Ağır sanayi sektörüne yönelik global çözümler sunuyoruz

23 Ağustos 2017 Çarşamba 09:49
Ağır sanayi sektörüne yönelik global çözümler sunuyoruz
Yaklaşık 30 yıllık tecrübesiyle sektördeki faaliyetlerini sürdüren Emre Makina, “Ark-Emre” ve “As-Emre” firmaları işbirliğiyle demir çelik sektörüne hizmet veriyor. İhracatı her zaman ön planda tutarak; Irak, Cezayir, Suudi Arabistan, Çin vb. pek çok ülkede önemli projelere imza atan Emre Makina bugün demir çelik tesislerinde kullanılan her türlü ekipmanı üreterek adından sıkça söz ettiriyor.

Emre Makina Genel Müdürü İsa Tuzcu ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce sizi tanıyabilir miyiz?

Emre Makina ve Yedek Parça İmalat Tic. ve San. Ltd. Şti. Genel Müdürü ve aynı zamanda şirket sahibiyim.

Firmanızın kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Emre Makina ve Yedek Parça İmalat Tic. ve San. Ltd. Şti., 1998 yılında Adana da özellikle demir çelik tesislerinin parça ihtiyaçlarına yönelik imalatlar yaparak çalışmalarına başlamış, geçen süre içerisinde faaliyet alanını genişleterek çimento, enerji, otomotiv, izolasyon, maden, hidro - mekanik vs. gibi sektörlerdeki endüstri tesisleri için de parça, ekipman ve makina üretimlerine de başlamıştır. Ayrıca Emre Makinanın mevcut faaliyetlerine destek olması ve yeni iş alanları yaratmak düşüncesiyle grup firmaları olan “Ark - Emre” ve “As - Emre” firmaları da kurulmuş olup endüstriyel taahhüt ve inşaat taahhüt alanlarında da faaliyet gösterilmektedir.

Demir çelik ve makina sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

Demir çelik tesislerinde kullanılmakta olan her türlü tesis, makina ve ekipmanlar için yeni parça ve komponentler, tesislerimizde müşterilerin göndermiş olduğu projelere göre imal edilebildiği gibi tamamen yeni tesis, makine ve ekipmanlar da son teknolojik gelişmeler dikkate alınarak şirketimizde dizayn edilip imal edilebilmektedir.

Hangi firmalara ne tür ürünler üretiyorsunuz? Var ise ihracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Demir çelik, çimento, enerji, izolasyon, otomotiv, maden, hidro - mekanik vb. sektörlerde faaliyet gösteren yurtiçi ve yurtdışı firmalara yönelik; yedek parça, komponent, makina, ekipman, komple tesis üretimi ve kurulumu konularında hizmet vermekteyiz. Yurtiçinde geniş bir müşteri portföyümüz olmasına rağmen ihracatın gerek şirketimiz gerekse ülkemiz açısından öneminin bilincinde olarak yurtdışına açılınmış ve yurtdışında da önemli projeler gerçekleştirilmiştir. Örnek olarak belirtmek gerekirse; Irak / Süleymaniye’de bir demir çelik tesisinin komple çelik konstrüksiyon imalatı ve montajı işi, Irak / Erbil‘de 2 x 150 MW termik santral çelik konstrüksiyon montaj işi, Cezayir / Annaba kenti demir çelik fabrikası, elektro filtre imalatı ve montajı, Suudi Arabistan / Yanbu kentinde izolasyon kaplama makinası hat imalatı ve kurulumu, izolasyon sektörü için Çin Halk Cumhuriyeti / Guan şehrinde makine imalatı ve kurulumu vs.gibi işlerimizi sayabiliriz. İhracat yapmakta olduğumuz ülkeler arasında ise; Luksemburg, Bosna - Hersek, Cezayir, Makedonya, Fransa, Romanya, Belçika, Irak, Mısır, Tunus, Suudi Arabistan ve Kazakistanı sayabiliriz. Halen % 60 ihracat, % 40 yurtiçi satış mertebesinde olan ciro yapımızı, yurtdışı satışlarımızı artırarak bu oranı % 75 yurtdışı, % 25 yurtiçi olacak şekle dönüştürülmesini hedeflenmiş bulunuyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir.

“Demir çelik tesislerinde kullanılan her türlü parçayı imal ediyoruz”

 

 

Fabrikanız, üretim hatlarınız ve yıllık üretim rakamlarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Tesisimiz Adana Orta Ölçekli Sanayi Sitesi içinde bulunmakta olup, 3000 m2 kapalı alanda faaliyetlerini sürdürmektedir. Ancak yine aynı sanayi sitesi içinde bulunan yaklaşık 30 civarında irili ufaklı birçok tesis de kapasitelerinin neredeyse tamamı ile şirketimize hizmet vermektedir. İyi organize edilmiş kalite kontrol ekibimizle istenilen kalitede ürün imalatı bu yan sanayiden temin edilebilmektedir. Bu şekilde bölgemizdeki atıl kapasite de başarılı bir şekilde kullanılmakta ve ihracat için çok büyük öneme haiz zamanında teslim şartı yerine getirilebilmektedir.

Firma olarak sektörü ve sektörde faaliyet gösteren firmaları göz önünde bulundurduğunuzda gelişmiş ülkelerle ürün kalitesi ve fiyat açısından rekabet edebilecek düzeyde olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Firmamızın olmazsa olmazı tam müşteri memnuniyeti ve kaliteden taviz verilmemesidir. Bunları ilke edindiğimizde ürün kalitesi açısından Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere aynı alanda faaliyet gösteren firmalarla rekabet edebilmekteyiz. Ancak bazı ülkelerdeki korumacılık ve Çin firmaları fiyatta rekabet açısından bizi zaman zaman zorlayabilmektedir.

Geçmiş yıllara oranla ülkemizdeki demir çelik ve diğer metal mamullerinde üretici firma sayısı arttı. Bu durum size ve sektöre nasıl yansıdı?

Demir çelik ve diğer metal mamullerinde üretici firma sayısının artması demek bu gibi tesislere hizmet vermekte olan bizim gibi şirketlerin pazarının artması anlamına geleceği düşünülebilir. Ancak ülkemizde bu pazara hizmet veren firmaların kapasitesinin talebin çok üstünde olması nedenyile aşırı bir fiyat rekabeti oluşmakta ve iç pazarı cazip olmaktan çıkarmaktadır. Bu nedenle şirketimiz ilerleyip gelişebilmek için ihracatını artırmayı kendisine şu an hedef olarak belirlemiştir.

Piyasadaki rekabet ortamı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce sektörde adil bir rekabet ortamı var mı?

Daha öncede belirttiğimiz üzere atıl kapasite ile talep arasındaki dengesizlik gerçekçi bir fiyat oluşumunu engellemektedir. Firmalar iş alabilmek için çoğu zaman maliyetlerinin çok altında fiyat tekliflerinde bulunabilmektedir.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleri bizimle paylaşır mısınız?

Şirket olarak hedefimiz mevcut faaliyetlerimize ilaveten tasarıma ağırlık vererek innovativ, katma değeri yüksek teknolojik ürün imalatına yönelmek ve savunma ve nükleer enerji gibi sanayilere de hizmet verebilmektir. Bu noktada kısa vadeli tecrübelerime dayanarak devletin, sanayi ve ekonomi bakanlıklarının Organize Sanayi Bölgelerine karşı daha ilgili olmalarını ve finansal teşvik vs. gibi desteklerini fazlasıyla göstermeleri gerektiğine inanıyorum. Böylece bu tür destekler ekonominin bel kemiği olan sanayinin gelişmesine yol açar, bu sayede üretici kazanır, üretici kazanırsa Türkiye kazanır diye düşünüyorum.

Bu haber toplam 1930 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler