Paslanmaz Çelik Sektöründe Kalitenin Adresi: Oba Paslanmaz

18 Şubat 2016 Perşembe 16:21
Paslanmaz Çelik Sektöründe Kalitenin Adresi: Oba Paslanmaz
Oba Paslanmaz Yurtdışı Satış Direktörü Hakan Atıcı ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Oba Paslanmaz Yurtdışı Satış Direktörü Hakan Atıcı ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

Oba Paslanmaz, paslanmaz çelik sektöründe faaliyetlerine 2000 tarihinde İkitelli Demirciler Sitesi’nde başlamış, şu anda ise; müşteri hizmetlerini ve satışlarımızı Esenyurt’taki modern merkezimizden yürütmektedir.

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler? Ağırlıklı olarak hangi sektörlere ürün temin ediyorsunuz?

Başta paslanmaz çelik boru ve profil olmak üzere yine müşterilerimizin gereksinimlerini karşılayacak tüm paslanmaz malzemeleri sağlayacak şekilde hizmet vermekteyiz. Firmamız ağırlıklı olarak 301,304,304L,310,316,316L,- 316Ti,409,430 kalite ürünlerin çok çeşitli çap ve et kalınlıklarından oluşan geniş ürün stoğu ve diğer 200 serisi ve 400 serisi ürünlerin çok hızlı olarak temini sayesinde özellikle gıda, sanayi, otomotiv ve dekorasyon sektörlerinde başarılı bir şekilde hizmet vermektedir. 8mm’den başlayan ve 609mm’ye kadar çok geniş bir çap aralığı, 1mm’den 5mm’ye kadar farklı et kalınlığında sürekli olarak stoğumuzda bulundurduğumuz geniş ürün stoğu ve diğer özel ebatlarda da bahsettiğimiz sektörlerin taleplerini çok hızlı bir şekilde karşılamakta bu da, müşterilerimizin hem yeni projelerdeki başarılarını arttırmakta hem de firmamıza olan güven ve memnuniyetini arttırmaktadır.

Paslanmaz çelik sektörü ülkemizde her geçen gün gelişiyor ve büyüyor. Siz ülkemizde paslanmaz çelik sektörünün genel durumu ve piyasası hakkında neler düşünüyorsunuz?

Paslanmaz çelik yurt dışında çok daha iyi tanınmakta ve kullanılmakta, ancak yurdumuzda ise yeni yeni projeler ve Avrupa Birliği uyum çerçevesinde gelişmeye başlamıştır. Firmamız, yurt içinde sağlamış olduğu güven memnuniyet sayesinde sadece ülke içerisindeki satışlarla yetinmeyip özellikle www. obapaslanmaz.com internet adresimiz aracılığıyla ve tüm dünyada satış ve pazarlama imkanı sağlayan çeşitli internet portallarını da kullanarak başta komşu ülkelerimiz olmak üzere çeşitli ülkelere ihracat da yapmaktadır. Ayrıca yurt içi ve dışında çeşitli fuar ve etkinlikleri takip etmekteyiz ve bu sayade paslanmaz çelik kullanıcı ve satıcıları ile birebir görüşme imkanı bulmaktayız. Aynı şekilde, özellikle yurt dışından internet aracılığıyla veya fuarlar sırasında temasa geçmiş olduğumuz müşterilerimiz, firmamızı ziyaret etmekte, yapılan sohbetler sırasında hem kendi ülkelerindeki Pazar durumu hakkında geniş bilgi edinmekte ve uygun çalışma ortamları yaratılmaktadır.

Paslanmaz çelik kullanıcıları malzeme kalitesi, malzeme tercihi konusunda ne kadar bilinçli? Bu durum sektördeki, rekabete nasıl yansıyor?

Paslanmaz çelik kullanıcıları gerek çeşitli kaynaklardan edindikleri bilgiler gerekse satıcı firmaların bilinçli şekilde yönlendirmeleri ile daha uygun malzemeyi kullanma konusunda gün geçtikçe daha da gelişmekte, ancak bazı satıcı firmaların ellerindeki ürünü satma adına veya rekabetçi olabilme adına yanlış ya da kalitesiz ürüne yönlendirdikleri de görülmektedir.Bunların yanında en önemlisi uygun malzemeyi seçmenin yanında paslanmazın uygun bakımının yapılması gerekliliğidir. Genelde bilinen en yanlış uygulama paslanmaz çelik malzeme nasıl olursa paslanmaz düşüncesiyle olduğu gibi bırakılmaktadır. Paslanmazın paslanmayacağı doğrudur ancak yüzeyin ilk uygulama anındaki görüntüsünü koruyabilmesi için kullanıldığı yere göre belirli aralıklarla paslanmaz bakım solventleri ile yüzeylerinin temizlenmesi gerekmektedir.

Paslanmaz çelik sektöründe fark yaratmak ve Pazar payınızı arttırmak için neler yapıyorsunuz? Hangi özelliklerinizden ötürü tercih ediliyorsunuz?

Paslanmaz boru sektörü Avrupa’nın yüksek kaliteli ancak daha pahalı ürünleri ile Uzakdoğu’nun daha düşük kalite ve daha uygun fiyatlı ürünleri arasında ciddi rekabete sahne olmaktadır. Bu sayede kullanıcıları kalite- fiyat beklentilerine göre uygun ürünlere yönlendirerek müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmaya çalışıyoruz.

2015 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2016 yılından neler bekliyorsunuz?

2015 senesindeki Euro/ Dolar paritesindeki radikal değişiklik bu dengeleri bozmuştur. Özellikle Asya’dan alınan malzemelerin Dolar bazında olması buna karşın Avrupa malzemelerin Euro ile gelmesi neticesinde, Euro’nun Dolar karşısında değerlenmesi Avrupa malzemeleri daha cazip hale getirmiştir. Ancak polisajlı ve satineli gibi yüzey işlemlerinin gerektiği durumlarda, Avrupa’daki işçilik maliyetinin Asya’ya kıyasla daha pahalı olması, bu tarz yüzeylerde hala Asya menşeili malzeme tercih edilmesine neden olmaktadır.

2015 yılını firmamız açısından değerlendirmemiz gerekirse; özellikle Çin’de yaşanan global kriz, paritedeki değişiklikler, ülkemizde yaşanan 2 adet seçimin getirdiği belirsizliklere rağmen bir önceki sene verilerini yakalamış ve haatta bir adım daha önüne geçmiş bulunmaktayız. Sektöre genel olarak baktığımızda ise paslanmaz malzemelerin daha yeni tanınan ve değerinin yeni yeni anlaşıldığını düşünürsek geleceğinin çok parlak olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ilk yatırım maliyetinin yüksek olması ve değerinin tam olarak anlatılamamasından dolayı bu sektöre gönül vermiş firmalara çok daha fazla yük getirmektedir.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projelerinizi bizlerle paylaşır maısınız?

Özellikle paslanmaz malzemelere taleplerin artması, bizleri daha aktif ve çabuk reaksiyon göstermemiz gerektiğini ortaya koymuştur. Asya ülkeleri ile rekabetin tek yolunun geniş ürün yelpazesi ve stoğu, daha çabuk hizmet vermenin gerekliliğinin farkında olan firmamız bu konuda gerekli önlemleri alarak bu doğrultuda çalışmalarına başlamıştır.

Son olarak eklemek istedikleriniz neler?

Bu vesile ile paslanmaz çelik sektörüne emek veren bütün satıcı ve kullanıcılara bol kazanç ve işlerinde başarılar diler, 2016 senesinin milletimize hayırlı olmasını temenni ederim.

Bu haber toplam 12737 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler