İzmir Demir Çelik'ten enerjiye 350 milyon dolar

12 Haziran 2013 Çarşamba 11:11
İzmir Demir Çelik'ten enerjiye 350 milyon dolar
Türkiye’nin demir çelik ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş., enerji yatırımını hızlandırdı.
Şirketin bağlı ortaklarından İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin 2011 yılında başladığı ve toplam yatırım tutarı 350 milyon doları bulan elektrik santrali için 2012 sonu itibariyle 147 milyon dolar harcadı.

İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, Türkiye ve uluslararası alanda geçerli teknik ve çevre standartlarına uygun olarak, son teknolojiyle kurulmasına başlanan santral tamamlandığında, Türkiye’nin yıllık ihtiyacının yaklaşık yüzde 1’ine karşılık gelen 2,56 milyar kw/h elektrik üreteceğini söyledi. İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş.’nin olağan genel kurul toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Şahin, üretim ve yatırımlarla ilgili bilgi verdi. Dünyada ve Türkiye’de ekonomik yavaşlamaya rağmen yatırımlarını ara vermeden sürdürdüklerini belirten Şahin, 2012 yılında Türkiye’nin dünya ham çelik üretiminde 10. sıradan 8. sıraya yükseldiğini kaydetti. Şahin’in verdiği bilgiye göre İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş., yüzde 13 büyüme sağlayarak 1,4 milyon ton kütük ve fason, 1,3 milyon ton da inşaat demiri üretti.

Kütük boyutlarının çeşitlendirilmesi ve blum üretilmesi imkanı sağlamak amacıyla başlattıkları büyümenin sürekli döküm makinesi ve üç gemi alımıyla devam ettiğini aktaran Şahin, “Bütün dünyada çelik konstrüksiyon binaların önemi giderek daha iyi anlaşılıyor. Deprem kuşağındaki ülkemizde de bu tip binaların artmasının kaçınılmaz olduğunu öngörerek, yüksek katma değerli ürünlere yöneldik. Bu çerçevede yapımına 2011 yılında başladığımız yıllık 400 bin ton kapasiteli orta profil haddehanesi bu yıl tamamlandı. Ayrıca farklı boyutlarda kütük, blum ve inşaat demiri üretimine elektriği de ekledik.” dedi. Halil Şahin, “Sürdürülebilir İnşaat Çeliği” sertifikasına da sahip olduklarını, çalışan sayılarını ise bin 805’e ulaştığını sözlerine ekledi.
Bu haber toplam 22720 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler