CRM Entegreli Digital Pazarlama ile Rekabeti Avantajlı Yapmak Mümkün

09 Ağustos 2017 Çarşamba 13:34
CRM Entegreli Digital Pazarlama ile Rekabeti Avantajlı Yapmak Mümkün
Şirketlerin müşterilerine ulaşmasının daha kolay, objektif, ölçülebilir ve daha güvenilir olduğu dijital mecrada ‘’Yeni Nesil Pazarlama Stratejileri’’; geleceğin pazarlama trendlerini geliştirmeye devam edecektir.

Şirketlerin müşterilerine ulaşmasının daha kolay, objektif, ölçülebilir ve daha güvenilir olduğu dijital mecrada ‘’Yeni Nesil Pazarlama Stratejileri’’; geleceğin pazarlama trendlerini geliştirmeye devam edecektir.

Hem şirketlerin rakiplerinden ayrılmasını kolaylaştıran, hem de düşük maliyetlerle önemli bir kitleye ulaşma imkanı tanıyan “Dijital Pazarlama”, bilginin hızını ve işlevini arttıran, dinamik bir pazarlama iletişimi stratejisidir. Radyo, TV, gazete ve fiziksel panoların aksine, daha interaktif yöntemleri kullanır. Birey bazında potansiyel, gerçek müşterilerin siteye gelmeden önce geçirdikleri tüm yolculuğun adımlarını tarih, saat, kanal, mecra ve reklam bazında takip edilebilme avantajını sağlar.

“Dijital Pazarlama”, hedefli, ölçülebilir bir biçimde ürünlerin ve/veya hizmetlerin interaktif bir biçimde kullanıcılara tanıtılmasına, yeni müşteriler yaratılmasına, mevcut müşterilerin satış aksiyonunu gerçekleştirmesine verilen tanımdır.

Teknik uzmanlık, mecralar hakkında bilgi, trendleri takip etme ve yaratıcılık anahtar faktörleridir.

Dijital Pazarlama kanalları arasında yer alan CRM, müşterilerle sürekli devam etmesi istenilen ilişkilerin, operasyonel ve analitik olarak ele alınmasıdır.

CRM çalışmasında amaç, mutlu ve sadık müşteriler yaratmak; müşteri ihtiyaçlarını önceden belirleyerek, doğru hedef kitleye doğru pazarlamayı yapmak ve karlılığı arttırmaktır.

Mevcut müşterileri koruyarak potansiyel yeni müşterilerin profilini gerçeğe yakın biçimde çıkarabilmek, her müşterinin kendi yaşam ritmine ve tercihlerine göre teklifler sunabilmektir.

Bizim için önemli olduğunu düşündüğümüz Pazarlama Trendi, “Yeni Nesil Dijital Pazarlama’’ ve ‘’CRM Projeleri’’ni birlikte düşünerek, bunları birbirine entegre etmektir.

Dijital Pazarlama’da LEAD maliyetlerini optimize etmek ve bunu CRM’e bağlamak temel amaç haline gelmiştir. CRM çözümleri birçok servisi kapsar: iş akışları yönetimi, dinamik raporlama, satış yönetimi, pazarlama yönetimi, saha satış yönetimi ve daha birçok çözüm.

İşleyiş:

“Lead Management” mekanizmalarının yüksek ROI (yatırım getirisi) için, Lead odaklı dijital medya stratejisi ve karması belirlenerek, müşteri temas noktalarına entegre edilir. Bunun akabinde satış kanallarının performansının arttırılması, bağlılık ve yeni müşteri kazanımına dönük iletişim kampanyaları düzenlenir. Bütünleşik pazarlama şeklinde eş zamanlı gerçekleştirilen Dijital Pazarlama ve CRM projelerinin, şirketlerde hem sektörel bazda hem de e-ticarette firma karlılığına büyük etkisi olduğu görülmektedir.

Sonuç:

KOBİ’lerde rekabeti avantaja dönüştürmektedir.

Bugün birçok KOBİ, yeni müşteriler kazanmak, tedarikçilerle ilişkiler kurmak, müşterilere hizmet maliyetini düşürmek amacıyla dijital pazarlama tekniklerini kullanmaktadır. Bu sayede, büyük şirketlerle eşit düzeyde global piyasalara ulaşacak bir araca sahip olmuşlardır. Günümüzde, dijital mecradaki pazarlama tekniklerindeki gelişmeler, tüketicilerin tüketim karakteristiklerini değiştirerek yeni tüketiciler oluşturmuştur. Yeni tüketicilerin istek ve ihtiyaçları, mal ve hizmetlerle ilgili bilgilenmeleri, motivasyonları, satın alma davranışları, tüketim biçimleri, yaşam standartları ve hayata bakış açıları oldukça farklıdır. Yeni tüketicilerin mal ve hizmetlerin kalitesiyle ilgili beklentileri de çok yüksektir. Bu bağlamda KOBİ’ler, esnek yapılarıyla daha avantajlı bir konumda olacaklardır.

Bu haber toplam 665 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler