Ekin Metal Finans Müdürü Rıdvan Türkoğlu: Satışlarımızda ve Yarı Mamul Üretiminde Yerli Ürünlere Ağırlık Veriyoruz

09 Mayıs 2013 Perşembe 16:41
Ekin Metal Finans Müdürü Rıdvan Türkoğlu: Satışlarımızda ve Yarı Mamul Üretiminde Yerli Ürünlere Ağırlık Veriyoruz
Gerek yassı gerekse de uzun mamul ürünlerde geniş stok ve hızlı teslimat prensibiyle çalışmalarını sürdüren Ekin Metal, aile şirketi olmasına kurumsal bir anlayışla yönetiliyor.
Gerek yassı gerekse de uzun mamul ürünlerde geniş stok ve hızlı teslimat prensibiyle çalışmalarını sürdüren Ekin Metal, aile şirketi olmasına kurumsal bir anlayışla yönetiliyor. “Kendi sektörümüzde daha iyisini nasıl yaparız” düşüncesiyle hizmet kalitesini her geçen gün arttıran firmanın Finans Müdürü Rıdvan Türkoğlu ile gerçekleştirmiş olduğumuz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Ekin Metal olarak sektörde hangi ürün ve hizmetlerle çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz?


Ürünlerimizin arasında sıcak ve soğuk sac, hadde ürünlerimizden NPU, NPI, köşebent, lama, silme, HEB, HEA, IPE profiller ile kare demirleri yer almaktadır. Bu ürünler sürekli stoklarımızda mevcut olup müşteriye anında cevap verilmektedir. Bunun yanı sıra faaliyetlerimiz arasında sac kesim büküm, plazma kesim ile lazer kesim hizmeti vermekteyiz. Ayrıca, müşterilerimize istekleri doğrultusunda kaynaklı imalat projelerine destek oluyoruz. Ülkemizde yapılan yassı çelik yatırımları ve sektöre olan yansımaları hakkında neler düşünüyorsunuz? Güzel bir konuya değindiniz. Türkiye’de son senelerde artan hem yassı hem de uzun mamul grubunda artan yatırımlarla Türkiye, demir çelik sektöründe ihracatçı bir konuma gelmiştir. Fakat yapılan yatırımlar sizin de bildiğiniz üzere hurda mamulden üretim ile yapılmaktadır. Türkiye, bugün hurda bağımlısı bir ülke durumuna gelmiştir. Hatta dünya hurda piyasalarında belirgin bir rol oynamaktadır. Türkiye’de hem yassı hem de uzun mamulde arz fazlası olduğundan üretilen malı ihracat yapılması gerekmektedir. Yassı çelik üretiminin Türkiye’de artması, imalatçı firmalara daha uygun şartlarda malzeme temin etme şansını doğurdu. Rekabet arttığı için üretici firmaların malzeme çeşitliliği genişledi ve sektörde avantajlı fiyatlar ortaya çıkmaya başladı.

Firma olarak satışlarınızın yerli ürün ve ithal ürün oranlarını bizimle paylaşır mısınız?

Gerek mamul satışlarımızın gerekse de yarı mamul üretiminde kullandığımız malzemelerin büyük çoğunluğunu yerli ürünler oluşturuyor. Türkiye, ürün kalitesi açısından birçok ülkeden çok daha iyi konumda… Bununla birlikte iletişim sorunu ve navlun sorunu da yaşamadığımız için yerli ürünlere yöneliyoruz. Daha çok hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Çalıştığımız sektörler ağırlıklı olarak makine ve enerji sektörü… Bu iki sektör Türkiye’nin büyümesine katkı yapan sektörler ve hizmet işi oldukça yoğun…Sizden ürün temin eden firmalar, malzeme seçiminde nelere dikkat ediyorlar? Bu konuda yeterince seçici olduklarını söyleyebilir miyiz?


Şu an benim izlemlerinden anladığım, artık firmalar bu konuda daha bilinçliler. Satın aldıkları malzemenin sertifikasını mutlaka talep ediyorlar. Bazı tüketiciler menşei belirtip sadece o menşeili ürünü kullanmayı tercih ediyorlar. Özellikle ihracatçı firmalar bu konuda daha titizler ve satın aldıkları ürünleri de analizini yapıp emin oluyorlar. Sonuçta kullanılan ürün her bir makinenin ya da mamulün bir parçası olup, malzemeden dolayı yaşanacak sıkıntı imalatçı firmayı da zor duruma düşürebilir. AB ülkelerinin gerek ekonomilerindeki gerekse de sanayilerindeki durgunluk Türkiye’deki çelik piyasalarına nasıl yansıdı? Gelişmiş ekonomilerin durgunluk yaşaması Türkiye yassı çelik sektörünü fazlasıyla etkiledi. Küresel demir çelik piyasalarında belirgin rol oynayan bir Çin faktörü var. Dünyada son iki senedir büyüme hızı oldukça düşük… Fiyatlar da oldukça düşük seviyede seyrediyor. Türkiye’de yassı çelik üretimi arttığı için üretici firmalar zaman zaman kapasite oranlarını düşürerek piyasada arz-talep dengesini kurmaya çalışıyorlar. Gelişmiş ekonomilerdeki canlanmayla birlikte Türk çelik sektörü de mutlaka hareketlenecektir.

Son olarak önümüzdeki dönemlerde hayata geçirmeyi düşündüğü projelerden bahseder misiniz?

Kısa vadede lazer kesim makinamızın sayısını artıracağız. Bunun yanı sıra Ankara Eryaman’da stok sahası kurup, ana stok sahamızı buraya taşıyacağız. Ayrıca, entegre olacak şekilde bir fabrika kuracağız.
Bu haber toplam 31920 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler