Erkan Kafadar: “Yıllık üretim kapasitemiz 1 milyon ton/yıl”

05 Ekim 2011 Çarşamba 12:19
Erkan Kafadar: “Yıllık üretim kapasitemiz 1 milyon ton/yıl”
1990 yılında Türkiye’nin ilk özel ve ikinci büyük yassı çelik üreticisi olarak kurulan Borçelik, 1994 yılında “Soğuk haddelenmiş rulo sac” üretmek üzere faaliyetlerine başladı.
1990 yılında Türkiye’nin ilk özel ve ikinci büyük yassı çelik üreticisi olarak kurulan Borçelik, 1994 yılında “Soğuk haddelenmiş rulo sac” üretmek üzere faaliyetlerine başladı. Hissedarlarımız, Borusan Holding, ArcelorMittal ve Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’dır. Borusan Holding ve ArcelorMittal, şirket yönetimini birlikte yürütmektedirler.

2001 yılında 140 milyon USD değerinde ikinci faz yatırımına başladık. Bu yatırımımızın birinci adımı olan sürekli sıcak daldırma galvaniz hattını 2003 yılında, ikinci adımı olan “2. Tersinir Hadde“ yatırımını ise 2004 yılında devreye aldık. ArcelorMittal’den aldığımız lisans ile özellikle otomotivde kullanılan iç ve dış yüzey saclar için, yüksek katma değerli Extragal galvanizleme teknolojisini kullanıyoruz. Türkiye’de otomotiv görünür yüzeyi için sac üretebilen tek firma olan Borçelik, böylelikle otomotiv sektörüne Avrupa Birliği standartlarında sanayi girdisi sağlarken, ülkemizin bu alandaki dışa bağımlılığını azaltıyor. 2006 yılı içinde İkinci Galvaniz Hattımızı modernleştirerek, eski “fluks” teknolojisinden indüksiyon ısıtmalı atmosfer kontrollü fırın sistemi ile güncel teknolojiye geçtik. Bu modernizasyon ile ürünlerin yüzey görünümü iyileşiyor, daha homojen çinko kaplama miktarına sahip ürün özelliği elde ediyoruz. Ürün gamımızı, fabrikamıza kurduğumuz Hidrojen Tavı (HICON/H2®) fırınları ile geliştirdik. Böylelikle üretim teknolojimizi modernize ederken üretim kapasitemizi de artırdık.

Tesislerimizde doğalgazdan ürettiğimiz yüksek saflıkta hidrojeni, bu yeni nesil fırınlarda kullanıyoruz. Hidrojenin yüksek termal iletkenliği ve temizleyici özelliklerinden azami şekilde yararlanıyoruz. Ürün çevrim sürelerindeki hızlanmaya bağlı olarak verimlilik artışı sağlıyoruz. Diğer taraftan müşteri beklentilerine uygun gelişmiş ürün yüzey temizlik kalitesi elde ediyoruz. Ayrıca artık başta bake - hardening (fırın sertleşmeli) sınıfı çelikler olmak üzere yeni ürünler üretebiliyoruz.

Bu yatırımlar sonunda üretimimizi 78 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 240 bin metrekare alana sahip olan tesislerimizde sürdürüyoruz. Yıllık toplam 1 milyon tonluk üretim kapasitemiz bulunuyor. Bunun 500 bin tonu soğuk haddelenmiş, 420 bin tonu sıcak daldırma galvanizli, 80 bin tonu ise sıcak haddelenmiş (asitlenmiş ve yağlanmış) çeliklerden oluşuyor.


Ticari, çekme, derin çekme, ekstra derin çekme, dual fazlı, fırında sertleşebilen, refosforize, HSLA (düşük alaşımlı yüksek mukavemetli), emayelik ve yapı çeliği kalitelerinde üretim gerçekleştiriyoruz.

2006 yılı Temmuz ayında Üçüncü Soğuk Haddeleme ve Üçüncü Galvaniz Hattımız ile ilgili yeni bir yatırım kararı aldık. 138 milyon dolara mal olacak yatırımımız 2008 yılının son çeyreğinde faaliyete geçecek. Bu yatırımımız ile toplam soğuk haddeleme kapasitemiz yüzde 60’lık bir artışla, 1 milyon tondan 1,6 milyon tona ve galvanizleme kapasitemiz de 900 bin tona çıkacaktır. Böylelikle Türkiye’nin en modern ve en yüksek üretim kapasitesine sahip galvanizli sac üreticisi haline geleceğiz.

Türkiye’de galvaniz kullanımı ve faydaları

Otomotivde ürün yaşam ömürlerinin artması, 10 senelik çürümezlik garantilerinin verilmesi galvanizli yassı çeliklerin kullanılmaya başlaması ile gerçekleştirilebildi. Yapı sektöründe de hafiflik, yüksek mukavemet ve yüksek korozyon dayanımı galvanizli yassı çelikleri önemli ve tercih edilen yapı elemanı haline getiriyor. Galvanizli yapı çeliğinin, özellikle kısa inşaat süresi ve dayanıklılığı başta olmak üzere konut sektörü açısından çok sayıda avantaj sunmasına karşın, ülkemizde yeterli miktarda kullanıldığını söylemek güç. Bu konu aynı zamanda çelik sanayinin önemli sorunları arasında yer alıyor. Kurum ve kuruluşların yeterli ilgiyi göstermemeleri, binalarda galvanizli çelik kullanımının düşük olmasının nedenlerinden biri. Bununla birlikte bu ürünün yeterince tanınmaması, dayanıklı binalar konusunda bilincin yeterince güçlenmemiş olması da nedenler arasında yer alıyor. Çeliğin sunduğu avantajların tanınması ile birlikte, binalarda çelik kullanımının önümüzdeki dönemde artacağına, kurum ve kuruluşların bu konuda daha etkin rol üstleneceklerine inanıyoruz. Çelik üreticileri ile yapı sektörünün entegre çalışması da binalarda galvanizli yapısal çelik kullanımının artmasında etkili olacaktır. Türkiye’de galvanizli yapı çeliği 2,00 mm kalınlığa kadar ana üreticiler tarafından üretilebiliyor. Borçelik olarak 2,00-4,00 mm aralığında da galvanizli yapı çelikleri üretiyor ve bu alanda ülkemizdeki tek üretici konumunda bulunuyoruz.

Hedeflerimiz

2007 yılında satış ciromuz 811 milyon USD’a ulaştı. 2008 yılında 1 milyon ton ve 1 milyar USD olacağını öngördüğümüz satış miktarımızın ve ciromuzun, 2009 yılında 1,6 milyon ton ve 1,5 milyar USD’ye yükselmesini hedefliyoruz.

Kalite anlayışımız

Bugüne kadar birbirini izleyen doğru yatırımlar Borçelik’in, çelik sanayinin güçlü kuruluşları arasında yer almasını sağladı. Dinamik iş gücümüz, yenilikçi yaklaşımımız, kendimizi geliştirmek ve büyümek için yaptığımız yatırımlarımız, müşteri odaklı hizmet ve kalite anlayışımız ile faaliyetlerimize devam ediyoruz. Borçelik olarak üretim faaliyetlerinde çevrenin korunmasına da büyük önem veriyoruz. Çevre etkisini göz önünde bulundurarak bugüne kadar yaptığımız yatırımların tutarı 10 milyon Amerikan Doları’nı aştı. Bu rakam toplam yatırımlarımızın yüzde 3’üne denk geliyor. Tamamı sektörümüzde ilk olmak üzere, 1997 yılında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, 1998 yılında ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, 2000 yılında OHSAS 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerini aldık. 2001 yılında TÜSİAD KalDer Büyük Ölçekli Kuruluşlar Kategorisi’nde EFQM Mükemmellik Modeli Ulusal Kalite Başarı Ödülü’nün sahibi olduk. 2003 yılında özellikle otomotiv sektörünün talep ettiği ISO TS 16949 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ni aldık. 2006 yılı sonunda ise ISO tarafından, büyük ölçekli şirketler kategorisinde, Çevre Teşvik Ödülü’ne layık bulunduk. 2002 yılından bu yana da 6 Sigma metodolojisini uyguluyor ve tüm iyileştirme faaliyetlerini bu metodolojiden faydalanarak yönetiyoruz.

2007 yılında, müşteri memnuniyeti alanında bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda ISO 10002 Müşteri Şikayetleri Yönetim Sistemi Belgesi almaya hak kazandık. Belgeyi imalat sektöründe alan ilk, tüm sektörlerde ise 3. kuruluş olarak bu başarımızda, 2003 yılından bu yana uygulamakta olduğumuz “Müşterinin Sesi (Voice of Customer- VoC) sisteminin önemli payı bulunduğunu söyleyebiliriz. Son olarak, yaklaşık 2 ay süren ISO 27001:2005 Bilgi Güvenliği Sertifikasyon denetleme süreci, çok başarılı geçen 3 adet denetleme ile tamamlandı ve böylece 3 yıllık bir ISO 27001:2005 sertifikası almaya hak kazandık. Borçelik olarak, konusunda en kapsamlı içeriğe sahip olan bu sertifikanın, Türkiye’deki 13., demir çelik sektöründeki ilk sahibi ve denetleme neticelerine göre Avrupa’daki en iyi üç firmadan bir tanesiyiz.

Kaynak: Demir Çelik Store
Bu haber toplam 11215278 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler