Uzer Makina: Dünya çapında 26 ülkeye ihracat yapıyoruz

17 Mayıs 2017 Çarşamba 12:11
Uzer Makina: Dünya çapında 26 ülkeye ihracat yapıyoruz
Uzer Makina Satış ve Lojistik Sorumlusu Gözdenur Ormancı ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Gözdenur Hanım sizi tanıyabilir miyiz?

Gazi Üniversitesi mezunuyum, Endüstri Mühendisiyim. Uzer Makina’da 3 senedir Satış ve Lojistik Sorumlusu olarak çalışmaktayım.

Firmanızın kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Uzer Makina’nın ilk fabrikası 1978 yılında Derince / İzmit’te kurulmuştur. Yeni bir yılla birlikte çağı yakalamayı hedefleyen Uzer Makina, 2001 yılında Arslanbey / İzmit fabrikasına taşınmıştır ve üretim hayatına burada devam etmektedir. Uzer Makina, lastik endüstrisinde makine ve ekipman üretimi, bakımı ve servisi gerçekleştiren dünya çapında bir firmadır. Müşterilerimiz dünyanın önde gelen lastik üreticileridir.

Uzer Makina olarak kaynaklarımızı lastik endüstrisi için yüksek kalitede makina ve ekipman üretimine yönlendirdik. Üretimimizi mümkün olan en kısa sürede ve rekabetçi fiyat anlayışıyla gerçekleştirmekteyiz. Ürün ve hizmetlerimizde 35 yıllık deneyimimizi, ileri mühendislik ve dizayn teknolojisiyle (CAD / CAM / CAE) birleştirdik. Aynı zamanda müşterilerimize tüm sistemin dizaynından yerleştirilmesine ve testlerine kadar anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Uzer Makina, CE Sertifikalı / onaylı ürettiği makina ve ekipmanlarıyla birlikte dünya çapında 26 ülkeye ihracat yapabilen bir konuma gelmiştir.

Hizmet verdiğiniz sektörlerden bahseder misiniz? Mümkünse referanslarınızdan bazılarını bizlerle paylaşır mısınız?

Lastik pişirme presleri ve kalıpları başlıca iki ana ürün grubumuz. Ağırlıklı olarak otomotiv sektörüne detaylı olarak lastik imalatı yapan firmaların pişirme proseslerine ait makinalar ve ekipmanları için hizmet ediyoruz.

Referanslarımızdan bazıları; Bridgestone (Brisa ve dünyada bulunan diğer lokasyonlar), Petlas, Sumitomo, Goodyear, Pirelli. Bunun haricinde 26 ülkeye ihracat yaparak ürünlerimizi sevk ediyoruz.

Teknolojik gelişmeleri üretim sürecine dâhil ediyor musunuz? Makina parkınızdan ve teknolojinizden bizlere bahseder misiniz?

Teknolojiyi takip etmememiz gibi bir durum söz konusu değil. Yaptığımız iş açıkçası sanatsal bir iş ve tasarım açısından müşteri taleplerine uygun şekilde yanıt vermemiz gerekiyor. Müşteri talepleri konusunda teknoloji ile doğru orantılı olacak şekilde en yüksek teknoloji üretim tezgâhları ve tasarım programlarını kullanıyoruz. Makina parkımız her geçen gün genişliyor. 5 eksen CNC tezgâhlarımızın sayısı 14’e ulaştı. Bunun yanı sıra talaşlı imalat yöntemlerine uygun çeşitli tezgâhlar mevcut. (Tornalar, frezeler, yazı tezgâhları, ölçüm tezgâhları) Totalde CNC olarak sayabileceğimiz 40 tezgâh mevcut.

Fabrikanız, üretim hatlarınız ve yıllık üretim rakamlarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Fabrikamız brüt 12000 m2’lik alanda (8000 m2 kapalı alan) 5 holden oluşuyor. Ayrıca brüt 6000 m2 (3000 m2 kapalı alan) ön imalat atölyemiz mevcut. 2017 yatırım planlarına uygun olacak şekilde 3. fabrikamızı oluşturduk. 9000 m2’lik şu andaki fabrikamızın tam karşı caddesinde yer alıyor. Bu şekilde ana 2 üretim grubumuz olan lastik pişirme presleri ile kalıplarının üretim alanlarını tamamen ayırıyoruz. Bağımsız lokasyonlarda üretilecekler ve kapasitemizi bu sayede artırmış olacağız. Lastik pişirme preslerinde farklı ölçüde (inçlerde) yıllık 120 adet pres üretebiliyoruz. Kalıp grubu ise farklı ürün alt segmentlerine sahip; desen kalıpları yıllık 420 set, yanak kalıplar 600 set, traktör - bladder grubu yıllık 60 set, konteyner mekanizması 480 set olarak 2017 yılı itibari ile kapasitelerimiz planlandı.

Firma olarak sektörü ve sektörde faaliyet gösteren firmaları göz önünde bulundurduğunuzda gelişmiş ülkelerle ürün kalitesi ve fiyat açısından rekabet edebilecek düzeyde olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Firmaları ülkeler bazında takip ediyoruz. Rakiplerimiz tanımak bu işin ilk adımı. Gelişmiş ülkelere ürünlerimizi satabiliyoruz. Güzel geri dönüşler ile projelere devam ediyoruz. Bu da şunu gösteriyor ki rekabetçi bir düzey yakalamışız ve geliştiriyoruz.

Kalıp sektöründe satış sonrası servis ve yedek parça temini öncelikli konular arasında yer alıyor. Firma olarak bu noktada sunmuş olduğunuz hizmet ve ayrıcalıklardan bahseder misiniz?

Satış sonrası hizmet prosesimiz gelişmiş düzeyde. Deniz aşırı ülkelerde bile bir presin ilk üretimi yapılana kadar en yetkin mühendislerimiz orada çalışıyor ve garanti süresi boyunca hizmetlerimize devam ediyoruz. Hem preslerde hem kalıplarda garanti kapsamı dışında olsa dahi tamir, bakım işlerini yapıyoruz. Örneğin, yakın zamanda kalıp bakım atölyemiz bile ayrı bir kadro ile kurulacak.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Bu projelerden aslında sorular esnasında az çok bahsettim. En önemlisi ise, şu an için bina yatırımı ile birlikte üretim proseslerimizi ayırmak… Buna uygun şekilde tezgâh yatırımlarımız devam ediyor.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Bahsettiklerimin dışında yeni planlığımız bir projemiz mevcut. Şu anda pişirme kalıplarıyla ilgili kış grubu için kış kalıplarının döküm malzemelerini yurtdışından temin ediyoruz ve tüm işlemlerimizi fabrikamızda tamamlıyoruz.

Döküm teknolojisi Türkiye içinde henüz mevcut değil. Biz de bu alanda gelişmeyi düşünüyoruz. Bir döküm atölyesi kurarak üretimlerimizi kendimiz gerçekleştireceğiz. Bunun için çalışmalara başladık ve devam ediyoruz. Tabii bu bahsettiğim projenin en az 2 senede oturacak bir sistem olacağını ön görüyoruz.

Bu haber toplam 10621 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler