,2, elektrikli teçhizat imalatında yüzde 18, kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında yüzde 13,6, deri ve ilgili ürün imalatında yüzde 17,6, tütün ürünleri imalatında yüzde 6,8, içecek imalatında da yüzde 12,7 olarak belirlendi.

Bu dönemde sadece kayıtlı medyanın basılması ve çoğalması sektöründe yüzde 1,4'lük bir gerileme görüldü. Gıda ürünlerinin imalatındaki artış da yüzde 0,2'de kaldı.

Bu haber toplam 21919 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler