350 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE;  PASLANMAZ ÇELİK ÜRETİM TESİSİ KOCAELİ’NE

28 Eylül 2011 Çarşamba 15:04
350 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE;  PASLANMAZ ÇELİK ÜRETİM TESİSİ KOCAELİ’NE
Güney Koreli POSCO, ortakları Kibar Holding ve Daewoo International ile, Türkiye’deki en büyük Kore yatırımı olan, 200.000mt’luk paslanmaz çelik üretim tesisine Kocaeli’de temel attı...
Geçtiğimiz  Aralık ayında 350 milyon ABD doları tutarında yatırım kararı alan Güney Koreli POSCO, ortakları Kibar Holding ve Daewoo International ile Kocaeli’nde Türkiye’deki en büyük Kore yatırımı olan paslanmaz çelik tesisinin temelini attı. 
 
İzmit, 28 Eylül 2011 - Dünyanın üçüncü büyük çelik üreticisi konumundaki Güney Koreli Pohang Iron and Steel Company (POSCO), ortakları Kibar Holding ve Daewoo International; İzmit Alikahya OSB alanı içinde, 169bin m2 (metrekare) arazi kapsamında, ortakları ve Daewoo International İzmit Alikahya OSB alanı içinde, 169bin m2 (metrekare) arazi kapsamında Posco Assan Paslanmaz Çelik Fabrikası’na temel attı.
 
Temel atma töreni; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı M. İlker Aycı’nın katılımıyla  28 Eylül 2011, Çarşamba günü, İzmit / Kocaeli’de gerçekleştirildi.
 
 
350 milyon ABD doları değerinde sıfırdan yatırımla 2013 yılının Nisan ayında Kocaeli’de hizmete alınacak paslanmaz çelik soğuk haddeleme tesisi, ilk etapta doğrudan ve dolaylı olarak 1.000 kişiye istihdam olanağı sağlayacak. Tesiste yıllık 200.000 mt’luk (metrik ton) üretim gerçekleşecek.
 
Törende bir konuşma yapan POSCO CEO’su Chung Joon-Yang, tesisin Türkiye’deki en büyük Kore yatırımı olduğuna dikkat çekerek, üretim kapasitesinin Doğu Avrupa, Orta Doğu, Bağımsız Devletler Topluluğu, vb. komşu ülkelerin taleplerine de yanıt verecek kapasiteye sahip olacağını vurguladı. Chung Joon-Yang 2014 yılı itibarı ileTürkiye ve komşu ülkelerinin paslanmaz çelik talebinin toplam 800bin tonu aşmasının beklendiğini sözlerine ekledi.
 
 
2010 yılı Kasım ayında Güney Kore’de gerçekleşen G-20 toplantıları sırasında Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı tarafından düzenlenen bir toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeleri sonucu yatırım kararı aldıklarını hatırlatan  Chung Joon-Yang; “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve geçtiğimiz Ağustos ayındaki görüşmelerimiz için Sayın Çağlayan’a; ayrıca ilk günden bu yana, tüm süreçte bizlerle olan Başbakanlık Yatırım Destek Destek ve Tanıtım Ajansına teşekkürü bir borç bilirim.” dedi.
 
Türkiye’de endüstrinin ışık hızı ile yol adığını belirten POSCO CEO’su Chung Joon-Yang, var olan otomotiv üretimi ile İtalya ve Almanya’nın ardından üçüncü büyük olmaya aday bir Türkiye’de; POSCO şirketler grubu olarak sadece demir çelik ve kaynak geliştirme konularında değil, inşaat, enerji, bilişim teknolojileri, elektrik üretimi gibi çeşitli alanlarda da faal olmayı umut ettiklerini sözlerine ekledi.
 
Chung Joon-Yang, “Bu törenin yalnızca POSCO’nun büyümesi ve gelişmesi için değil, iki ülkenin dostluk ilişkilerini artırmasına da katkıda bulunmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.
 
Dünyanın üçüncü büyük ve lider çelik üreticisi olan POSCO’nun 36 üretim tesisinde 17.000 kişi istihdam ediliyor. Şirketin yıllık üretim kapasitesi 2010’da 32.3 milyon mt; varlıklarının satış geliri ise 27,9 milyar ABD dolarıdır. Aralarında Hindistan, Brezilya, ABD, Meksika, Kanada, Japonya, Avustralya ve Güney Afrika’nın da bulunduğu toplam 20 ülkede 36 tesisi bulunan POSCO, Forbes Global listesinde 137. sırada yer alıyor.
Bu haber toplam 25404 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler