Hasçelik, 30 milyon Euro’luk ikinci tesisini faaliyete geçirdi

17 Aralık 2011 Cumartesi 14:05
Hasçelik, 30 milyon Euro’luk ikinci tesisini faaliyete geçirdi<br >
Hasçelik İcra Kurulu Üyesi Naci Faydasıçok, 30 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçirdikleri parlak çelik tesisiyle, 1968 yılında Konya’da başlayan ticari faaliyetlerini, sanayiye kaydırarak büyümeye devam ettiklerini söyledi.

Toplamda 45 ülkeye ihracat gerçekleştiren Türkiye’nin önde gelen vasıflı çelik üreticisi Hasçelik, TAYSAD OSB’deki 30 milyon Euro’luk ikinci tesisini devreye aldı. Türkiye’nin en modern çelik depolarına sahip olan şirketlerden Hasçelik, sıcak haddeleme ve soğuk işleme yatırımlarını da önümüzdeki sene tamamlayacak.

Geçtiğimiz yıllarda, vasıflı çeliğin en önemli tesisini 50 milyon Euroluk yatırımla yine TAYSAD’da açtıklarını belirten Hasçelik İcra Kurulu Üyesi Naci Faydasıçok, 30 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçirdikleri parlak çelik tesisiyle, 1968 yılında Konya’da başlayan ticari faaliyetlerini, sanayiye kaydırarak büyümeye devam ettiklerini söyledi. Bu iki yatırımla vasıflı çelik sektöründe dünyanın bilinen en önemli markaları arasına girmeyi başardıklarını dile getiren Faydasıçok, otomotiv, makine, imalat, denizcilik, savunma, tarım makinaları ve beyaz eşya sanayine yönelik çalıştıklarını kaydetti. Bu sektörlerin, piyasada artan kaliteli yarı mamul ihtiyacına ortak olmak düşüncesiyle yatırımlarına yön verdiklerini belirten Faydasıçok, günümüzde Türkiye’nin en modern çelik depolarına sahip olduklarını vurguladı.


Faydasıçok, Türkiye’de yedi bölgede bulunan 124 bin metrekare alana sahip tesislerinde 485 kişilik personelleriyle faaliyetlerini sürdürdüklerini, yılda 200 bin ton çeliği sıcak, 250 bin ton çeliği ise soğuk işleme kapasitesine sahip olduklarını ifade etti. Faydasıçok, grup şirketleri arasında yer alan Hasmil, Hasotomat, Hasparlak, Hasithal ve Hasboru ile ürün yelpazelerini geliştirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Her yıl İSO 500 tarafından açıklanan İlk 500 Büyük Kuruluş Listesi’ne bu yıl 425’inci sıradan girdiklerini ve önümüzdeki yıllarda ilk 100 arasında yer almayı hedeflediklerini belirten Faydasıçok, “İhracatta sürekli gelişim içindeyiz. Günümüzde beş kıtada 45 ülkeye ihracat yapıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde en fazla ihracat yapan ilk 500 firma arasına da girmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

2012’de yatırım yapacak

Faydasıçok, “Sıvı çelik üretiminde Türkiye, dünyada 10’uncu, Avrupa’da ikinci sırada. Önümüzdeki dönemlerde ülke olarak demir-çelik sektöründe önemli bir üretim üssü olacağımızı söyleyebiliriz” dedi. Faydasıçok, şunları söyledi: “Demir-çelik sektörünün gelişmesindeki en önemli nedenlerden biri, otomotiv sektörünün dört yıl içinde yüzde 30 büyüme hedeflemesidir. Biz de bu gelişmeye paralel olarak, 2012 yılında sıcak haddeleme ve soğuk işleme tesislerimize tamamlama hatlarıyla ilgili ilave yatırımlar gerçekleştireceğiz.”
 


Bu haber toplam 25710 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler