Hızlı, güvenilir ve kaliteli hizmet vermeyi ilke edinmiş bir firmayız

04 Mayıs 2015 Pazartesi 13:22
Hızlı, güvenilir ve kaliteli hizmet vermeyi ilke edinmiş bir firmayız
Evin Gümrük Müşavirliği Genel Müdürü Sinan Aktaş ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

1970 yılında Sivas’ın Hafik İlçesinin Pirhüseyin köyünde doğdum. İstanbul’a çok küçük yaşta geldim. Beşiktaş futbol takımının altyapısında 1982-1987 yılları arasında oynadığımdan eğitimime ara verdim. Beşiktaş Genç takıma kadar çıktım. Futbola olan ilgim Beşiktaş Kongre Üyesi olarak devam etmektedir.

Akrabam Hıdır Erdovan aracılığıyla 1988 yılında Gümrük Müşavirliği mesleğine başladım. Yaklaşık 25 yıldır da bu mesleğin içindeyim. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Gümrük Müşavirlik mesleğine başladıktan 9 yıl sonra kendi firmamı açtım. Evin Gümrük Müşavirliği yaklaşık 25 yıllık deneyimi ile meslekte faaliyet göstermektedir. İstanbul’daki tüm Gümrükler de uzman kadrosuyla hizmet vermektedir.

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz hizmetler hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Öncelikle Gümrük Müşavirliği alanında hızlı, güvenilir ve kaliteli hizmet vermeyi kendimize ilke edinmiş bir firmayız. Ağırlıklı olarak metal sektöründe firmalarımıza, özellikle de paslanmaz saç ithalatı yapan birçok firmaya hizmet vermekteyiz. Bunun yanı sıra tekstil sektöründeki firmalara hizmet vermekteyiz.

Lojistik anlamında vermiş olduğunuz hizmetler hakkında bilgi alabilir miyiz? Mümkünse referanslarınızdan bazılarını bizlerle paylaşır mısınız?

Anlaşmalı nakliye firmalarıyla proje bazında nakliye organizasyonları yapılır.

Şirketimizin partnerleri olan gümrüklü antrepolar aracılığı ile müşterilerine kalite ve güvenli antrepoculuk hizmeti sunulmasını sağlarız. Tüm resmi kurumlardan alınacak belgeler için gerekli Müracaatlar, takip, revize ve sonuçlandırmasını gerçekleştirir. (Elektronik ortamda Dahilde İşleme İzin Belgesi, Yatırım Teşvik Belgesi vb...).

Sektördeki rekabet ortamı hakkındaki düşünceleriniz neler? Sizce sektörde adil bir rekabet ortamı var mıdır?

Ülkemizde birçok sektörde olduğu gibi Gümrük Müşavirlik sektöründe de adil bir rekabet ortamından bahsetmek mümkün değil.

Haksız rekabetin yaşanmasının birçok nedeni olmakla birlikte en önemlilerinden biri de meslek mensuplarının bu haksız rekabeti körüklemeleridir. Bu nedenle birçok Gümrük Müşavirlik firmasının ömrü ya çok kısa oluyor ya da firmalara ciddi zararlar vermektedirler.

Diğer bir hususta küçük ve orta ölçekli Gümrük Müşavirlik firmalarının sektör de tekel olmaya çalışan firmalara karşı korunaksız bırakılmalarıdır. Sektörde kartel olmaya çalışan firmalar çok düşük tekliflerle haksız rekabet ortamını geliştirmektedirler. Aslında bu durumda özellikle zarar görecek olan yine ithalat ve ihracatçılar olacak. Çünkü zamanla bu büyük firmalara mecbur kalacaklardır.

Firmanızı rakiplerinizden ayıran özellikler neler? Müşteriler neden sizleri tercih etmeli? Sunmuş olduğunuz ayrıcalıklar neler?

Başta da ifade ettiğim gibi yılların getirmiş olduğu deneyim ve birikim bizim en büyük artımız diyebilirim. Sektörde güvenilirliği test edilmiş, vermiş olduğu hizmetlerde kendini kanıtlamış firmayız. Bundan dolayı mevcut müşterilerimizin birçoğu ile on yılın üzerinde birlikte çalışmaktayız. Müşterilerimizin bir nevi kendi departmanlarından biri gibi sürekli iletişimde olup yaşanan tüm sorunlarda ivedi olarak çözümler sunabilen bir firmayız. Olabildiğince hızlı ve deneyimli personeliyle müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Sivaslı bir iş adamı olarak Sivas’ta farklı alanlarda herhangi bir yatırımınız var mı? Farklı sektörlerde Sivas’ta yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?

Sivas’a her yıl düzenli olarak gidip gelmekteyim. Hem eski usul toprak damlı evimiz duruyor hem de on yıl önce yaptığım evimiz var. Sivas ta beş altı yıl önce deneme amaçlı 50 ağaçlık bir ceviz bahçesi kurdum. Ancak fideler Sivas’ın soğuk iklimine uyum sağlayamadılar. Projeyi şimdilik durdurdum. Ancak ilerde gerek hayvancılık gerekse bahçecilik anlamında projeler yapmayı düşünüyorum.

Sivas sivil toplum kuruluşları ile ilişkiniz nasıldır? Bu konuda bizlere neler söyleyebilirsiniz?

Kişi olarak hayatın her alanında örgütlenmenin gerekliliğine inanan biriyim. Nitekim Çağdaş Esnaf Sanayici ve İşverenler Derneğinin (ÇAĞSİAD) Genel Merkez yönetiminde yer almaktayım. Sivaslı sivil toplum kuruluşları ile bireysel olarak diyaloglarım var ancak kurumsal olarak herhangi birinde şimdilik bir üyeliğim yok. Olmasını isterim. Sivas’ın hak ettiği noktaya ulaşmasına ancak bu yolla destek vereceğimize inanıyorum.

Kısa ve uzun vade de hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler?

Firmamız Evin Gümrük Müşavirliği olarak 2014 yılı, istediğimiz ve beklediğimiz bir seviyede geçti. 2014 yılında portföyümüzde yeni müşterilerimiz olması ve bunun artarak devam etmesi bizim açımızdan sevindirici gelişmeler.

Ancak ülke ekonomisindeki dalgalanmalar ve olası riskleri de sektörün bir parçası olarak hissediyor ve etkileniyoruz. Dolayısıyla 2015 yılının zor geçeceği aşikâr. Ancak bu zorlukları avantaja dönüştürmek en önemli hedefimiz olacak.

Firmanız açısından 2014 yılı nasıl geçti? 2015 yılından beklentileriniz neler?

Son olarak Sivas iş dünyasının özellikle Sivas’ta ortak projeler geliştirerek bu ilimizin gelişmesine ciddi katkılar sunacağını düşünüyorum. Nasıl ki doyduğumuz şehri unutmuyorsak doğduğumuz şehri de unutmamalıyız. Derginiz aracılığıyla yine Sivas iş dünyasının kendi arasındaki güç birliğini her alanda geliştirmesini ümit ediyorum.

Sizin de bu yayınlar vesilesiyle vermiş olduğunuz desteklerden dolayı tebrik ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Bu haber toplam 23450 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler