parts2clean 2011 Üretim ve MRO süreçlerinde parça ve yüzey temizliğine yönelik çözümler

06 Ekim 2011 Perşembe 12:36
parts2clean 2011 Üretim ve MRO süreçlerinde parça ve yüzey temizliğine yönelik çözümler <br />
Endüstriyel parça ve yüzey temizliğinin hedefi, sonradan yapılacak olan çalışma için ya da sorunsuz işlevini yerine getirilmesi için gerekli temizliğin sağlanmasıdır
Endüstriyel parça ve yüzey temizliğinin hedefi, sonradan yapılacak olan çalışma için ya da sorunsuz işlevini yerine getirilmesi için gerekli temizliğin sağlanmasıdır. Beklentiler bu anlamda çoğu zaman farklıdır. Temizlik görevinin daha kolay ya da zorlayıcı olmasından bağımsız olarak, her seferinde de bunu mümkün olduğu kadar hesaplı olacak şekilde çözülmesi söz konusudur. Bunun nasıl başarıldığını parts2clean 25 - 27 Ekim 2011 tarihleri arasında Stuttgart’ta sunacaktır. Uluslararası öncü fuar size, üretim ve MRO süreçlerinde beklentilere cevap verebilecek ve düşük masraflı temizlik için süreçler, işlemler, araçlar ve önlemler hakkında komple bir genel bakış sunuyor.

İster püskürtme memesi, implant, türbin, mikro parça, isterse de elektronik bileşen olsun, neredeyse tüm branşlarda üretim tesisleri yapı parçaları temizliğinde belirgin olarak yükselen beklentileri karşılamak zorundadır. Bu durum temizlik için oldukça yüksek masraflara yol açıyor. Doğru tarafta yer almak için, çözümün adı sıklıkla "mümkün olduğu kadar temiz" oluyor. Kuşkusuz çoğunlukla bu durumdan olumsuz etkilenen ekonomiklik ve böylece rekabet gücü oluyor. Maintenance, Repair ve Overhaul (MRO) bölümünde parça ve yüzey temizliği aynı şekilde giderek önem kazanan bir rol üstleniyor. Burada temizlik işleri çoğunlukla elle yapılıyor. Sürecin eksik geri dönüştürülebilirliği ve sonuç garantisinin olmaması dışında, bundan dolayı yüksek masraflar oluşuyor. Endüstriyel üretim olsun ya da bakım, onarım ve geri dönüşüm, ihtiyaçlara uygun hazırlanmış bir temizlik konsepti ile masraflar düşürülebiliyor ve sonuç optimal hale getirilebiliyor. Yalnız bu durum çeşitli temizlik yöntemlerinin ve bunların en uygun şekilde uygulanması hakkında bilgi sahibi olmayı ön şart olarak koyuyor. Parça ve yüzey temizliği sektör fuarı olarak dünya çapında en geniş seçenekleri sunan parts2clean, 25 - 27 Ekim 2011 tarihleri arasında Stuttgart fuar alanında gerçekleştirilecek olan programda bu bilgi birikimini sunar.

Üretimde ihtiyaca uygun temizlik

Üretim derecesine göre yapı parçaları temizlik yöntemleri kabaca temizlikten ara temizliğe, oradan da en ince temizliğe kadar çeşitlilik gösterebilir. Duruma göre geçerli olan, yapı parçası geometrisi, işleme maddesi, kirlenme türü ve temizlik beklentisi gibi değişkenler genel olarak biliniyor. Bu yüzden elde olan çok sayıdaki yöntemden temizlik tekniği ve ekonomiklik açısından en uygun çözümü seçmek mümkündür. Bu, örneğin bir temizlik maddesi ya da çözelti ile uygulanan ıslak-kimyasal bir yöntem olabilir. Bunlar çoğu zaman sadece merkezi olmayan ara temizlikler için, örneğin kıymık bırakan bir üretim sürecinden sonra kullanılırlar. Böylelikle daha sonra temizlik sorunlarına yol açacak ve daha yüksek masraflara sebep olacak çeşitli çalışma maddelerinin birbirine karışması engellenir. Temizlik araçlarının geliştirilmesi, daha fazla ekonomiklik, çevre koruması ve daha kısa işlem süreçlerini mümkün kılar. Araç hazırlığının temizlik sürecinin kalitesine ve masraflarına ciddi etkisi vardır. Etkin filtreleme ve ayrıştırıcı sistemler (örneğin yağ ayrıştırıcı, partikül filtresi, membran filtresi, su hazırlığı) havuzların ömrünü uzatmaya ve boşaltma masraflarının düşürülmesine yardımcı olur.
CO2, plazma, püskürtme ya da titreşim temizliğinin aralarında bulunduğu basınçlı su püskürtme ve kuru yöntemler gibi temizlik teknolojileri, çoğunlukla tek parça temizliği için kullanılmaktadır. Genelde üretime entegre olmuş, temizliği kolaylaştıran yüksek bir otomatikleşme derecesi sağlarlar. Görev alanına göre farklı temizlik yöntemlerinin kombinasyonunu kullanmak da cazip olabilir, örneğin fonksiyon yüzeylerinde daha sonra gelen bir üretim aşamasında, yeni aşama önceden işlenen üretim maddesinden daha yüksek temizlik derecesine sahip olmalıysa…

MRO süreçlerinde temizlik – Bakım ya da onarımın parçası

MRO alanındaki temizlik süreçlerinde bir yandan makine ve tesislerin dış görünüşünün, işlevselliğinin ve etkinlik derecesinin geri kazandırılması söz konusudur. Diğer yandan ise yanmış yağ kömürü ya da boya gibi kir, işlevsel ve koruyucu katmanlar yapı parçalarından ve bileşenlerden ayrıştırılmalıdır. Kirlenmenin derinliği ve bileşimi gibi çerçeve şartları her zaman tam olarak bilinmez. Böyle durumlarda sadece uygun temizlik yöntemi seçimini yapmak zorlaşmıyor, bakım ya da MRO süreçlerinde de temizlik görevleri için daha az kullanıma uygun çözüm seçenekleri bulunabiliyor. Bu alanda etkin temizleme sağlayan yöntemler arasında, örneğin kuru buz püskürtme, basınçlı kuru buhar temizliği, satüre edilmiş su buharlı temizleme ve de ultrasonik temizleme yer almaktadır. Islak-kimyasal yöntemlerin uygulanmasında seçebileceğimiz özel temizlik araçları bulunmaktadır. Çoğu zaman bu teknolojiler, bileşenlerin ya da tesislerin sökülmeden ve tekrar monte edilmeden temizlenmesine olanak sağlıyor. Ayrıca elle yapılan işlemlerde çoğu zaman çalışanların sağlığına ve çevreye etki eden olumsuz sonuçlarda olduğu gibi, temizlenecek olan parçanın ya da çevresinin çiziklerden, deformasyondan ya da aşınmanın artmasından kaynaklanan zararlar görmesi engellenebiliyor.
Fuar standı bilgilerine tamamlayıcı olarak parts2clean’in Almanca sektör forumu, üretim ve MRO süreçlerinde parça ve yüzey temizliği ile ilgili yoğun bilgi ve birikim sunmaktadır. Daha fazla bilgiyi ve fuar standı listesini www.parts2clean.de adresinde bulabilirsiniz.
Bu haber toplam 524144 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler