AKKUYU'DAN TÜRK FİRMALARINA TÜYOLAR

23 Mart 2015 Pazartesi 13:07
AKKUYU'DAN TÜRK FİRMALARINA TÜYOLAR
Akkuyu Nükleer Santrali Projesinde tedarikçi olmak isteyen Türk firmalarına Akkuyu Satın Alma Müdürü aradıkları kriterler hakkında bilgi verdi.

NÜKLEER TECRÜBESİ OLMAYAN TÜRK FİRMALARINDA KİMYA VE ENERJİ SEKTÖRÜNDE TECRÜBE ARANACAK

Akkuyu Nükleer Santrali Projesinde tedarikçi olmak isteyen Türk firmalarına Akkuyu Satın Alma Müdürü aradıkları kriterler hakkında bilgi verdi. Buna göre kimya ve enerji sektöründe tecrübesi olan Türk firmaları Akkuyu ihalelerinde bir adım önde olacak. Firmaların personel kalitesi ve tecrübeli yöneticilere de sahip olması ihale değerlendirmesinde dikkate alınacak.

II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi'nde konuşan Akkuyu Nükleer A.Ş Satın Alma Metodolojisi ve İhale Birimi Müdürü Valeriy Lobovich, Akkuyu Nükleer’in satın alma prensipleri ve tedarikçi seçme yöntemlerini açıkladı. Türk firmaların ilk defa nükleerle tanıştıklarını vurgulayan Valeriy Lobovich, “Türk şirketlerden nükleer tecrübe beklemiyoruz ama ihale sürecinde Türk şirketlerinin enerji ya da kimya sektöründeki tecrübelerini dikkate alıyoruz” dedi.

Akkuyu NGS için tedarikçi şirketleri nasıl belirlediklerini ve şirketlerin uygulaması gereken kriterleri ayrıntılarını anlatan Valeriy Lobovich, Akkuyu Nükleer Santrali'nde tedarikçi olarak yer alacak firmaların öncelikle tecrübeli olmalarına dikkat ettiklerini söyledi. Lobovich, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK), ihaleler için gerekli evrakları ve Türk şirketlerinin uyması gerek protokolleri belirlediğini hatırlattı.

ROSATOM VE TAEK STANDARTLARI ARANACAK

Valeriy Lobovich, ihaleye girecek firmaların, Akkuyu Nükleer Santralinin Rus standartlarına sahip Rosatom tarafından yapıldığının unutulmaması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Tedarikçi şirketlerin nükleer santralle iş yapabilmesi için öncelikle kendi ülkelerinin standartlarını yakalamaları gerekiyor. Türkiye'deki standartları da TAEK belirliyor. Şirketler, TAEK'in standartlarını yerine getirdikten sonra bizim yani Akkuyu’nun ihaleye standartlarını yakalaması gerekiyor. Bu standartları ve ihale şartlarını şirketimizin internet sitesinde yayınlıyoruz. Kurumlar evraklara kolaylıkla ulaşabilir. Ve belirlenen süreçleri tamamlayan şirketler ihaleye girebilir. Ancak şirketlerin tecrübeleri ve personel yeterlilikleri bizim için öncelikli konular. İhale süreçlerimiz şeffaf. Akkuyu ihalelerine girmek isteyen firmalar, Türkiye’nin yani TAEK’in ve bizim standartlarımızı yakaladıkları takdirde, ihale sürecine başlayabiliyorlar. İhale süreci başlamadan önce firmalara, yüz yüze ya da e-mail yolu ile gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz ve soruları cevaplıyoruz. Firmaların personel kalitesi ve tecrübeli yöneticilere de sahip olup olmadığı da süreçte bizim için önemli bir kriter.”

Bu haber toplam 14714 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler