Çal Dağı'nda İşletilecek Nikel Madeni

20 Temmuz 2012 Cuma 12:13
Çal Dağı'nda İşletilecek Nikel Madeni
Madenin işletme hakkını devralan VTG Holding'in yöneticileri, Turgutlu Sanayi ve Ticaret Odası'nı ziyaret etti
Çal Dağı'nda kurulacak nikel madeninin işletme hakkını İngiliz Bosphorus Nikel firmasından satın alan VTG Holding'in yöneticileri, Turgutlu Sanayi ve Ticaret Odası'nı ziyaret etti.

VTG Holding Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kantarcıgil, Çal Dağı Nikel AŞ Genel Müdürü Cevat Er ve beraberindeki heyet, Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TUTSO) ziyaret ederek, oda meclisi başkanı Faruk Aydın, yönetim kurulu başkan yardımcısı Metin Eğerci ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

Maden hakkında bilgi veren Meclis Başkanı Aydın, madenle ilgili tüm izinlerin alındığını ve 2014 yılında üretime başlamayı planladıklarını bildirdi.

Kantarcıgil, maden işletmesiyle tarım yönünden zengin bir yapıya sahip Turgutlu'nun madencilikte de ön plana çıkacağını belirterek, işletmede maden sahasındaki köylerin sakinleri öncelikli olmak üzere bine yakın işçi istihdam edileceğini kaydetti.

Maden işletmesinin çevreye zarar vereceği iddialarına da değinen Katrancıgil, "Önemli olan açık linç veya kapalı kap sistemi değil, önemli olan iyi bir şekilde yürütülmesi. Bir Türk vatandaşı olarak, ülkemize ve ülke insanımıza zarar verecek bir proje uygulanabilirliği içerisinde olmamız beklenemez. Dünyadaki benzer uygulamalara ziyaret ve inceleme gezileri düzenlemeye hazırız" dedi.

TUTSO Meclis Başkanı Faruk Aydın ise VTG Holding'in de oda üyesi olduğunu, dolayısıyla üyelerinin hakkını savunma sorumlulukları bulunduğunu ifade etti.

Oda olarak maden işletmeciliğine karşı olmadıklarını, ancak çevre ve insan sağlığı konusunda duyarlı olduklarını dile getiren Aydın, şunları söyledi:

"Çevreye ve insanımıza zarar verecek bir uygulamanın yanında olmamız beklenmesin. Turgutlulu ve Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri olarak bizler, madenlerin çıkartılmasından tarafız. Yakındığımız ise kamuoyunda oluşan bilgi kirliliği. Her gelen farklı şeyler anlatılıyor. Sizler, Turgutlulara ve bizlere bunu en doğru şekilde anlatmanız, örneklerini kamuoyu ile paylaşmanız."

VTG Holding yöneticileri, Turgutlu Sanayici ve İş Adamları Derneği (TUSİAD) ve Turgutlu Ziraat Odası'nı da ziyaret etti.
Bu haber toplam 22984 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler