Yaşar Yokuş: Ülkemizin önde gelen sanayi kuruluşlarının çelik sektöründeki çözüm ortağıyız

10 Haziran 2011 Cuma 12:20
Yaşar Yokuş: Ülkemizin önde gelen sanayi kuruluşlarının çelik sektöründeki çözüm ortağıyız
Sert Demir Çelik firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Yokuş ile bir söyleşi gerçekleştirdik.
Vasıflı çelik sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Sert Demir Çelik firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Yokuş ile yapmış oldukları çalışmaları ve sektöre ilişkin görüşlerini içeren bir söyleşi gerçekleştirdik. Edinmiş olduğumuz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.
Öncelikle sektörle olan tanışmanızdan ve firmanızın kuruluş hikayesinden bizlere bahseder misiniz?
1961 yılında Konya’da doğdum. 1980’li yıllarda Güven Çelik’te Satış Temsilcisi olarak çelik sektörüyle tanıştım. Daha sonra 1991 yılında kardeşlerimi de yanıma alarak Seçkin Çelik A.Ş. şirketini kurarak devam ettim. 2006 yılında Seçkin Çelik A.Ş. firmasından ayrılarak sektördeki 30 yılı aşkın tecrübem ve bilgi birikimim ile Sert Demir Çelik firmasını kurdum. Şu anda İzmir Bornova’da toplam 4.500 m2 alanda faaliyet gösteren bir firma olarak müşterilerimize hizmet vermekteyiz.
 
 
Firma olarak istikrarlı yatırım ve büyüme hedefi ile çelik sektöründe müşteri memnuniyetini ve ticaret ahlakını ön planda tutarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Otomotiv ana ve yan sanayi, iş ve tarım makineleri, kalıp imalat sanayi ve yan sanayilerine toptan ve perakende olarak hizmet veren öncü bir firma olma yolunda hızla ilerliyoruz. Kuruluşumuzun 6.ayında TÜV Rheiland Kalite Belgelendirme Kuruluşu tarafından TÜV CERT ISO 9001:2000 Kalite Belgesi alarak kendi bünyemizde barkod sistemi ve sıralı raf sistemi ile hedeflerimiz doğrultusunda önemli bir mesafe kat ettik. 2011 yılında otomotiv sektörünün beşiği olan Marmara Bölgesi’ndeki müşterilerimize hizmet verebilmek için Gebze’de 2.000 m2’lik şubemizi faaliyete geçirdik.
 
 
Sert Demir Çelik olarak vasıflı çelik sektöründe faaliyet gösteriyorsunuz… Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetleri bizimle paylaşır mısınız?
 
Sert Demir Çelik firması uzman kadrosuyla ithalatını kendisi yapmış olduğu ince ve orta kesitli ıslah çelikleri, karbon çelikleri ve sementasyon çelikleriyle otomotiv yan sanayi ve dövme sanayine, kalın kesitli zengin stok çeşitleriyle Türkiye’n in önde gelen makine imalatı yapan firmalarına istenildiği zaman toptan, istenildiği zaman perakende kesimli olarak hızlı ve kaliteli hizmet vermektedir. Ayrıca 2009 yatırımlarıyla birlikte parlak çelik sektöründe üretim kapasitesini devamlı arttırmaya yönelik girişimlerde bulunarak parlak çelik kullanan müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Firmamız; ekibinde bulunan deneyimli metalürji mühendisleri sayesinde değerli müşterilerine ücretsiz olarak teknik destek vermektedir.
 
 
Firma olarak tedarikçi olmanın yanı sıra üretici kimliğine de sahipsiniz. Üretiminiz ve yıllık kapasiteniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
 
İzmir’de bulunan parlak çelik haddehanemiz yıllık 2.500 ton olarak 10mm – 40 mm ölçü aralığında soğuk çekme işlemi yapabilmektedir. Bununla birlikte müşterilerimizin ilave ihtiyaçlarını mühendislerimizin kontrolünde fason olarak başka firmalara yaptırmaktayız. Parlak çelik alanında kapasite artırımıyla alakalı yeni yatırımlarımızın yılsonunda başlayarak devam edeceğini sizin aracılığınızla değerli sanayicilerimize buradan duyurmak isteriz. Ayrıca 16 mm ile 1100 mm ölçü aralığında kesim hizmeti veren 25 adet testeremiz müşterilerimizin kesimli malzeme ihtiyaçlarını karşılamaktadır
Ürünleriniz ağırlıklı olarak hangi sektörlerde kullanılıyor? Referanslarınızdan bazılarını bizimle paylaşır mısınız?
 
Ürünlerimiz özellikle otomotiv yan sanayi, dövme sanayi, makina ve imalat sanayi, beyaz eşya yan sanayi, iş ve tarım makineleri sanayi, maden ve savunma sanayi sektörlerinde kullanılmaktadır. Hema Endüstri gibi otomotiv alanında, Doğanlar Çelik Dövme gibi dövme sanayi alanında, Ermaksan gibi makine sanayi alanında, Akım Metal gibi beyaz eşya alanında, Oymak Metal gibi soğuk dövme alanında faaliyet gösteren Türkiye’nin buna benzer birçok güzide kuruluşlarıyla ticari işbirliğimiz devam etmekte ve her geçen gün müşteri sayımız artmaktadır.
 
 
Sektördeki rekabet ortamı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce piyasalarda adil bir rekabet ortamından söz edebilir miyiz?
 
Bizim sektörümüzdeki rekabet ortamı her geçen gün aşırı derecede kızışmaktadır. Ama biz piyasa verilerini takip ederek ve belirli süzgeçlerden geçirerek bütün rekabetin günümüz şartlarında fiyatla olmayacağını biliyoruz. Firmamızın sloganı olan “Çelik uzmanından alınır” ilkesiyle yetişmiş; tecrübeli, müşteri memnuniyetine önem veren kadromuzla ithalatını yaptığımız kaliteli, 1.sınıf malzemeleri sürekli olarak müşterilerimize tedarik sağlama amacını güderek kendi koşullarımızda rekabette öne geçme şansını yakalamak istiyoruz. Devamlı kendimizi geliştirerek ve teknolojiye yatırım yaparak diğer firmalardan farklılığımızı ortaya çıkarıyoruz. Sorunuzun 2. kısmındaki adil rekabet ortamına gelince; bu ortamın daha çok hükümetimizin değerli büyükleri tarafından alınacak kanuna dayalı bazı tedbirlerle sağlanabileceği kanaatindeyim.
 
 
Firma olarak eğitime, Ar-Ge’ye ve kurumsallaşmaya önem verdiğinizi, ISO Kalite Yönetim Sistemi’ne sahip olduğunuzu biliyoruz. Bu alanlardaki çalışmalarınızı ve ayrıcalıklarınızı bizimle paylaşır mısınız?
 
Her şeyden önce ürün ve hizmet sağladığımız firmalar ihracat yapan ve kendi alanlarında güçlü ve önder firmalardır. Bu firmaların partneri olmak bize de bazı sorumlulukları yüklüyor. Bu bilinçle hareket ederek, çalıştığımız firmalara hizmet veriyoruz. Ar-Ge ve ISO yatırımlarımızı günün gereklilikleri ile paralel bir şekilde organize ediyoruz. Bu amaçla kendi bünyemizde daha fazla mühendis ve yetkin eleman istihdam edip, müşterilerimize eğitim ve teknik destek sunuyoruz. Mühendis ekibimiz aynı zamanda bazı firmalarda eğitimler ve seminerler düzenliyor. Ayrıca dış ticaret ekibimiz; müşterilerimizin kullandığı çelikler hakkında alternatif yurtdışı kaynaklar belirleyerek maliyetlerini azaltıcı gelişmeleri saptayıp onların değerlendirmelerine sunmaktadır.
 
 
Satışını yapmış olduğunuz ürünler oldukça stratejik noktalarda kullanılıyor. Bu bağlamda kullanıcılar doğru ve kaliteli ürünü seçme noktasında yeteri kadar bilinçli mi? Bu konuda ülkemiz ne gibi sorunlar yaşıyor?
 
Bu konuda herkesin bilinçli olduğuna inanmıyorum. Tüketicilerdeki genel mantık; ürün kaliteli olsun ama ucuz olsun… Rekabet koşulları altında başka firmalarla yarıştığı zaman kullandığı hammaddedeki çeliğin kalitesinden çalmak istiyor. Bunu bilinçli yapanlar da var bilinçli olmadan bazı meslektaşlarımızın yönlendirmesiyle kullanan firmalar da var. Çoğu orta ölçekli firmaların satın alma biriminde çalışan arkadaşlar tam işi öğrendiği zaman iş değişikliği nedeniyle bilgiler yarım kalıyor ve firmanın bilgileri uçuyor. Bu da verimsizliğe sebebiyet veriyor. Bilinçli, konusuna hakim ne istediğini bilen firmaları çok seviyorum, çünkü bizler onlarla daha rahat anlaşabiliyoruz.
 
 
Küresel krizin ardından ertelenen yatırımlar hayata geçmeye başladı. 2010 yılında firma olarak artan yatırımlar sizlere yansıdı mı? 2011 yılından neler bekliyorsunuz?
 
Küresel krizin Türkiye’ye etkileri diğer ülkeler kadar olmasa da bazı dengeleri tekrar gözden geçirmemize neden oldu. Biz krizle birlikte bazı yatırımlarımızı ertelemiştik ama krizle birlikte de büyüme çalışmalarının temellerini oluşturduk. Geriye dönüp baktığımda kriz bazı şeyleri daha açık öğrenmemize katkıda bulundu. Biz de kriz sonrası yurt dışındaki fabrikalarla görüşerek ithalatımızı arttırdık. 2010 yılında makineleşmeye başladık. Satış hacmimizin artma ve artacağı öngörüsüyle müşterilerimizin taleplerini dikkate alarak 2011 yılında Gebze şubemizi açtık. İşimizle alakalı bazı modern makinelerin siparişlerini verdik. Yıl sonuna kadar onları kuracağız. Yatırımlarımız sürekli devam edecektir. Bu yıldan beklentilerime gelince; ilk yarıyı bitirdik, firmamız için gayet olumlu geçti ve geçmeye de devam ediyor. Önümüzde seçimler var, piyasalardaki rüzgar şiddetli değil… Her şey olumlu gidiyor. Seçimler sonrasında iş potansiyelinin daha da artacağını düşünüyoruz. 2011 yılının firmamız ve Türkiye açısından iyi geçeceğini düşünüyorum. 
 
 
Dergimiz aracılığıyla sektöre ve meslektaşlarınıza vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?
 
 
Son olarak zahmet edip buralara geldiğiniz için siz ve ekibinizdeki çalışma arkadaşlarınıza teşekkür etmek istiyorum. Sizin derginizde takip ettiğim kadarıyla devamlı büyümekte olan ciddi kuruluşlara hizmet vermektesiniz. Bu açıdan sizleri kutluyorum.
 
 
Bizim de gelişen ve büyüyen Türkiye’de Türk sanayisinin daha ileri gitmesinde, ihracatında büyük kalemlerin başında rol almaya devam edeceğimizi, otomotiv ve makine imalat sanayinin tüm kuruluşları için kendimizi geliştirmeye, onlara hizmet vermeye, onların memnuniyetini sağlamak için sürekli müşteri odaklı çalışmaya gayret göstereceğimizi belirtir, saygılar sunarım.
Bu haber toplam 27004 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler