BOYA ÜRETİCİLERİ PAINTISTANBUL'DA YENİ PAZARLARIN KAPISINI ARALAYACAK

10 Ağustos 2012 Cuma 16:09
BOYA ÜRETİCİLERİ PAINTISTANBUL'DA YENİ PAZARLARIN KAPISINI ARALAYACAK
Avrupa’nın en büyük 6. boya üreticisi konumunda yer alan Türkiye, dünya boya pazarından daha fazla pay almak için ihracatta atağa hazırlanıyor. 2013’te 1 milyar dolarlık ihracat hedefine kilitlenen sektör, 13-15 Eylül 2012 tarihleri arasında CNR EXPO İstanbul'da düzenlenecek Paintistanbul Fuarı ile yeni pazarların kapılarını aralayacak.
Son 10 yılda yaptığı atılımlarla üretim teknolojisi, ticari yapısı ve artan ihracat gücü ile bölgesel bir üretim merkezi olma hedefine odaklanan Türk boya sanayi, Paintistanbul 2012 Boya Sanayi, Hammadde ve Yardımcı Maddeler Fuar ve Kongesi bir araya geliyor. Toplam 2.5 milyar dolarlık büyüklüğe sahip Türkiye boya sektörü, 2011 yılında 600 milyon dolara yakın ihracat gerçekleştirdi. 2013 yılı için 1 milyar dolarlık ihracat hedefi koyan boya üreticileri bu hedefe ulaşmak için yönünü Orta Doğu, Yakın Doğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Kafkaslar gibi yükselen pazarlara çevirdi. Boya ve hammadde sanayisinin Türkiye'deki tek meslek örgütü olan BOSAD (Boya Sanayicileri Derneği) ve CNR Ekspo Fuarcılık iş birliğinde T.C Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB desteğinde düzenlenecek Paintistanbul'da uluslararası alıcılarla bir araya gelecek olan sektör temsilcilerinin, fuar aracılığıyla yeni iş bağlantılarına imza atması hedefleniyor.

Fuara 400 firma katılıyor

Bu yıl 20 bin metrekare alanda düzenlenecek fuara aralarında DYO, Marshall, Düfa, Polisan, Fawori, Bayer, Genç, Kalekim, Akçalı, Dow, Basf gibi boya ve hammadde kuruluşlarının aralarında yer aldığı 400 firma katılıyor. Paintistanbul’a yurt dışından da Almanya, Çin, İsviçre, Hindistan, Belçika, Ukrayna, İspanya, İtalya ve İran’dan firmalar katılıyor.

23 ülkeden ziyaretçi getirilecek

Dünyanın dört bir yanından alım gruplarının beklendiği fuara Almanya, Belçika, İsviçre, İtalya, Bulgaristan, Çin, Fransa, Romanya, Irak, İran, Mısır, Libya, BAE, Cezayir, Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Sudan, Bağımsız Devletler Topluluğu, Rusya, Ukrayna, Umman ve Yemen’den ziyaretçiler bekleniyor. Paintistanbul'da sergilenecek ürün grupları arasında hammaddeler, fonksiyonel boyalar, sulu boyalar, inşaat boyaları, otomotiv boyaları, sanayi boyaları, matbaa mürekkepleri, yapıştırıcılar, izolasyon malzemeleri ve yapı kimyasalları, boya üretim teknolojileri, test ve analiz yöntemleri ve yan sektörleri yer alıyor.90 milyar dolarlık pazar

Toplam 90 milyar dolarlık büyüklüğe sahip dünya boya pazarından yüzde 2 pay alan Türkiye’de yılda 800 bin ton boya üretimi yapılıyor. Özellikle AB ülkeleri genelinde boya sanayisinin üretim ve talep yapısındaki daralmayı göz önünde tutan Türk boya üreticileri, Rusya, Romanya, Ukrayna, Azerbaycan, Suriye, Libya, Irak, İran, Slovenya, Sırbistan ve Hırvatistan gibi globalleşmemiş pazarlara odaklanıyor.

Boya firmaları Türkiye’ye yatırıma geliyor

Özellikle Batı Avrupa’da doygunluğa ulaşan boya pazarında düşük büyüme oranları ve yüksek maliyetlerle çalışmak zorunda olan çok uluslu boya üreticileri, yeni yatırımlarını AB’ye yeni üye olan Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine ve AB entegrasyonuna adım atan Türkiye’ye kaydırıyor. Ayrıca Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yakınlığı nedeniyle Türkiye, bu ülkelere yönelik ihracatta önemli bir üretim merkezi konumunda yer alıyor.
Bu haber toplam 35218 defa okunmuştur