HKTM Demir Çelik sektöründe de çalışmalarına devam ediyor

25 Mart 2014 Salı 10:57
HKTM Demir Çelik sektöründe de çalışmalarına devam ediyor
Ağır sanayi kollarında yıllardır HKTM olarak yaptığımız projeler ve çalışmalardan ötürü kendimizi içinde gördüğümüz bir sektör ve bu sektörde en önemli değer insan sağlığı ve üretim miktarlarıdır.

İlham ÇELEBİ / HKTM- Genel Müdür Yardımcısı
HİDROPAR HAREKET KONTROL TEKNOLOJİLERİ MERKEZİ
Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Demir çeliğin dünya ekonomisinde ve de ülke ekonomisinde son derece önemli ve etken bir durumda olduğunu belirtmek istiyorum. Gelişen teknolojilerin sektörel üretim tarzlarına yansıtılmaması durumunda sürdürebilir büyümeyi yakalamamıza pek olanak gözükmemektedir. Gücün iletilmesinde hidrolik sistemlerin demir çelikte baskın olarak kullanılması nedeni ile HKTM olarak tüm üretim hatlarına hareket sistemleri açısından bakmamıza ve sorgulayıcı yaklaşmamıza olanak sağlamaktadır. Hareket sistemlerinde fabrikaların son yıllarda kullanıma yöneldikleri en yeni teknoloji olarak robot teknolojilerini görüyoruz.

Uzun mamul üretiminde elektrik ark ocakları ve pota ocaklarında; Numune alma üzerine yapılan uygulamalar ile alınan numunenin daha sağlıklı sonuçları vermesi ve laboratuvar ile yapılan otomatik sistemler ile hızlı ve sağlıklı karar verme süreçlerini oluşturmuştur. EBT kapısı açma için kullanılan robotlar ile en önemli değer olan zaman en az kullanılarak üretim süreci hızlandırılmaktadır. Yeni yeni uygulamaya başlanılan lazer ile ocak içi refrakter ölçümü ile önceden duruş planlama yapılmasının yanında su tesislerin aşırı yüklenmesine önceden engel teşkil ettirmektedir. Bu konuda çalışan müşterilerimizle her türlü ortak proje çalışmalarını yürütmekteyiz. Yassı mamül üretiminde tüm teknoloji ürünleri ve gelişmeleri her zaman daha önce görürüz. Bunda en önemli faktör kalitenin birinci öncelik olarak alınmasıdır. Yassı çelik üretimi yapan tüm sürekli döküm makinalarında kesinlikle kullanılan Hidrolik Osilasyon sistemi, Uzun mamül üretimi yapan sürekli döküm makinalarında yeni ve merak uyandıran bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Hidrolik Osilasyon sistemi ile yüksek frekans ile çalışarak kalıp içinden geçen sıvı çeliğin içinde boşluk oluşmaması istenmektedir. Hidrolik osilasyonda ana unsur tüm kontrol yapısının kapalı devre olarak kalıp hareketini sağlayan hidrolik lineer eksende iki ana parametre üzerinden kontrol sağlanır. Birinci etken istenilen frekans değerinin sağlaması ikinci etken strok değeridir. Bu iki etkenin istenilen değer aralığında tutulması çalışma esnasında silindir üzerinde alınan basınç transduseri ve pozisyon cetvelinden gelen bilgilerin sürekli değerlendirilerek hareketin sürekliliği sağlanır. Yine uzun mamül üretiminde yeni kullanılmaya başlanılan robot teknolojileri de yassı üretim için pek yeni değildir. Özellikle yassı mamül üretiminde çıkan malın üretim takip edilebilirliği için yapılan kodlama işlemi (markalama) robotlarla yapılmaktadır.

Haddehane teknolojilerinde kalite ile birlikte maliyet çok önemli olduğundan yüksek hıza çıkmak için paketleme ve soğutma ızgara bölümünde 6 eksenli olmasa da hareketlerin kapalı devre kontrolleri çalıştırılmaktadırlar. Ağır sanayi ve özellikle demir çelik uzmanlıklarımızı daha fazla robot teknolojilerine bizimle çalışma yürüten makine ve sistem üreticisi müşterilerimizle son kullanıcılara aktaracağımız bir yıl olacak. Her konuda olduğu gibi geç kalmamak için ve güçlü olduğumuz Demir Çelik sektöründe yeni teknoloji hareket ve kontrol sistemlerini uygulamaya almak için elimizi taşın altına koymak zorundayız.

 

Bu haber toplam 27954 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler