Dişli Üretiminde Kalitemizle Ön Plana Çıkıyoruz

24 Ağustos 2017 Perşembe 10:07
Dişli Üretiminde Kalitemizle Ön Plana Çıkıyoruz
Kremayer dişli üzerine yaptığımız yatırımlarla ülkemizde ilkleri gerçekleştirdik

Yavuzlar Dişli Satınalma Sorumlusu Gürkan Ercoşkun ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce firmanızın kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Firmamız, üç girişimcinin güçlerini birleştirerek Bursa makina yan sanayisindeki boşluğu doldurmak amacıyla 1996 yılında ‘’Önce Hizmet ve Kalite’’ anlayışı ile kurulmuştur. Yavuzlar Dişli, başlangıçta makina imalatçılarının çokça kullandığı ancak şehir dışından temin ettikleri ya da hiç ekonomik olmayan şartlarda kendilerinin imal ettiği zincir dişlileri standart ve amaçlara uygun biçimlerde üreterek imalata başlamıştır. Kalite hedefli imalatı ile kulvarında kendini kabul ettiren Yavuzlar Dişli, zamanla mevcut makina yedek parça imalatını çeşitlendirmiş ve buna ilave olarak da kremayer ve diğer dişlileri de imalat programına almıştır. Ürün kalitesinin artırılması, imalat kapasitesinin yükseltilmesi ve düşük maliyetli ürün hedefleri teknolojik yatırımları da beraberinde getirmiştir. Bu doğrultuda üç boyutlu imalat tasarım programlarını, bilgisayar destekli CNC tezgâhları, üniversal ve özel amaçlı makineleri makina parkına katmıştır. Hizmet ve Kaliteye yönelik çalışmaların artması ve yerleşmesi sonucu 2008 yılında TÜRKAK ve DAR akreditasyonlu ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi belgesini almaya hak kazanmıştır. Yine 2008 yılında markalaşma çalışmalarımız hız kazanmış ve YDS markası ürünlerimizde kullanacağımız tescilli markamız haline gelmiştir.

Hangi firmalara ne tür ürünler üretiyorsunuz? Var ise ihracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Makina imalatı yapan hemen hemen her firmaya ürün satışı gerçekleştiriyoruz. Satışımızın büyük bir bölümünü zincir dişli oluşturuyor. Bunun yanında makine parkımızın avantajını kullanarak firmalara fason olarak freze ve torna işçilikleri de yapıyoruz. Ağırlıklı olarak Avrupa Kıtası’na ve Suudi Arabistan’a ihracat yapıyoruz. Şu an için ciromuzun % 35’i ihracatımız oluşturuyor. Ülkemizin de 2023 hedefleri doğrultusunda bu oranı % 50’nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.

Ürünleriniz ağırlıklı olarak hangi sektörlerde tercih ediliyor? Ürünlerinizin tercih edildiği projelerden bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

Ürünlerimiz ağırlıklı olarak makine imalatı sektöründe kullanılıyor. Bunu biraz açmamız gerekirse; makinelerde kullanılan motorların ürettikleri gücün aktarılması gereken her türlü donanım için dişli üretiyoruz. Yoğun olarak mermer makineleri sektöründe kremayer dişli ve karşılığı olan pinyon dişli üretimimiz mevcut. Bunu yanı sıra inşaat sektörün de dış cephe asansörü grupları için yoğun bir çalışmamız var.

Fabrikanız, üretim hatlarınız ve yıllık üretim rakamlarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Fabrikamız 2000 m2 kapalı 1000 m2 açık olmak üzere 3000 m2 alana kuruldu. Mevcut yerimize 2014 yılı içerisinde taşınmış bulunuyoruz.

Firma olarak sektörü ve sektörde faaliyet gösteren firmaları göz önünde bulundurduğunuzda gelişmiş ülkelerle ürün kalitesi ve fiyat açısından rekabet edebilecek düzeyde olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Gelişmiş ülkelerdeki kaliteyi ve çok daha uygun fiyatları yakalamış olduğumuza inanıyorum. Özellikle Avrupa’daki müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler de sürekli bu doğrultuda devam ediyor. Bundan dolayı rekabetçi davranabiliyoruz.

Hedef pazardan firma ne kadar pay alıyorsunuz? Rakiplerinize nazaran müşterilerinize farklı olarak neler sunuyorsunuz?

Ülkemizde mevcut dişli üretimi pazarında söz sahibi bir konumdayız. Rakiplerimiz en az bizim kadar istekli ve çalışkan. Bu durumda kalite ön plana çıkıyor ve bu yönde birçok rakibimizin arasından sıyrılıyoruz. Özellikle son yıllarda kremayer dişli üzerine yaptığımız yatırımlarla ülkemizde ilkleri gerçekleştirdik.

Son yıllarda teknolojide büyük yenilikler görüyoruz. Firmalar artık daha az maliyetli üretim sistemlerine yöneliyorlar. Bu noktada firma olarak ne gibi çözümler üretiyorsunuz?

2015 yılı içerinde sektörde yine ilk olarak ERP çözüm ortağı bir firma ile anlaşma yaparak çalışmalarımıza başladık. Bunun sonucu olarak da üretim maliyetini doğru olarak analiz etme, kârlılık gibi konularda rakiplerimiz önüne geçtik.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Ülkemizde üretimi yapılmayan / yapılamayan ürün gruplarıyla ilgili yatırım hedeflerimiz var. Özellikle ithal edilen ürün gruplarına yönelik çalışmalar yapmaktayız ki ithal etmek yerine ülkemizde de üretmenin avantajlarından tüm sektörün ve ülkemizin faydalanmasını sağlayalım.

Bu haber toplam 2000 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler