Rot kilitlemeli pnömatik silindirler, endüstriyel uygulamalarda sistem güvenliğini arttırmak için acil kilitleme ve frenleme sağlar

12 Ocak 2017 Perşembe 10:03
Rot kilitlemeli pnömatik silindirler, endüstriyel uygulamalarda sistem güvenliğini arttırmak için acil kilitleme ve frenleme sağlar
Otomasyon uygulamalarında arıza güvenliği, her kurulum için ön şarttır.

Otomasyon uygulamalarında arıza güvenliği, her kurulum için ön şarttır. Monte edilen veya üretilen ürünlere, otomasyon sistemine veya hattına zarar gelmesini önlemek, daha da önemlisi makine operatörlerinin veya çevredekilerin yaralanma riskini en aza indirmek için çalışmadaki her türlü duraklatmanın, ekipmanı güvenli bir durumda bırakması gerekir.

Bir süreçte oluşan arızanın en yaygın nedeni, bir veya birden fazla elemanda meydana gelen yıkıcı ve kalıcı arızanın aksine sisteme güç verilirken gerçekleşen bir kesintidir. Endüstriyel otomasyonda, bu güç yöntemi elektrik, hidrolik sıvı veya basınçlı hava olabilir.

Daha az korunan besleme sistemlerinde arıza riski daha fazladır ve bu elektrik, sıvı veya pnömatik güç için geçerlidir. Elektrik uygulamaları, daha karmaşık uygulamalar veya güç beslemesindeki duraklamaların sonucunun tehlikeli veya pahalı olacağı uygulamalar (medikal veya ağır sanayi) söz konusu olduğunda, kesintisiz güç kaynakları ve jeneratörler güç kesintisi sırasında açığı kapatabilir; bu durum, hidrolik veya pnömatik sistemlerde mümkün değildir.

Hidrolik ve pnömatik sistemler, yüklerin A noktasından B noktasına taşınması veya sadece belirli bir süre tutulması gereken senaryolarda sıklıkla kullanılır. Bu makalede, tipik olarak hava beslemesinin basıncındaki bir kesinti veya önemli bir düşüşten kaynaklanan güç kesintisinin meydana geldiği pnömatik elemanlara odaklanıyoruz. Bu, basınçlı hava pompasının veya hat üzerindeki başka bir ekipmanın arızalanmasından ya da kullanım noktasının besleme hattındaki büyük bir çatlak veya sızıntıdan kaynaklanabilir.

Bu nedenle, güvenliğin önemli olduğu ve arıza halinde güvenli durumda korunmasının bir gereklilik olduğu pnömatik uygulamalarda kullanılmak üzere Parker Hannifin gibi şirketler tarafından rot kilitlemeli silindirler piyasaya sunulmuştur. Uygulamanın son aşamasında, malzeme elleçleme sistemleri ve endüstriyel veya üretim konumu kontrolü bulunmaktadır.

Parker’ın P1D Serisi ISO silindirleri gibi pnömatik silindirler, basınçlı hava beslemesinin kesildiği durumlarda yükleri güvenli bir şekilde yerinde tutmak için tasarlanmıştır. Rot kilitleme özelliği, piston rotunun geçtiği boğaz tarafından sağlanır ve silindirin rot kilit ünitesine enine takılıdır. Düşük pilot basıncıyla temsil edilen bir arıza oluştuğunda, bir dizi iç yaydan gelen kuvvet, çene kelepçelerini kullanarak pistonu kilitlemek için mekanizmayı iter. Herhangi bir gres, yağ veya soğutucu kilitlemenin etkinliğini azaltacağı için Parker’ın P1D-H gibi silindirleri sadece kuru piston rotu uygulamalarında kullanılabilir.

Rot kilitlemeli silindirler iki temel değişkende kullanılabilir: biri Parker’ın dinamik uygulamalara yönelik P1D-L ürün grubu, diğeri Parker’ın statik tasarımlara yönelik P1D-H ürün grubu. Her ikisi de pistonu strok sonundaki herhangi bir noktada tutabilir. Hava basıncı tekrar uygulandığında normal çalışmanın devam edebilmesi için kilitleme mekanizması devre dışı kalır. Rot kilitlemeli silindirlerin bir uygulamadaki tek güvenlik bileşeni olarak kullanılmaması gerekir.

Bunlar sadece acil kullanım için tasarlanmıştır ve diğer teknolojiler sistemin planlı frenlenmesini veya tutulmasını gerçekleştirmek için kullanılmalıdır. Parker’ın rot kilitlemeli silindirleri, alandan tasarruf sağlamak ve kurulumu basitleştirmek ve hızlandırmak için silindir tasarımına entegre mekanizma ile hava uyarılı yay mekanizmasını kullanır.

Dinamik uygulamalar

Belirli rot kilitlemeli pnömatik silindirler dinamik uygulamalar için kullanılabilir, yani rot bir fren gibi hareket ettiğinde belirtilen sınırlar dahilinde devreye girebilirler. Parker’ın P1D-L’si dinamik rot kilitlemeli silindire bir örnek olarak verilebilir. Bu, bir pistonun eksenel hareketini temel alır. Pilot hava basıncı olmadan bir dizi yüksek kuvvet yayı, eksenel olarak hareket etmesi için pistonu iter.

Bu hareket pistonun konik şekilli iç halkasının sistemine uygulanır ve yüksek hassasiyete sahip yüzlerce çelik bilye yoluyla bir dizi sıkıştırma manşonunun radyal hareketine dönüştürülür. Bunun sonucunda, sertleştirilmiş çelik sıkıştırma manşonları, yüksek ve dengeli bir güç ile piston rotuna bastırılır. Piston koluna uygulanan sıkıştırma manşonlarının yüzeyi, maksimum kavrama sağlamak için oluk desenine sahip özel bir tasarıma sahiptir. Bu tasarım özelliği, özellikle piston rotunun yağ, kir veya diğer sıvı ve kirletici maddelere maruz kalma riskinin olduğu uygulamalarda silindirin tutma özelliklerini önemli ölçüde iyileştirir.

Piston rotu kilitlenmesinin sadece pistonun hareket etmediği ve pilot hava basıncının olmadığı durumlarda gerçekleştiği statik uygulamalarda, Parker’ın P1D-H serisinde olduğu gibi kilitleme rotu ünitesi tipik olarak ana pnömatik silindirin dışındadır ve flanş silindir gövdesinin ön uç kapağına monte edilmiştir.

Kilitleme gücü rot kilit ünitesine enine monte edilen kartuş tarafından sağlanır. Piston rotu kartuştan geçer ve pilot hava basıncı olmadığında iç yaylardan gelen kuvvet pistonu kilitlemek için piston rotunun üzerindeki çene kelepçesini kullanarak merkez mekanizmasını iter ve silindiri sıkı ve güvenli bir şekilde konumunda tutar. Statik rot kilitlemeli silindir söz konusu olduğunda, rot kilit ünitesi devreye girmeden önce piston rotu sabit değilse çenelerin keskin kenarı hasar görür.

Bu haber toplam 6959 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler