KC İç ve Dış Tic. Genel Müdürü İsmail Göktaş: Müşteri portföyümüz her geçen gün artıyor

30 Nisan 2015 Perşembe 11:43
KC İç ve Dış Tic. Genel Müdürü İsmail Göktaş: Müşteri portföyümüz her geçen gün artıyor
KC İç ve Dış Tic. Genel Müdürü İsmail Göktaş ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Demir çelik sektöründeki firmaların üretimleriyle alakalı gereksinim duydukları bütün ihtiyaçlarını tek elden, hızlı, ekonomik ve güvenilir bir şekilde karşılamayı hedeflemiş olan KC İç ve Dış Tic. faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Müşteri portföyünü her geçen gün arttıran firma, genç ve deneyimli kadrosuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden bahseder misiniz?

1968 senesinde Karabük Meslek Lisesi’nin Metalurji Bölümü’nü bitirdikten sonra 1969’da Ankara’da Makine Mühendisliği Bölümü’ne başladım ama okulu aynı sene bıraktım. 1969 senesinde kuruluşu ile beraber Çolakoğlu Metalurji’de vardiya amiri olarak aktif meslek hayatıma ilk adımı attım. 1978’e kadar aynı göreve devam ettikten sonra, ardından Asil Çelik A.Ş’de Çelikhane vardiya şefliği görevini üstlendim ve burada da 10 yıl aralıksız görevime devam ettim. Buradaki çalışma sürem içerisinde aralıklarla Almanya’da 3 kez ve Japonya’da 1 kez olmak üzere uzun süreli mesleki eğitimler aldım. 1988 – 1990 yılları arası Ekinciler Demir ve Çelik Sanayi A.Ş, 1990-1993 Sivas Demir Çelik İşletmeleri A.Ş’de görev üstlendim. 1993 – 1996 arası Tüber Demir Çelik’teki görevimden sonra 1996 senesi itibariyle Yeşilyurt Demir Çelik’te İşletme Müdürü olarak göreve başladım. Ardından 2003 senesinde Sudan’da bulunan Giad Steel’de 4 yıl boyunca işletme sorumlusu oldum. 2008 – 2009 İlhan Metalurji A.Ş. de İşletme Müdürlüğü, 2011 – 2012 Cansan Metalurji Ltd. Şti.’de İşletme Müdürlüğü ve en son olarak da Kırıkkale Kardemir A.Ş’de İşletme Müdürlüğü görevi yaptım. Bu saydığım firmaların tamamının kuruluş projelerinden üretime ilk başladıkları ana kadar geçen süreçlerde emek veren kadroların içinde bizzat görev aldım.

Firmanızı tanıyabilir miyiz? Firmanız ne zaman, nerede kuruldu, faaliyet alanlarınız neler?

Firmamız KC İç ve Dış Tic. Uluslararası Nak. Ltd. Şti. 2013 senesi Ekim ayında İstanbul’da kuruldu. Tamamı Demir Çelik sektöründe geçmiş olan ve 40 yılı aşan süreyle devam eden aktif meslek hayatımın ardından artık iyiden iyiye emekli olmaya karar verdiğim bir dönemde, çalışma hayatından ve sektörden uzak kalamayacağımı da bildiğimden -işleyen demir pas tutmazdiyerek, elde ettiğim tecrübelerimi sektörün içinde rolü olan herkese, her kuruluşa aktarmaya devam etmek istemem sonucunda kurulmuş bir firmadır. Faaliyet alanlarımız demir ve çelik ürünlerinin üretiminde kullanılan hurda dışındaki bütün hammadde ve yardımcı ürünlerin tedariğini yapmak ve aynı zamanda firmalara üretim ve satış danışmanlığı vermek, uluslararası ve yurt içi nakliyat hizmetleri sağlamaktır.

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Kuruluş amacımız demir çelik sektöründeki firmalarımızın üretimleriyle alakalı gereksinim duydukları bütün ihtiyaçlarını tek elden, hızlı, ekonomik ve güvenilir bir şekilde karşılamaktır. Bu doğrultuda firma olarak yurtdışından ark ve pota ocağı elektrotları, ferro alaşımlar, refrakter malzemeleri, seramik kaplı çelik borular ve alüminyum külçeler başta olmak üzere çeşitli ürünler tedarik etmekteyiz. Talepler doğrultusunda da daha spesifik malzemelerin tedariğini de gerçekleştirmekteyiz.

Ayrıca, son yıllarda ülkemizde yeni yeni önem kazanmaya başlamış olsa da, üretimde aktif çalışmış biri olarak iş ve personel güvenliğinin önemini gayet iyi deneyimlediğimden, firma olarak iş ve personel güvenliği ekipmanlarının tamamını müşterilerimizin talepleri doğrultusunda tedarik etmekteyiz.

Firmamızın lokasyonu sayesinde; üretimde çok büyük önem arz eden ve olmazsa olmaz bir diğer unsur olan makineler için ise her türlü makine yedek parçaları ve ekipmanlarını ayrıca her türlü hırdavat ürünlerini de doğru ve hızlı bir şekilde müşterilerimize sağlamaktayız.

Bütün bunların yanı sıra hizmet zincirimizin son halkası olarak, müşterilerimizin yurtiçi ve yurtdışı taşımacılık talepleri doğrultusunda, geniş acenta ağımız sayesinde oldukça avantajlı maliyetler ile güvenilir ve hızlı nakliye hizmeti de sunmaktayız.

Danışmanlık hizmetleri de verdiğinizi biliyoruz. Bizlere bu danışmanlık hizmetlerinden bahseder misiniz? Müşterilerinize sunmuş olduğunuz çözüm önerilerinizden bahseder misiniz?

Hak verirsiniz ki, uzun yıllar fabrikaların her alanında bilfiil çalışınca bir kitap yazacak kadar tecrübeye sahip oluyorsunuz ve çalışma hayatı boyunca bu tecrübeler sayesinde güzel işler başarıyorsunuz. Şimdi ise sıra bu tecrübeleri sadece bir firma ile değil; tüm firmalarımız ile paylaşmaya geldi. Bizler firmalara, üretime hazırlık ya da üretim aşamalarında ihtiyaç duydukları her türlü konuda, teknolojik ve ekonomik altyapı olanaklarının da izin verdiği çerçevede danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Bu hizmetleri daha çok, üretim aşamasında karşı karşıya kalınan sorunların giderilmesi, ürün kalitesinin artırılması, doğru malzemelerin ve ekipmanların kullanılması ve de kalifiye personel istihdamı olarak sıralayabiliriz. Ancak burada bir konudan bahsetmeden de geçmek istemiyorum. Şöyle ki; başarıya ulaşmak maalesef gün geçtikçe hepimiz için zorlaşıyor ve bu zorluklar içerisinde firmalarımızın karşılaştıkları önemli sıkıntılardan birisi; yenilikler yapabilmek ve bu sayede katma değeri yüksek ürünler üretebilmektir. Maalesef bu konudaki olanaklar ve fırsatlar çeşitli engeller yüzünden gerektiğince değerlendirilememektedir. Bu durum özellikle yeni ürün ve yeni pazarlar için geçerlidir. Bunu engellemek için firmalarımızın sürekli olarak arayış içinde olması gerekmekte ve katma değeri daha yüksek olan ürünleri nasıl üretebileceklerini belirlemeleri gerekmektedir. İşte bu noktada biz firmalarımıza gerekli desteği ve çözüm önerilerimizi sunmaktayız.

Bunun yanı sıra, yurtdışı tecrübelerimizi ve ilişkilerimizi kullanarak firmalarımıza ürünlerini yurtdışı pazarlarda da satabilmeleri için satış ve pazarlama danışmanlığı hizmeti de veriyoruz. Amacımız müşterilerimize ihtiyaçları doğrultusunda her türlü çözüm önerileri sunabilmektir.

Firmanız henüz yeni kurulmuş genç bir firma. Firmanızı 10 yıl sonra nerede görüyorsunuz? Gelecek planlarınız arasında neler var?

Evet bakıldığı zaman çok genç bir firmayız, kadromuz da yaş olarak genç, fakat tamamen konularında uzman bir kadroya sahibiz. Benim tecrübelerimi bu genç kadronun yenilikçi düşünce tarzı ile harmanlayıp firmalarımıza çok daha iyi hizmet vermeyi hedefliyoruz. Profesyonelliğimizi amatör ruhumuzla zenginleştirip, her müşterimize sanki tek müşterimizmiş gibi özel davranıp en iyi hizmeti sunmak için yola çıktık.

10 yıl sonra da aynı amatör ruhu korumak ve sektördeki firmaların ihtiyaç duydukları servisi veya ürünü en iyi hizmeti alarak bulabilecekleri tek adres olmak istiyoruz. Aynı zamanda hedef kitlemizi arttırmak, yeni müşterilerle tanışmak ve onlara kaliteli hizmet vererek onlarla olan iletişimizi sürekli kılmak hedeflerimizden bir tanesidir. Bu doğrultuda, müşterilerimizden gelebilecek her türlü görüş ve öneriye her zaman açığız.

Sektördeki rekabet ortamı hakkındaki düşünceleriniz neler? Sizce sektörde adil bir rekabet ortamı var mı?

Tabii ki üretimin, ticaretin olduğu yerde rekabet olacak ve olmalıdır da. Rekabet firmaların kendini yenilemesini, geliştirmesini ve beraberinde kaliteli, aranılan ürünleri üretmesini sağlar. Globalleşen dünyada ve daralan ekonomik piyasalarda asıl önemli olan uluslararası rekabettir. Uluslararası arenalarda üretilen aynı ürünlerle rekabet edebilmektir. Ama maalesef özellikle ülkemizdeki sanayi kuruluşları için, rekabet etme gücünü zayıflatan ve var olan gücün elden gitmesine neden olan birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebepleri saymaya kalkarsak bitiremeyiz ama en önemli sebeplerden bir tanesi tabi ki yüksek maliyetli hammadde.

Özellikle Türk Demir Çelik Sektörünün geçen sene zayıflamasında ve kötü bir sene geçirmesinde ki en önemli sebep dışarıdan ithal edilmekte olan ve yüksek seyreden hurda fiyatlarına karşılık, dünyanın önde gelen çelik üreticilerinden olan Çin’in rezervlerindeki demir cevheri kullanımı ile daha düşük maliyetle üretim yapması ve piyasaya agresif bir şekilde saldırması olmuştur bu da sanayimizin rekabet gücünü azalmış ve azaltmaktadır. Durum böyle iken sanıyorum adil rekabet ortamından bahsetmemiz veya adil bir ortam var dememiz olası değildir.

2014 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2015’ten beklentileriniz nelerdir?

2014 yılı bizim için hazırlık yılı olarak geçti. Biz yola çıkarken; firmamızın uzun seneler boyunca sektörde hizmet vermesini, kalıcı ve aranılan bir firma olmasını hedefledik. Ve bu hedefe ancak temellerimizi sağlam atarak ulaşabileceğimizi bildiğimizden, 2014 yılı boyunca gerekli her türlü çalışmaları yaptık ve 2015 yılı ile beraber firmamızı, çalışmalarımızı, hizmetlerimizi ve tecrübelerimizi sektörümüzdeki bütün kuruluşlar ile paylaşmaya başladık.

Demir çelik sektörünün içinde bulunduğu durum üzerine yapılan tüm analizlerde, 2015 senesinin de 2014 yılı gibi sıkıntılı geçeceğini göstermekte ki bende aynı görüşü istemeyerek paylaşıyorum. Bu durumda önemli olan, doğru adımlar atarak bu zor günleri de olabildiğince az zararla geçirebilmektir. Bizler ise KC olarak 2015 yılına müşterilerimize en iyi ve en hızlı hizmeti sunacağız diyerek başladık ve böyle de devam edeceğiz. Bu darboğazdan sektörümüzdeki bütün üreticilerle el ele çıkmak en büyük hedefimiz.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi planladığınız projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Firma olarak sektörümüze ivme kazandıracağına inandığımız bazı önemli yurtdışı firmaların Türkiye temsilciliklerini alma hususunda çalışmalarımız bulunmak ta şu an ve distribütörlük konularında kendileriyle halen görüşmelerimiz devam etmekte. 2016 senesinde düzenlenecek olan Ankiros- Annofer-Turkcast fuarına birlikte katılmak için firma olarak davet edildik. Önemli bir fuar olması nedeniyle bizde KC LTD. ŞTİ. olarak o fuarda bulunmak istiyoruz. Bu sayede daha sağlam işbirlikleri kurabileceğimizin bilincindeyiz. Ayrıca da bazı firmalarımızın yurtdışı ürün satışlarını gerçekleştirmek için ve yurtdışı temsilcileri olmak konusunda da görüşmeler ve çalışmalar yapmaktayız.

Son olarak dergimiz aracılığıyla sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Firma olarak sektöre yeni girmiş bir firma olabiliriz ama aslında senelerdir onlarla beraberim ve onları çok iyi tanıyorum. Bundan sonra tek başıma değil ekibimle beraber onların en iyi yol arkadaşları olmak ve işlerini büyütürken onlara destek olmak en büyük arzum.

Son olarak, Demir Çelik Store Dergisi ve ekibine, bize verdiği destek ve düşüncelerimizi paylaşmamıza yardımcı olduğu için çok teşekkür ediyorum.

Bu haber toplam 17040 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler