Ankara yeni bir fuar alanına kavuşuyor

22 Temmuz 2011 Cuma 11:49
Ankara yeni bir fuar alanına kavuşuyor
Makine sektörünün Ankara’da gerçekleştirdiği KOMATEK Fuarı’na gösterilen yoğun ilgi fuar alanının yetersiz kalmasına neden olurken, Başbakanlık sektöre müjdeyi verdi.
Makine sektörünün Ankara’da gerçekleştirdiği KOMATEK Fuarı’na gösterilen yoğun ilgi fuar alanının yetersiz kalmasına neden olurken, Başbakanlık sektöre müjdeyi verdi. Esenboğa Havalimanı ile Ankara şehir merkezi arasına uluslar arası yeni bir fuar alanı inşa ediliyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında Ankara’da gerçekleştirilen KOMATEK Fuarı makine sektörünün yoğun ilgisi ile karşılandı. Talebin fazla olması, ancak fuar alanının yetersiz olması sebebiyle sorunlar yaşayan makine sektörü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’ Melih Gökçek’ten yeni bir fuar alanı talebinde bulundu. Müjdeli haber ise Başbakanlık’tan geldi. Makina sektörü 2013 yılında İş ve İnşaat Makine ve Ekipmanları Fuarı’nı Esenboğa Havalimanı ile Ankara şehir merkezi arasına inşa edilecek uluslar arası yeni fuar alanında gerçekleştirecek.

Verimli geçen 2011 KOMATEK İş Makineleri Fuarı’nı sektör temsilcileri ile bir Tekne Gezisi Organizasyonu’nda kutlayan İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Divriş, burada yaptığı konuşmasında Türkiye’nin 2023 hedefi ve Ankara’da yapılacak yeni fuar alanına kadar birçok konuya değinildi. Cüneyt Divriş, “Türkiye’nin ihracatta önü fazlasıyla açık. İş makineleri sektöründe Türkiye bugün Avrupa’da 5. sıraya yükselmiş durumda. Sayın Başbakanımız seçim sürecinde paylaştığı projelerin sadece yüzde 20’si dahi gerçekleşse iş makineleri sektörü fazlasıyla şaha kalkacak ve tarihi rekorlar kırarak Avrupa’nın en Büyük ilk İkisi arasına girecek” dedi.

Türkiye’yi 2023 Hedeflerine Makineciler Ulaştıracak

Cüneyt Divriş “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023 için 500 milyar dolar ihracat hedefi koymuştur. Makine sektörü olarak bizim hedefimiz ise 100 milyar dolar. Bunun 10 Milyar doları İş Makineleri Sektörünün üzerine düşmekte. Sektör olarak hedefe katkı sağlayacağız” dedi. Bu hedefe ulaşmak için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini ve en büyük katkıyı makinecilerin sağladığının görüleceğini vurgulayan Cüneyt Divriş, “Bizler farklılıklarımız ile ters düşmek yerine ortak bir paydada buluşup birbirimize her türlü desteği sağlamalıyız. Bundan çok değil, 4 - 5 yıl önce sadece bizim sektörümüzde değil tüm sektörlerde şu an olduğumuz konumdan daha gerilerdeydik. Fakat bugün resim değişti ve daha ön sıralarda kendimize yer tutmaya başladık. Bunu hep birlikte başardık” diye konuştu.

Fuar Alanı Büyüsün İş Makineleri Fuar’ı Büyüsün

KOMATEK Fuar’ı öncesinde makineciler olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e daha büyük bir fuar alanı taleplerini ilettiklerini söyleyen Cüneyt Divriş, “Bu talebimize Başbakanlık’tan yanıt geldi. Esenboğa Havalimanı ile Ankara şehir merkezi arasına uluslar arası bir fuar alanı inşa etmek için karar alındı. 125.000 m2 toplam alanda 75.000 m2 sergi alanı, 470 firma ve 35.000 ziyaretçi ile Türkiye Tarihinin En Büyük olan KOMATEK 2011’i düzenleyen sektör temsilcileri olarak bu habere en çok biz sevindik. Bu yıl gerçekleştirdiğimiz fuar Avrupa’nın en büyük 4’üncü fuarı oldu. Önümüzdeki yıllarda fuara yoğun ilgi nedeni ile karşılayamadığımız 30.000 m2 alan talebini, artık rahatlıkla karşılayabileceğiz” dedi.
Bu haber toplam 22826 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler