Çemsa, küresel çelik devlerinin kaliteli ürünlerini sanayicilerin hizmetine sunuyor

13 Ekim 2011 Perşembe 11:01
Çemsa, küresel çelik devlerinin kaliteli ürünlerini sanayicilerin hizmetine sunuyor
Ankara’ nın önde gelen vasıflı çelik satıcılarından biri olan Çemsa, faaliyetlerine Ostim Organize Sanayi Bölgesi’ nde 350 m2 deposunda başladı.

 Stoklarında yuvarlak, altıköşe, kare, lama kesitlerinde, başta Asil Çelik olmak üzere, Kardemir, Kroman, İsdemir, Çolakoğlu, Habaş ve İçdaş gibi değerli çelik hammadde üreticilerinin ürettiği kütüklerin 1. sınıf haddehaneler tarafından haddelenen karbon(imalat) çelikleri ve transmisyon milleri, OEMK, MECHEL ABS, DSS ,Red October ve Ori Martin gibi küresel çelik devlerinin karbon, ıslah ve sementasyon vb. kaliteli çelikleri, Arcelor Mittal, Capresa, Global Steel Wire ve Saarstahl gibi parlak çelik üretici devlerinin Otomat Çelikleri ve diğer parlak çelikleri, Rusya, Ukrayna ve Avrupa’ nın en değerli fabrikalarının her kalite ve kesitte dikişsiz çelik çekme boruları yer alıyor. Çemsa Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Olcay ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Bizlere Çemsa’dan kısaca bahseder misiniz?

Şirketimizi 2006 yılında piyasadaki teknik ve ticari eksikliği fark etmemiz üzerine uzman bir teknik ve iktisadi uzman bir ekiple kurduk. Kısa zamanda Ankara’ lı sanayicilerimizin ilgisini ve sevgisini kazanan firmamız, hızlı ama sağlam bir büyüme eğrisi ile günümüze ulaşmıştır. Bu başarının kısa zamanda bu seviyelere gelme sebebi başta saygıdeğer müşterilerimiz ve büyük özveri ile emek sarfeden kıymetli mesai arkadaşlarımızın sayesindedir.

Müşterilerimizden aldığımız destek ve onlara verdiğimiz değer, Çemsa’ yı yeni arayışlara itti İlk olarak stok miktarımız ve stok alanımızı büyütmeye karar verdik. Ostim 57. sokak’ taki 450 m2 yerimizden, müşterilerimize daha iyi ve hızlı hizmet verebileceğimiz İvedik OSB 690. Sokak’ ta bulunan toplam 1000 m2 alana sahip yeni yerimize taşındık.

Depomuz ve tedarikçi depolarımız toplamıyla şu an yaklaşık 2500 – 3000 tonluk farklı çeşit pro-aktif stoğu müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.Sizce Çemsa’ nın rakiplerinden farkı nedir?

Rekabet firmaları daima ileriye doğru götürür. Ama rekabeti kuralına göre yapmak, hem Ostim Sanayi Kenti için, hem de insanlar arası diyalog açısından bizim için çok önemlidir. Onun için, bizimle aynı işi yapan diğer firmaları rakip olarak değil de, daha çok meslektaş olarak görüyoruz. Ayrıca tüm demir ve çelik ticareti yapan firmalar için bir kümelenme projesi şu an hayallerimiz arasındadır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’ nin küresel senaryoda iyi bir oyuncu olabilmesi için her vatandaşın, kurumun ve kuruluşun üzerine düşen görevi layıkıyla yapması gerekmektedir. Bizde üzerimize düşeni yapabilirsek ne mutlu bize…

Çemsa, müşteri memnuniyetini güvenilir hizmet, hızlı servis ve minimum fiyat politikası gözeterek karşılamaya çalışmaktadır. Firmamız geniş ve etkili bir teknik ve iktisadi kadroya sahip olup, hedeflenen işi ilmine göre yapmayı, kaliteli, güvenilir ve ekonomik ürünler satmayı kendisine hedef kılmıştır. Biz Çemsa Çelik olarak direkt satışını yaptığımız ürünlerin ilgili dünya standartlarına uygunluğunu ve hizmet kalitesinin müşteri beklentilerinin üstüne çıkmasını kendimize misyon olarak belirlemişizdir. Bu sebepledir ki, firmamız çalışanları, müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunabilmek için gecesini gündüzüne katmaktadır.

Demir çelik sektörünün bir mensubu olarak; sektörün yaşadığı problemler hakkında bizlere neler söyleyebilirsiniz?

Demir çelik sektörünün en önemli sorunu, uluslararası piyasalarda ayakta kalabilme sorunudur. Avrupa Birliği sektörde devlet yardımlarını yasaklarken, kendi sektörü üzerine ilave yükler getirmemeye özen göstermektedir.

Buna karşılık, Avrupa’daki rakiplerine kıyasla, yüksek elektrik enerjisi fiyatları, kömür ve hurda ithalatına getirilen fon uygulamaları ile % 6 oranında sakat, eski hükümlü ve terör mağduru istihdam mükellefiyeti gibi, devletin sektöre ilave maliyetler getiren yaklaşımları, ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Devletin, Türk ekonomisinin ve sanayinin önemli bir parçası konumunda bulunan demir çelik sektörüne, destek olmak bir yana, sürekli yeni maliyetler yüklemesi ve ilave fon yaratma arayışına girmesi, 50 Dolar aylık ücretle istihdam sağlayan Çin ve Türk demir çelik sektörünün ödediğinin yarı fiyatına enerji kullanan Avrupa Birliği’nde yerleşik üreticiler ile rekabet imkânını zorlaştırmaktadır. Bu açıdan, Türk demir çelik sektörünün, son derece keskin bir rekabetin yaşandığı global piyasalarda rekabet edebilmesi için, sürekli bir şekilde, üretim maliyetlerini düşürmesi, ürün kalitesini artırması ve teknolojisini yenilemesi gerekmektedir. Sektörün gerek teknoloji yatırımlarını ve gerekse AB çevre standartlarına ulaşabilmek için ihtiyaç duyulan yatırımları bir an önce tamamlayabilmesi açısından, Ulusal Yeniden Yapılandırma Plânı’nın, süratle uygulamaya aktarılmasında fayda vardır

Devletimizin demir çelik sektöründe kaliteli üretimi teşvik etmesi, MKE ‘yi yeniden ateşlemesi, Asil Çelik ve Çemtaş gibi duayen firmaların daha kaliteli ve bol çeşitli üretime geçmesi için desteklenmesi ve sektöre daha onlarca firma kazandırılması için yeni teşvik kredileri vermesi gerekmektedir.

Çemsa’ nın önümüzdeki dönemler için ne gibi proje ve hedefleri var?

Teknik kadromuzu güçlendirip müşterilerimize daha iyi hizmet vermeyi planlıyoruz. Bu işe de ilk Çelebi Erözgün’ ü şirketimiz bünyesine Satış Müdürü olarak katmakla başladık. Şu an tamamen konusunda uzman kişilerle çalışıyor, müşteri memnuniyetinien üst düzeyde tutmaya çalışıyoruz.

Tamamen kurumsallaşma çerçevesinde ISO sistemine adım atmış bulunmaktayız. Tüm Kalite Yönetim sistemi, İş Sağlığı ve Güvenliği Sistemi ve 5S çalışmaları hızla devam etmektedir.
İntenet sitemizi yenilemekle beraber, online sipariş üzerinde çalışıyoruz. İlerleyen günlerde müşterilerimiz için özel sürprizlerimiz de olacaktır.

Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz…

Ben de başta Demir Çelik Store Dergisi yöneticilerine ve sizlere teşekkür ediyorum. Bizlere böylesine başarılı bir yayın ulaştırdığınız için sizleri kutluyorum. Kazanan Türkiye olsun…

Bu haber toplam 27865 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler