ArcelorMittal Kanada’nın Baffinland’ini 432 Milyon Dolara Alacak

ArcelorMittal Kanada’nın Baffinland’ini 432 Milyon Dolara Alacak
ArcelorMittal SA Pazartesi günkü açıklamasında, Kanada merkezli Baffinland Demir Madenleri AŞ'yi 433 milyon Kanada dolarına

ArcelorMittal SA Pazartesi günkü açıklamasında, Kanada merkezli Baffinland Demir Madenleri AŞ'yi 433 milyon Kanada dolarına (431.6 milyon $) satın alma konusunda anlaştı. Dünyanın en büyük çelik üreticisi olan şirket, kendi demir madenlerini kurmaya hazırlanıyor.
Arcelor yaptığı açıklamada, Baffinland yönetim kurulunun, hissedarlarına hisse başı için 1.10 Kanada doları teklif ettiğini belirtti. En büyük hissedarı Resource Capital Funds ile birlikte madenci şirketin yöneticileri ve yetkilileri, şirkette sahip oldukları hisseleri satmaya karar verdiler.
Arcelor’un teklifi 22 Eylül’de Nunavut Demir Madenleri Satın Alma Şirketi tarafından talep edilmemiş bir açık artırmanın en başında yer aldı. Bu da, Baffinland’in son kapanış fiyatının üzerinden yüzde 15.8’lik bir kar oranını temsil ediyor.
Lüksemburg merkezli Arcelor, çeliğin hammaddesi olan metal fiyatlarına karşı kendini korumayı amaçladığından dolayı, kendi demir madenlerini kuruyor.
Dünyanın üç büyük demir madeni sağlayıcıları, üreticileri ani fiyat değişimlerine karşı daha savunmasız bırakmak amacıyla bu yılın başında kontratlarını yıllık yerine üçer aylık dönemlerde fiyatlandırmayı kararlaştırmışlardı.
Baffinland, Kuzeybatı Kanada içindeki Nunavut Bölgesi’nde bulunan Mary River mülkündeki demir madeni ile özellikle ilgileniyor. Şirkete göre bu maden, kanıtlanmış ve olası bir durumda 365 milyon ton demir rezervine sahip.
Arcelor’un maliye dairesi başkanı Aditya Mittal , "Bu teklif, Arcelor Mittal'ın madencilik portfolyosunu geliştirme stratejisine uygundur, ayrıca seçkinliği ile mevcut yüksek kalitedeki geliştirme projelerine bir yenisi daha ekleniyor” diye konuştu.
“ArcelorMittal, ArcelorMittal Kanada Madenleri vasıtasıyla var olan demir madenleri konusunda önemli bir yere sahip olmakla beraber, Mary River arazisini geliştirmek için gerekli teknik ve proje yönetimi uzmanlığına da sahiptir” diye sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 21139 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler